Dozarea TORCH

191 comentarii 1 23 ..... 6 7 Înainte ›
0
14-08-2008, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Daca faceti triplul test si acesta iese normal - fiind un alt indicator al suferintei fetale nu cred ca e cazul de repetat anticorpii pana in saptamana 20 - 22.
0
03-09-2008, ora 00:00
madalina80
Nu este medic/terapeut
madalina80
Buna ziua! Sunt intr o situatie foarte stresanta:la testele pentru toxoplasma mia iesit igg pozitiv si igm pozitiv 0.9(interval >0.65 pozitiv)Mi am facut un al doilea rand de teste pt aceasta boala si mia u iesit igg pozitiv si igm usor pozitiv 0, 280 (CO =200, Negativ<180, pozitiv>220). A urmat un iga negativ si testul de aviditate indeterminabil adik 0.269 si intervalul de referinta 0.3.Mi s a recomandat sa l refac peste o luna dar deja voi fi in 4 luni de sarcina si mi trec tor felul de ganduri rele...mentionez ca testele au fost facute in centre diferite.Va rog sa ma ajutati cu un raspuns!Multumesc!
0
04-09-2008, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
In functie si de opinia medicului dvs. ginecolog puteti face tratament cu Rovamicina - care se recomanda in sarcina cu risc de infectie cu Toxoplasma, insa cand titrul de anticorpi este in scadere, riscul fetal este redus (mai ales la valori mici ale Ig M).Puteti face si dublu test care se facechiar din sapt. 11desarcina si poate indicao eventuala suferinta fetala.
0
04-09-2008, ora 00:00
madalina80
Nu este medic/terapeut
madalina80
Multumesc pentru raspuns! Medicul meu ginecolog a vazut doar primele analize si mi a recomandat sa fac un avort, mentionand ca sunt tanara si voi mai avea ai alte posibilitati dupa.Apoi am mers si am facut din nou analize, medicul parazitolog mi a recomandat sa pastrez sarcina si acum caut un alt ginecolog care sa ma indrume. Va multumesc inca o data!
0
04-09-2008, ora 00:00
madalina80
Nu este medic/terapeut
madalina80
MAI POT FACE DUBLU TEST ? IN CE CONSTA SI UNDE L AS PUTEA FACE? MAINE FAC 12 SAPT DE SARCINA
0
04-09-2008, ora 00:00
cristina_kitty
Nu este medic/terapeut
cristina_kitty
Buna ziua!!!
Am primit si eu rezultatele la analize.
am sa vi le scriu doar pe cele care sunt mai accentuate adica sunt scrise cu negru mai inchis.

NEUTROFILE 72, 6 %
LIMFOCITE 18, 7 %
MONOCITE 7.30 %
EOZINOFILE 0.9 %
DEVIATIE STD RDW 14, 6 %
DISTRIBUTIE TROMBOCITARA 13, 0 %
CALCIU IONIC 0.94 %
PH 8, 5 %
LEUCOCITE 25 %

