Dublu test cu probleme

09-11-2020
Loredanaserena
Nu este medic/terapeut
Loredanaserena
Bună seara! După 3 săptămâni chinuitoare m-am gândit sa scriu aici, poate mai sunt și alte viitoare mămici în ipostaza stresanta în care am fost eu. Am făcut dublu test la 12 săptămâni cu rezultat, risc ridicat de sindrom Down, 1:52. Am crezut ca cerul mi-a căzut în cap când am văzut rezultatul. La recomandarea doamnei doctor care îmi monitorizează sarcina am făcut a doua zi Testul Nifty, un test destul de costisitor de 2770lei, dar care nu a contat, fiindcă eram disperata. Doamna doctor mi-a spus ca nu crede sa fie acesta problema de sindrom Down pt ca la ecografia de morfologie totul a fost în regula, dar ca ma sfătuiește pt liniștea și siguranță mea sa fac acest test. L-am făcut după cum v-am spus și azi a venit rezultatul, risc scăzut de sindrom Down, 1:345678921. Deci doamnele care trec prin ce am trecut și eu sa nu își piardă speranța și sa nu creadă asa de mult în acest Dublu test. Sfătuiesc toate viitoarele mămici sa facă acest test chiar dacă este atât de costisitor, dar liniștea și siguranța este mult mai importanta.
2 comentarii
0
14-03-2021, ora 19:26
Brianaioana
Nu este medic/terapeut
Brianaioana
Nu va supărați, ce anume a adus la riscul asta asa scazut? Vârsta sau analiza de sânge ? Sunt in aceeasi situatie
0
23-01-2023, ora 12:08
Criscris29
Nu este medic/terapeut
Criscris29
Doamne ajuta! Și eu sunt disperata, mi-a ieșit la dublu test risc trisomia 18, 1/104, sunt demoralizată, la îndemnul doctorului am făcut astăzi testul Harmony, sper din tot sufletul ca totul sa fie bine pentru ca nu mai sunt om de când am aflat…
Am 29 de ani, prima sarcina, la ECO a ieșit totul Ok, translucenta 1, 1, osul nazal vizibil….
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: