Disfagia

12-09-2018
iulia_i
Nu este medic/terapeut
iulia_i
Buna ziua.
Din Decembrie 2017 am inceput brusc sa am probleme cu inghitiul mancarii, in special a celei solide. Apa pot inghiti fara probleme. Ca si manifestare:
- dupa 2-3 guri de mancare am senzati ca nu mai "incape" altceva;
- am senzatia ca mancarea ramane blocata pe traseul catre stomac - apare o presiune in spate (intre omoplati) ca si cum as fi inghitit ceva de dimensiuni mari si nemestecat;
- imi vine sa ragai :) dar nu intodeauna pot; pe masura ce ragai se mai elibereaza din presiune, insa senzatia de plin dureaza si cateva ore cateodata;
In prima faza am mers la medic pentru investigatii, am injumatatit portiile de mancare si mestec foarte bine inainte de a inghiti, pentru a nu ma ineca. Mananc des si foarte putin pentru ca asa nu aparea senzatia de blocaj ca in cazul unei mese normale. Ca idee pot manca maxim o supa cu paine la o masa iar daca mananc ceva solid, portia e la jumatate fata de una normala.

Am facut urmatoarele investigatii (aproape in ordine cronologica) si mentionez ca pana acum nu s-a gasit o explicatie pentru simptomele mele:
- analize generale + vitamina D (a iesit lipsa de vit. D dar asta era si inainte; ca urmare iau in fiecare zi Vit. D);
- analize tiroida si ecografie (le fac oricum anual si nu sunt probleme);
- endoscopie digestiva (totul a iesit ok, fara anomalii de vreun fel si s-a exclus si ipoteza esofagitei eozinofilice);
- am luat o scurta perioada tratament pentru reflux gastric, pentru a vedea daca simptomele se diminueaza in intensitate (medicul a vrut sa excluda si aceasta varianta, desi aparent nu am simptome de reflux); nu m-am simtiti mai bine dupa acest tratament;
- am facut un CT torace si nu a iesit nimic anormal nici aici;
- am fost la un consult neurologic, am facut o electromiografie (pentru a exclude varianta de miastenie) si un RMN cerebral; toate au iesit ok;
Acum sunt in punctul in care ar trebui sa mai fac o manometrie esofagiana (recomandata de medicul care a facut endoscopia). Voi face si aceasta investigatie insa, dat fiind ca incep sa raman fara optiuni si simptomele nu se amelioreaza, mi-ar prinde bine un sfat.
- In primul rand nu inteleg de ce simptomele au aparut brusc: am mancat normal cu o zi inainte si dupa cateva linguri din mancarea de pranz de a doua zi, nu am mai putut inghiti.
- Ce investigatii as mai putea face? In timpul examenelor medicale mi s-a spus ca si afectiunea numita achalazia ar putea da aceste simptome; la endoscopie nu s-ar fi vazut aceasta afectiune?
- E posibil sa am totusi o forma de reflux gastric si acest lucru sa nu se fi vazut la endoscopie?
- Este posibil sa fie o alergie alimentara la un ingredient care se gaseste in majoritatea mancarurilor?
Va multumesc.
1 comentarii
0
22-09-2018, ora 16:18
lucian.costea
Nu este medic/terapeut
lucian.costea
Ar putea fi acalazie. Dar numai manometria poate stabili un diagmostic clar. V-am scris în privat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: