Dop de ceara sau apa neeliminata

03-08-2017
andreeagnand
Nu este medic/terapeut
andreeagnand
Buna ziua, am o mare problema cu urechea stanga. Ieri am mers la piscina si mi-a intrat multa apa in ambele urechi. Urechea dreapta nu are nicio problema dar cea stanga e complet infundata si nu aud absolut nimic cu ea. De asemenea am facut ieri greseala de a baga un betisor de urechi in speranta ca o pot desfunda insa cred ca m-am lovit si acum ma doare locul respectiv daca bag degetul inauntru. Am incercat sa sar intr-un picior, sa usuc apa cu aer cald si otetul cu spirt l-am incercat insa nu se desfunda sub nicio forma. Toata noaptea am dormit pe partea stanga pentru ca poate printr-un miracol apa iese dar nu a iesit. Cred ca am facut un dop de ceara fiindca in momentul in care casc sau sughit simt un blocaj in ureche. Cum as putea elimina dopul de ceara fara sa merg la medic?
3 comentarii
0
05-08-2017, ora 00:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 mai simplu si fara durere este sa mergi la ORL
2 acasa se poate incerca cu apa oxigenata de inmuiat dopul si cu servetele de hartie de uscat urechea in inaterior .Dar daca e un dop mare Nu se elimina si tot la ORL ajungi.dar cu dureri
0
06-08-2017, ora 13:08
andreeagnand
Nu este medic/terapeut
andreeagnand
Buna ziua, nu am putut ajunge la ORL si cand am mers la farmacie mi s-a dat Ciprofloxacina (Ciplox) si mi s-a spus sa pun 2-3 picaturi in ureche la 2-3 ore. Am folosit-o o zi intreaga insa niciun rezultat. Iar pe prospect scrie ca e doar pentru otita externa, medie acuta, medie cronica. Dar eu nu am otita am un dop. Nici nu stiu ce sa iau sau ce sa fac. O sa continui sa imi pun picaturile pana se termina flaconul si daca nu e nicio schimbat iau altceva
0
06-08-2017, ora 20:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
apa oxigenata ai pus ???
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Urechi înfundate
  •