Disfunctie Tiroidiana

22-05-2020
ViorelCD617
Nu este medic/terapeut
ViorelCD617
Buna ziua! acum o lună am fost la un consult la un medic endocrinolog care dupa ce a vazut ca am tiroida marita m-a trimis sa fac o serie de analize: TSH 1, 19 uUI/ml, Ft4 1.24 ng/dl, anticorpi anti-tireoperoxidaza 0.7UI/ml si vitamina D 27.3 ng/ml. In diagnostic scrie ca am gusa difuza si am tratament pe doua luni cu Procor T (unul pe zi), Sun D3 (2000UI- 2 pastile seara) si stresclin complex ( 3 ori pe zi). A trecut doar o luna iar eu am inceput sa ma simt mai bine, dar de cateva zile am observat ca urinez mai mult decat de obicei chiar daca nu beau asa multa apa... Eu ma gandeam sa nu fi facut hipercalcemie luand acea doza de vitamina D (4000UI zilnic) si mai ales stand toata ziua la soare... La analize calciul seric era 9, 9mg/dl. Acum nu stiu ce poate fi, sper sa ma ajutati cu o parere sau un sfat.
2 comentarii
0
22-05-2020, ora 17:15
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Eu consider că în toate situațiile de acest fel, atât ale dumneavoastră, cât și ale altora, cea mai bună atitudine este să vă consultați cu medicul care a prescris tratamentul. El este cel care v-a consultat și cunoaște situația.

dr Petre Mureșan
0
22-05-2020, ora 21:52
ViorelCD617
Nu este medic/terapeut
ViorelCD617
Eu inteleg ce spuneti dumneavoastra, dar domnul doctor mi-a zis ca vitamina D nu are nicio legatura cu faptul ca urinez mai mult, ceea ce nu e tocmai adevarat...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.