Doxiciclina 100 mg

20-07-2010
Beyoncé
Nu este medic/terapeut
Beyoncé
Interactioneaza Doxiciclina (100 mg) interactioneaza cu anticonceptionalele Yaz? Tb sa iau o pastila, timp de 14 zile, pt acnee.
Multumesc.
4 comentarii
0
21-07-2010, ora 22:05
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Da, nu sunt excluse interactiuni care ar putea sa scada efectul anticonceptional. Pentru mai multa siguranta, considerati ca sunteti insuficient protejata de anticonceptionale in tot timpul tratamentului cu Doxicilina si inca 7 zile dupa aceea.

In alta ordine de idei, atata timp cat luati yaz e greu sa dispara acneea. Cu avizul medicului dv, treceti pe Diane 35 sau schimbati metoda contraceptiva.
0
22-07-2010, ora 09:50
Beyoncé
Nu este medic/terapeut
Beyoncé
O sa trec de la Yaz la Yasmin, am fost de curand la dermatolog, care mi-a recomandat Yasmin pt acnee (am vorbit si despre metodele contraceptive, printre altele).
Sper sa reactioneze bine organismul meu la aceasta schimbare. Va multumesc.
0
22-07-2010, ora 16:10
Geaninaleabu
Nu este medic/terapeut
Geaninaleabu
pai yaz si yasmin au aceeasi substanta activa... nu e nicio diferenta... doar in concentratia de la yaz care cred ca e este mai buna
0
09-08-2010, ora 19:16
Beyoncé
Nu este medic/terapeut
Beyoncé
D-le doctor, exista vreun risc daca am avut contact sexual neprotejat in ziua de 6 spre 7, dupa ce am luat Doxiciclina (6 spre 7 din cele 7 zile de protectie pe care mi le-ati recomandat dvs.) ?
Va multumesc anticipat!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul