Disfunctii erectile

18-03-2020
GINEL33
Nu este medic/terapeut
GINEL33
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati, pe cat posibil, cu un raspuns la urmatoarea problema de disfunctie erectila pe care o intampin !

Problemele au aparut brusc, in urma cu o luna, dupa 2 tratamente de sinuzita si nevralgie intercostala in care am luat si gabaran ! Pare ca si libidoul este scazut ! Acum am dureri temporale in partea de jos a testiculelor si penis! Am ajuns si la neurologie si am primit un tratament pentru nervii periferici /TIOLIN COMPLEX ! Mentionez ca sunt hipertensiv cu tratament

Ce este de facut, care este posibilul diagnostitc ?
Multumesc frumos !
6 comentarii
0
18-03-2020, ora 21:28
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Buna seara,
In situatia dumneavoastra este vorba de o combinatie de factori:
- tratamentul hipertensiv duce la dificultati de erectie
- gabapentina este un inhibitor
Probabil combinatia dintre cei doi factori a depasit posibilitatea de gestionare a organismului dumneavoastra si tulburarile de erectie s-au agravat.
Este probabil ca la incetarea tratamentului cu gabaran situatia sa revina, insa efectul tratamentului hipertensiv ramane.
Va recomand sa consultati un medic sexolog pentru evaluare si tratament specific
1
19-03-2020, ora 08:06
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Buna dimineața

De la medicație hipotensoare pot apărea disfuncții erectile, dar cel mai bine mergeți la un consult urologic să vedeți dacă nu sunt anumite probleme organice.
Regândită schema de tratament de către cardiolog.
In ultimul rand adresați va unui psiholog clinician și unui psihiatriu.
1
20-03-2020, ora 08:58
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Așa cum v-a spus și dl.doctor, mergeți la un urolog, iar dacă acesta constată că nu aveți alte probleme, discutați cu medicul care v-a dat tratamentul să vedeți dacă nu poate modifica schema de tratament.
Dacă nici acest lucru nu dă rezultate, discutați cu un medic cu competențe pe psihosexologie pentru a stabili un diagnostic corect și să hotărâți împreună ce cale să urmați pentru vindecare.
1
22-03-2020, ora 15:38
Psiholog Chițimuș Cristina
Psihologie, Iași
Psiholog Chițimuș Cristina
Bună ziua,

Daca nu ati mai avut pana acum probleme erectile, este foarte posibil ca acestea sa fi survenit pe fondul administrării de Gabaran. Mergeți la un consult urologic. Dacă se constată că nu sunt probleme organice, consultați-vă cu doctorul care v-a prescris Gabaran. De asemenea, ar fi indicat sa apelați si la un sexolog si la un psiholog cu competențe pe sexologie.
0
23-03-2020, ora 16:08
GINEL33
Nu este medic/terapeut
GINEL33
Va mulțumesc frumos dar se pare ca în aceasta perioada nu ma mai programează nimeni!
E grav dacă se întârzie?
0
23-03-2020, ora 17:24
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Cu 2- 3 săptămâni în plus nu vă poate afecta mai mult. Dacă doriți totuși să vă programați la medic, policlinicile ar trebui să lucreze. Numai că se fac mai puține programări. Cu un psihosexolog puteți discuta și online.
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Exerciții pentru disfuncția erectilă
  • Libidoul sexual scăzut la bărbați - când, de ce și cum îl creștem
  • Viața cu o disfuncție erectilă
  •  
     
     
    Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.