Astept raspuns pentru ca sunt si insarcinata si imi este foarte rau mai tot timpul.Va multumesc.
0
06-09-2008, ora 00:00
cristina_kitty
Nu este medic/terapeut
cristina_kitty
cand imi raspudeti la comentariu doamna doctor???
0
07-09-2008, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Valorile prezentate de dvs.la analize nu sunt foarteconcludente. Calciul de obicei se exprima in alte unitati de masura, orientativ pare sa fie scazut, insa nu puteti suplimenta cu calciu decat in ultimul trimestru de sarcina. Cat timp valoarea globulelor albe (WBC) este normala nu putem vorbi de o infectie cu potential sever. Ar fi util sa repetati un sumar de urina si urocultura.
0
07-09-2008, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru madalina80 - in Iasi dublu test se face la Synevo - care face parte din reteaua Medicover. Insist pentru utilitatea tratamentului cu Rovamicina si Elevit Pronatal macar pana la normalizarea totala a anticorpilor.
0
11-09-2008, ora 00:00
madalina80
Nu este medic/terapeut
madalina80
VA MULTUMESC DIN SUFLET! EU AM LUAT ELEVIT DE LA INCEPUTUL SARCINII ACUM REFAC PENTRU A 3 A OARA ANALIZA TOXOPLASMEI SI IN FUNCTIE DE ACEASTA MI SE VA DA TRATAMENT SAU NU.
0
14-09-2008, ora 00:00
oanaducu
Nu este medic/terapeut
oanaducu
Buna ziua!Va rog frumos sa-mi cititi analizele, ma sperie fff tare.Sunt in a 20-a sapt. CMV igm 0.14(negativ);CMV igg 71.4; Rubella igm 0.19(negativ);Rubella igg 388.3;Toxoplasma igm 0.33(negativ), Toxoplasma igg 474.9;Virus Herpic igg16.4; Chlamydia igm 4(negativ), Chlamydia igg 0.106(absenta anticorpi specifici).Am valori "igg"fff mari.
0
15-09-2008, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Anticorpii IgM, care indica o infectie acuta cu risc sunt negativi la dvs. pentru Toxoplasma, Citomegalovirus, Rubeola, Chlamydia si Herpesvirus. Sunt pozitivi anticorpii IgG, care indica protectie (ati fost in contact cu acesti germeni in urma cu mai mult timp, iar organismul a dobandit anticorpi protectori). Consultati-va si cu medicul dvs., intrucat serologia e bine sa fie repetata de mai multe ori in timpul sarcinii, in functie de recomandari. valoarea mare a Ig G indica protectie si imunitate.
0
15-09-2008, ora 00:00
oanaducu
Nu este medic/terapeut
oanaducu
Va multumesc frumos pentru raspuns.
0
19-09-2008, ora 00:00
Ally2008
Nu este medic/terapeut
Ally2008
Buna ziua!
As avea si eu o intrebare
Am 25 de ani si sunt la prima sarcina. Nu am avut probleme in trecu gen avort sau alte pb de acest gen.
Dr meu ginecolog a zis ca sarcina este din cate si-a dat seama fara probleme.
Intrebarea mea este: Este necesar sa fac testele TORCH (Ig G, Is M) + LISTERIA?
La ce ajuta? A inca un lucru sumt cu sarcina in saptamana 12.
Va multumesc!
0
19-09-2008, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
E bine de facut aceste teste intrucat uneori infectiile din acest grup sunt asimptomatice si nu se transmit pe cale sexuala.
0
13-10-2008, ora 00:00
gonamir2
Nu este medic/terapeut
gonamir2
Stimata Doamna Doctor, am citit cu interes sfaturile si comentariile dumneavostra, mai ales cele referitoare la toxoplasmoza. Eu am un caz similar si totusi diferit de al Madalinei80. IgG 39 Elisa pozitiv, IgM 2 pozitiv, aviditatea scazuta 0.23 Elisa, IgE negativ, IgA negativ. Aceste analize le-am efectuat acum o luna cand eram in 12 saptamani si de atunci sunt pe tratament cu Rovamicina din 8 in 8 ore.

Intrebarile mea sunt:
1. cum poate fi interpretat un rezultat in care aviditatea este scazuta (nu se exclude o infectie in ultimele 5 luni) si IgE-ul si IgA-ul sunt negative?
2. care este sfatul dumneavostra referitoare la amniocenteza PCR tinand cont ca este o tehnica invaziva. Precizez ca pana acum am facut 3 ecografii si totul este normal.

Va mutlumesc anticipat pentru timpul acordat. Cu deosebit respect,
0
15-10-2008, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Cred ca aviditatea scazuta indica absenta germenului in sange (de care de cupleaza imunoglobulina M), insa aici un raspunsmai informat ar veni de la un medic de laborator. Amniocenteza se indica daca in trim.II de sarcina raman pozitive valorile Ig M; se face sub ghidaj ecografic si, in multe tari este o manevra de rutina, invaziva e drept. Insa, are avantajul de a preciza daca exista sau nu infectie fetala, pentru ca de multe ori, chiar daca mama a avut boala, fatul nu este infectat. In cazul in care dozarea prin PCR a imunoglobulinelor din lichidul amniotic este pozitiva, se face din trim.III un tratament mai complex pentru a vindeca fatul. Oricum, protocolul pe care-l urmati dvs. corespunde cu cele din tarile dezvoltate.
0
15-10-2008, ora 00:00
gonamir2
Nu este medic/terapeut
gonamir2
Stimata Doamna Doctor, va multumesc mult pentru raspunsul prompt si, de asemenea, pentru raspunsul detaliat privind amniocenteza.

Referitor la prima intrebare (aviditate scazuta si IgA si IgE negativi), indraznesc sa va rog sa imi mai detaliati putin raspunsul. Medicul parazitolog mi-a spus ca aviditatea scazuta nu exclude o infectie in ultimele 5 luni si ca atare nu exclude prezenta germenului in sange. Cand spuneti ca un raspuns mai detaliat poate veni de la un medic de laborator, va referiti la un test suplimentar care trebui sa il fac?
Insist cu aceste intrebari pentru ca rezultatul meu este contradictoriu, pe de o parte aviditatea spune ca am avut boala in ultimele 5 luni, pe de alta parte, absenta IgA-ului si a IgE-ului spun ca nu am avut boala in ultimele 6-9 luni. Testele au fost repetate de 3 ori la clinici diferite si rezultatele nu sunt eronate.

Cu deosebit respect pentru toate sfaturile care le acordati pacientilor de pe forum!
0
11-11-2008, ora 13:02
gae_goe
Nu este medic/terapeut
gae_goe
buna ziua amsi eu o mare problema sunt insarcinata in 27 de saptamani la 12 saptamani facand analiza pentru citimegalovirus mi-a iesit pozitiv atat igg cat si igm1.11 la 14 sapt. la recomandarea doctorului am facut amniocenteza unde a iesit negativ fatul nefiind afectat la 22 de sapt. am facut 4D unde de asemenea totul a iesit bine problema este ca acum la 26 de sapt am repetat analiza pentru cmv igmsi valoarea a crescut de la 1.11 la 1.50 mentionez ca la 12 saptamani cand am facut prima oara analiza la testul de aviditate a iesit primoinfectie mai veche de 18 sapt. 0.92 nu inteleg de ce in loc sa scada creste mai poate afecta intr-un fel copilul va rog din suflet sa nu ocoliti intrebarea mea sunt disperata
0
11-11-2008, ora 14:39
madalina80
Nu este medic/terapeut
madalina80
DNA DOCTOR, DESI LA ULTIMELE ANALIZE IGM A IESIT NEGATIV DATORITA IGG MARE MI S- A DAT TRATAMENT.AM URMAT TRATAMENT O LUNA CU ROVAMICINA SI AM CONTINUAT ELEVITUL. AM FACUT ECHO.4D SI BAIETELUL ESTE DEZVOLTAT NORMAL.DUPA 2 SAPTAMANI DE TRATAMENT MI AM REFACUT ANALIZELE DE TOXO SI IGM A FOST NEGATIV DAR TESTUL DE AVIDITATE TOT NU A DEPISTAT CAT DE VECHE ESTE CONTACTAT PARAZITUL. ACUM TREBUIE SA MI REFAC ANALIZELE LA COLENTINA, SPER SA FIE TOTUL K.VA MULTUMESC PENTRU SFATURI!
0
13-11-2008, ora 13:56
constance
Nu este medic/terapeut
constance
Buna ziua
am si eu o intrebare :doresc sa raman insarcinata si deja am facut analizele necesare, din pacate la toxoplasma am urmatorii indicatori
Ac Anti-Toxoplasma IgM POSITIVE (0.640)
Ac Anti-Toxoplasma IgG POSITIVE (8.8)
iar la Ac Anti-CMV IgM NEGATIVE (0.132)
Ac Anti-CMV IgG POSITIVE (>250.0)

