dupa cat timp sunt protejata... karissa

08-03-2009
buburuzazuza
Nu este medic/terapeut
buburuzazuza
Buna seara... iau anticonceptionale karissa de 10 zile( prima folie
), mentionez ca le-am luat corect din prima zi a menstruatiei... dupa cat timp sunt protejata ?
22 comentarii
0
08-03-2009, ora 00:59
ankewk
Identitate neconfirmată
ankewk
-din prima zi daca ai avut ciclul menstrual regulat (adica menstruatia sa vina la intervale regulate in medie 28-30 zile)

-daca nu ai fi luat anticonceptionale, in conditii fiziologice ziua 1 a ciclului menstrual, este reprezentata de prima zi a menstruatiei, iar ovulatia se produce cam in medie intre 10-18 zi a ciclului, cu un varf de probabilitate in in jurul zilei a 14a (interval cu risc crescuta de a ramane gravida)
-si sa nu uiti sa nu iei medicamente care sa interfere cu metabolismul sau eliminarea acestora (peniciline...) sau sa vomiti dupa ce iei pastila, adica sa nu aiba timp sa fie absorbita
-preferabil sa o iei cat de cat la ora fixa, sa-ti pui ceasul :)
0
26-03-2009, ora 18:19
fiona87
Nu este medic/terapeut
fiona87
buna seara amshi eu o intrebare, iau si eu pu prima data pastile si nu sunt informata mult in acest domeniu vreau sa stiu cind isi fac efectul pastilele, cind pot fi sigura ca nu pot ramine gravida?daca o iau a doua zi?
0
26-03-2009, ora 23:22
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Pilulele anticonceptionale protejeaza din prima zi de utilizare, daca aceasta este une dintre primele 5 zile ale ciclului.
0
22-06-2009, ora 09:09
Deea1992
Nu este medic/terapeut
Deea1992
Buna dimineata!De miercuri am inceput sa iau anticonceptionalele Karissa si nu sunt prea bine informata.As dori sa stiu dupa cat timp pot avea contact sexual neprotejat?mentionez ca iau din prima zi de ciclu.SI as mai dori sa aflu daca sunt bune aceste anticonceptionale.Va rog, am nevoie de un raspuns urgent!MULTUMESC
0
22-06-2009, ora 09:59
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Protectia este din prima zi.
Karissa sunt anticonceptionale foarte bune, daca v-au fost recomandate de doctorul dv.
0
22-06-2009, ora 11:29
Deea1992
Nu este medic/terapeut
Deea1992
Va multumesc mult pentru raspuns, insa am fost la mai multe farmacii si mi s-a spus ca pot avea contact sexual dupa 10 zile, 14 zile, ca in prima luna nu sunt protejata si imediat dupa ce se termina menstruatia(ca DUMNEAVOASTRA) Si sunt total bulversata, nu stiu ce sa mai cred.Vreau un raspuns sigur pe care sa ma bazez!astept un raspuns urgent.VA MULTUMESC MULT
0
22-06-2009, ora 11:30
Deea1992
Nu este medic/terapeut
Deea1992
si mentionez ca nu am cicul regulat
0
07-09-2010, ora 19:32
coryna_rony
Nu este medic/terapeut
coryna_rony
si eu am inceput de ieri sa iau anticonceptionale karissa...adica din prima zi a ciclului menstrual.
si as vrea sa stiu cand pot avea contact sexual neprotejat cu partenerul...
nu am ciclu regulat...
va rog datimi un raspuns...
0
13-12-2010, ora 09:35
antuza
Nu este medic/terapeut
antuza
buna ziua! as avea si eu o intrebare! astazi este o saptamana de cand am fost la ginecolog. dupa control mi-a zis ca am doar o raceala si mi-a prescris ovule klion d 100, eficef, aflamil, prementrid, vit a si vit e! iar ca anticonceptional karrisa. am inceput tratamentul din ziua aia, in afara de karrisa, dar sambata am avut o sangerare, am inceput prima folie de anticonceptionale chiar daca trebuia sa-mi vina abia azi, am mai patit asa sa-mi vina cu 2 zile mai devreme, dar sambata abia daca mai curgea un strop, eu am luat in continuare karissa, dar nu stiu daca sangerarea nu e de la tratament, pot sa iau in continuare karrisa? daca le iau in continuare si imi vine menstra, dupa oprirea acesteia o sa fiu protejata? eficef le-am terminat vineri! am luat karrisa deoarece stiam ca se ia in prima zi de stop, dar nu prea mai curge asa ca nu stiu daca e de la medicamente sau e menstra, mentionez ca e mai deschis la culoare si mai gros! astept raspuns! multumesc!
0
14-02-2011, ora 04:50
fluturah selena
Nu este medic/terapeut
fluturah selena
Vreau sa iau anticonceptionalele inainte de menstruatie, se poate?sunt protejata?
