Dispnee - cand inspir simt ca un fel de obstructie care nu ma lasa sa respir pe nas

12-10-2020
elena55555
Nu este medic/terapeut
elena55555
Buna seara! Ma confrunt cu o problema respiratorie, de aprox o saptamana, atunci cand inspir simt ca un fel de obstructie care nu ma lasa sa respir pe nas, mai ales cand stau pe pat cu fata in sus, cand expir nu am problema, doar la inpiratie simt ca este ceva acolo care nu ma lasa sa respir. Am incercat cu antialergic si biorinil dar nimic. Debutul a fost brusc, din acea seara am inceput sa am asa dintr-o data aceasta problema. Tin sa mentionez am un rezultat la un ct in care scrie: hipertrofia cornetelor nazale inferioare.
Multumesc.
4 comentarii
0
13-10-2020, ora 11:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. hipertrofie de cornet... fac foarte frecvent persoanele cu reflux gastro eosfagian in somn
2 Omul respira cu Diafragma.. când in Burta nu e ordine, aveti balonari, dureri, indigestii... diafragma Nu poate sa coboare in jos..si aveti senzatia de suficare
3 varsta, inaltime, sex si cate KG aveti?
0
13-10-2020, ora 21:59
elena55555
Nu este medic/terapeut
elena55555
23 ani, 1, 73, feminin, 75 kg
0
13-10-2020, ora 22:02
elena55555
Nu este medic/terapeut
elena55555
Este o urgenta de mers la medic?Ma gandesc sa nu se agraveze.
0
14-10-2020, ora 11:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. doar DVS..stiti cat de grav Va afecteaza viata si cat de urgent trebuie mers la medic si la CE medic???
2. 75 Kg este mult..asta insemna o burtica.. care apasa seara pe diafragma si nu permite respiiratia corecta. sata inseamna aciditate si rewflux in somn. as aca primul medic care trebuie viziitat este Gastrologie..+ regim corect alimentar. daca tratam cauza problemei..rinta se retrage..se vindeca fara interventii pe cornet
Adaugă un comentariu / răspuns

12-10-2020, ora 11:40
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Masca Respiratorie KN95

Evită măștile neconforme
Masca KN95 de la Manasana a fost evaluată și testată de peste 50 de medici, poze și concluziile acestora le găsești aici.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Un nou tratament pentru problemele de respirație cu care se confruntă bebelușii prematuri
  • Lipsa de aer - motive pentru care ai putea respira cu dificultate
  • Urgențele respiratorii (pulmonare) - cum să le recunoști și ce să faci
  • Ce faci când copilul nu respiră bine (nu poate să respire)?
  • Noi date despre mucus ar putea ajuta pacienții să respire mai ușor
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.