pana ajung la dr pentru interpretare va rog sa ma lamuriti si pe mine, adica sa mai continui in incercarea de a ramane insarcinata sau deocmadata sa pun punct?
Multumesc
0
13-11-2008, ora 22:40
gonamir2
Nu este medic/terapeut
gonamir2
Draga Constance, din experienta mea (si eu am IgG-ul si IgM-ul pozitive dar din pacate testate dupa ce am ramas insarcinata) aceasta poate indica o infectie acuta si se recomanda testul de aviditate. Acest test depisteaza daca boala a avut loc in ultimele 20 de saptamani sau este o infectie mai veche de 20 de saptamani. Daca este infectie recenta, trebuie sa ajungi la parazitolog sa tratezi infectia si doar dupa ce repeti analizele si acestea au iesit bune, se recomanda sa ramai insarcinata. Aceasta boala in timpul sarcinii da malformatii ca si calcifierile craniene sau hidrocefalee. Succes!
0
16-11-2008, ora 16:57
constance
Nu este medic/terapeut
constance
Multumesc Gonamir2 pentru raspunsul tau.Intre timp am fost si la dr ginecolog si sincera sa fiu am plecat cam dezamagita de raspuns.Acesta a fost ca peste 1luna sa repet analiza si sa vedem daca nu cumva intre timp s-a negativizat IGM toxoplasma, am intrebat de tratament si a spus ca deocamdata nu e cazul.Exista sanse sa se negativizeze de la sine ?Daca da inseamna ca pe viitor pot sta linistita ca nu mai ma pot infecta cu toxoplasma?
Multumesc anticipat celor care imi vor raspunde.
0
17-11-2008, ora 15:19
gae_goe
Nu este medic/terapeut
gae_goe
buna ziua am si eu o nelamurire astazi la ecografie mi-a iesitsarcina 27 de saptamani cronologic iar biometric 28.1 ce inseamna va rog astept un raspuns
0
19-11-2008, ora 06:57
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pt. Constance: Ig M-ul sepoate negativa spontan - fara tratament - la adult Toxoplasmoza este usoara, fara manifestari clinice. Daca numai IgG raman pozitivi e OK, inseamna infectie veche si prezenta de anticorpi protectori. In principiu, cat timp persista IgG - ani de zile, o a doua infectie nu se poate produce.
0
19-11-2008, ora 07:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pt gae_goe - cronologic - varsta sarcinii calculata de la ultima menstruatie - biometric - in functie de dezvoltarea actuala a fatului. Uneori poate exista ciclu peste sarcina, asa ca e posibil ca data conceptiei sa fi fost un pic inainte sau bebe sa se fi dezvoltat un pic mai rapid - chiar intrauterin, bebelusii au ritmuri de crestere diferite.
0
03-12-2008, ora 10:25
constance
Nu este medic/terapeut
constance
Buna ziua
Doamna doctor va rog sa ma ajutati (inca o data ) cu un raspuns pentru analizele mele de toxoplasma pe care le-am repetat.
Primele le-am facut pe 05.11 cu urmatoarele rezultate :
Ac Anti-Toxoplasma IgM POSITIVE (0.640)
Ac Anti-Toxoplasma IgG POSITIVE (8.8)
celelalte ieri pe 02.12. cu rezulatele :
Ac Anti-Toxoplasma IgM NEGATIVE (0, 454)
interval referinta <0.499: negative 0.500-0.599: grayzone (echivoc) >0.600: pozitive
Ac Anti-Toxoplasma IgG POSITIVE (8.1)
interval referinta <2 UI/ml: negativ >3 UI/ml: pozitiv
e posibil sa se negativeze asa repede ??
Abia luni ajung din nou la dr ginecolog si vreau sa stiu inca o parere.
Multumesc frumos
0
05-12-2008, ora 07:33
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Da, e posibil sa se negativeze si e f. bine ca s-a intamplat acest lucru, oricum, valorile Ig M erau mici.
0
06-12-2008, ora 00:33
dania_71
Nu este medic/terapeut
dania_71
buna seara... sunt o mamica disperata...va cer ajutorul in citirea unor rezultate de analiza...i-am facut cateva analize copilasului meu, care are 10 ani ( aproape). una din analize ( toxocara canis ). am analizele in fata... nu stiu sa le citesc...:( si simt ca nu mai pot sta pana luni...buletinul arata cam asa...
AC. ANTI - TOXOCARA CANIS IgG

index.0, 97
INTERPRRETARE : < 0, 9 INDEX.negativ
0, 9index - 1, 1 index.neconcludent
>1, 1index.pozitiv
ma puteti ajuta?va rog...multumesc frumos
0
06-12-2008, ora 20:10
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Toxocara canis sunt un fel de limbrici ai catelului - uneori infecteaza si omul, insa dozarea anticorpilor Ig G la copilasul dvs. nu este crescuta peste 1, 1, astfel incat sa indice o infectie. Mai mult, de obicei anticorpii tip Ig M indica infectie recenta, in evolutie, iar anticorpii Ig G pot indica o infestare veche, care a trecut de mult. Chiar si in cazul unei infectii cu Toxocara la om, se face tratament cu Albendazol timp de 10 zile dupa care infectia dispare.
Adaugă un comentariu / răspuns
191 comentarii 1 23 ..... 6 7 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vaccinarea în timpul sarcinii
  • Sarcina după 35 de ani
  • Poziții de somn în sarcină
  • Sarcina și toxoplasmoza
  • Sarcina și răceala
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Sarcina si fericirea
  • O nouă metodă poate identifica complicațiile care apar în timpul sarcinii
  • Investigaţiile şi analizele recomandate în timpul sarcinii
  •