0
24-02-2011, ora 15:57
anonim 21
Nu este medic/terapeut
anonim 21
buna ziua.asta este a treia luna in care iau anticonceptionale karissa dar am iceput sa le iau cam la 5 zile dupa ce mi-a trecut menstruatia, in primele 7 zile nu am facut sex iar in a 8 zi da.in acest timp in pauza de 7 zile dintre luni mi-a venit menstruatia dar nu mi-a mai curs asa abundent ca inainte, am inceput sa am greturi cam in fiecare zi si stare de oboseala.vreau sa stiu dak exista riscul unei sarcini
0
24-02-2011, ora 16:04
anonim 21
Nu este medic/terapeut
anonim 21
am uitat sa mentionez k in prima luna am luat ac cam la 5 zile dupa menstruatie
0
24-02-2011, ora 16:06
anonim 21
Nu este medic/terapeut
anonim 21
rog raspuns urgent.va multumesc
0
26-02-2011, ora 17:39
alexiya
Nu este medic/terapeut
alexiya
eu nus tiu pe cine sa cre..am fost azi la ginecolog ca sa imi recomande anticonceptionale si am intrebat-o din a cata zi ofera protectie..si mi-a zis ca abia de la a doua folie am protectie garantata..adica pot sa fac sex fara prezervativ la prima folie sau nu?:(
0
23-07-2012, ora 18:58
ciicii
Nu este medic/terapeut
ciicii
Buna.. Eu abia am inceput sa iau anticonceptionale Karissa, insa nu prea am inteles. Am luat din prima zi de menstruatie: sambata 20 iulie. Trebuie sa iau pana termin folia adik pana pe 13 august. Dupa trebuie sa fac aceea pauza de 7 zile. Cand anume e aceea zi cand trebuie sa reincep sa iau AC? Pe 20 sau 21 august? Si dupa cat timp sunt protejata si numai e niciun risc de sarcina?
0
23-07-2012, ora 19:22
raluca88
Nu este medic/terapeut
raluca88
pe 21.daca le iei din prima zi de menstruatie esti protejata d ela mprima pastiluta.
0
30-03-2013, ora 05:44
baby893
Nu este medic/terapeut
baby893
Buna. Eu iau anticonceptionale Karissa de ceva vreme.. Dar doctora mea mi-a spus sa iau in ziua in care mi se termina menstruatia.. Asa am facut si nu am avut nicio problema. Dar nu sunt lamurita cu lun lucru... Din a cata zi esti protejata ? Doctora mea mika spus ca primele 5 zile sa ac protejat... Dar am citit pe aici ca din prima zi esti protejata. Ma poate ajuta cineva cu un raspuns ? Multumesc frumos.
0
18-04-2013, ora 21:39
tilica alina
Nu este medic/terapeut
tilica alina
buna ziua as dori sa imi raspundeti cat se poate de urgent si sigur daca se poate daca iau anticonceptionale si imi mai curge cateva paicaturi( pete ) risc sa raman insarcinata?? le iau regulat mi* a trecut stopul si am inceput sa le iau la aceiasi ora dar cateva pete imi mai curgea. si dupa ce am luat pastila regividon dupa 3 ore am facut dragoste exista riscul sa raman insarcinata?
0
02-07-2013, ora 21:55
An33
Nu este medic/terapeut
An33
Buna seara, pe 27 iunie am facut un avort nu am avut dureri sau sangerari, abea a 5-a si a6-a zi am avut sangerari foarte putin, dupa 6 zile de la interventie am avut contact sexual neprotejat si a ejacuat in mine exista riscul 100% sa raman imediat gravida? mentionez ca am fugit imediat la baie si am incercat sa ma curat si am avut si putin sangerari imediat dupa contactul sexual..banuiesc ca sa scurs tot. Va rog sa imi raspundeti sunt speriata.Nu vreau sa ajung la al 3-lea chiuretaj.
0
05-08-2013, ora 13:38
Ionela@
Nu este medic/terapeut
Ionela@
Buna am si eu o intrebare iau karrisa de pe 22iulie sunt la prima folie si de atunci am ciclu menstrual mi sau prescris pentru niste chisturi este normal sa ma tinat atat.?
0
05-08-2013, ora 15:43
raluca88
Nu este medic/terapeut
raluca88
nu ionela nu e normal mergi la medic inseammna ca nu sunt bune pastilele astea ptr corpul tau, daca ai fi citit prospectul ai fi vaz ca in situatii din acestea, adica efecte adverse trebuie sa le intreupi si sa megi urgent la medic
0
05-10-2018, ora 20:47
Lauritta258
Nu este medic/terapeut
Lauritta258
Bună, am și eu o întrebare. Iau contraceptive Rigevidon de 5 zile și as vrea sa știu după cât timp își face efectul și pot avea contact sexual neprotejat. Sunt proaspăt căsătorită iar eu cu soțul meu nu suntem pregătiți pentru un copil.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •