Dupa dezvirginare

02-02-2010
bunny87
Nu este medic/terapeut
bunny87
Buna ziua tuturor,

As dori si eu sa aflu parerea unui medic:
1. trebuie sa se faca o pauza de cateva zile [cate zile?] dupa dezvirginare ptr vindecarea himenului sau este mai bine sa aiba loc un contact in fiecare zi ptr a nu fi de fiecare data dureros- am inteles ca daca se face o pauza prea mare se stramteaza vaginul ca la inceput
2. care este pozitia optima ptr dezvirginare? sau mai exact care sunt pozitiile mai putin dureroase ptr primele contacte?

Va multumesc mult de tot si astept raspunsurile dvs.
O zi cat mai placuta!
19 comentarii
0
02-02-2010, ora 14:38
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
vaginul este oricum strâmt şi durează până devine acceptabil. trebuie lăsate câteva zile strict pt vindecarea rănii, şi apoi nu trebuie totusi forţat cu acte în fiecare zi- e posibil să se mai facă răni uşoare şi să mai sângereze un pic.
ca poziţie, misionarului cea mai bună, cu varianta pernă sub fund
0
02-02-2010, ora 15:22
bunny87
Nu este medic/terapeut
bunny87
multumesc mult ptr raspuns Iulia Cristiana, pauza trebuie sa fie de minim 3 zile sau chiar mai multe 5, o sapt? si se face aceeasi pauza si intre urmatoarele acte?
cat despre pozitie, misionarului mi s-a parut dureroasa si in acest fel nu a reusit sa intre...dar nu am incercat cu perna sub fund.
mai astept si alte pareri!
va multumesc
0
02-02-2010, ora 19:08
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
puteţi face pauză cât simţiţi nevoia, nu există anumit număr de zile, atât să nu forţaţi exagerat- e nevoie de puţină răbdare şi durează un picuţ până să vă simţiţi bine, fără durere - şi contează şi ce vârstă aveţi- e mai uşor la vârste mai tinere, dar dacă aţi trecut peste 24-25 de ani, o să dureze mai mult această obişnuire
0
03-02-2010, ora 11:15
bunny87
Nu este medic/terapeut
bunny87
stiu ca organismul simte cel mai bine cat timp are nevoie de o pauza, eu aproape ca nu am simtit nevoia-poate o zi, dar vroiam sa stiu cum este recomandat de medici ca sa iasa cat mai bine; am 22 de ani si cred ca a fost mai usor acum decat ar fi fost mai devreme- durerea a fost minima si sangerarea aproape inexistenta.

consider ca pana la 20 ani corpul nu este suficient dezvoltat si nu este pregatit ptr o experienta sexuala, drept dovada fetele minore care se plang pe acest forum si pe altele ca au avut dureri mari si au sangerat 5-10 zile dupa primul contact, iar vindecarea la ele a durat mai mult...

sunt multe argumente medicale care sustin ca este mai bine sa-ti incepi viata sexuala dupa ce corpul se maturizeaza suficient printre care:
- Adolescentele care îşi încep viaţa sexuală prea devreme [sub 20 de ani], de două ori mai predispuse cancerului de col uterin
- Adolescentii romani au primul contact sexual, in medie, la varsta de 16 ani - viata sexuala inceputa prea devreme poate duce la impotenta sau frigiditate
- Pana la varsta de 20 de ani se produc modificari hormonale dar si ale organelor genitale
+ ceea ce am aflat din practica, din exemplele tinerelor adolescente grabite

multumesc inca o data ptr raspuns,
o zi buna
0
05-02-2010, ora 18:19
delia1
Nu este medic/terapeut
delia1
eu dupa ce am fost dezvirginata am fost nevoita sa plec in spania pentru 3 luni caci am avut o problema personala de rezolvat acolo.dupa ce m-am intors am continuat sa am contacte sexuale cam o data pe saptamana iar apoi le-am mai indesit
0
25-03-2010, ora 14:20
adinushkaya
Nu este medic/terapeut
adinushkaya
Ideal ar fi ca fiecare fata care este dezvirginata sa se simta pregatita atat fizic, cat si emotional si sa o faca cu cineva care merita sain care pot avea incredere, sa o faca mai ales "cu cap", adica protectie!!!( chiar daca tipul pare varianta comuna a lui Brad Pitt poate avea vreo gonoree..). Multi dintre adolescenti nici nu isi cuonsc prea bine modificarile fiziologice din organism, nu sunt dezvoltati suficient si isi pun niste intrebari hilare, ca dovada a lipsei de informare: pot ramane insarcinata daca a ejaculat in mine si eram virgina? baietii: daca prima oara o fac cu prezervativ ma dezvirginez sau nu?? am spus tot cu asta...

Eu de ex am avut primul contact sexual la varsta de 22 de ani si, spre deosebire de bunny87 pe mine m-a durut rau de tot..chiar daca eram pregatita din toate pct de vedere.. pot spune k m-a durut mai rau decat prima depilare in zona pubiana, hehe, acum rad dar atunci nu prea..poate nici atmosfera nu ne-a ajutat prea tare ( lumina normala, camera cu un pat..cearsafuri de bumbac cu dungi, un dulap si o oglinda:))..apartamentul era nou, hehe. In fine, primele contacte dor mai mult sau mai putin, depinde de fiecare, nu trebuie sa se sperie nimeni pt k fiecare e unic. Pe sora mea nu a durut-o deloc pentru ca e foarte elastica si are himen mai amabil, hihi:D fiecare cu norocul ei;) Enjoy life!
0
03-04-2010, ora 10:13
deuu
Nu este medic/terapeut
deuu
Buna ziua...am si eu o problema am avut primul meu contact sexual pe 31 martie.iar ciclu in februarie mia venit pe 2 iar in martie pe 4.partenerul meu spune ca nu a ejaculat in mine si assa si e pentru ca dupa 5 min sa dus la baie si a ejaculat.acum imi este frica sa nu fi ramas gravida.e posibil?tin sa mentionez ca nu am flosit prezervativ.va rog frumos sa ma ajutati.multumesc anticipat.
0
04-04-2010, ora 20:01
adinushkaya
Nu este medic/terapeut
adinushkaya
Buna Deuu! raspunsul pt tine: depinde de norocul pe care il ai, dar in principiu n-ar trebui sa ramai insarcinata! exista o marja de eroare ca in orice metoda anticonceptionala insa in cazul metodei coitus interruptus pe care ati folosit-o voi; marja de eroare poate fi mai mare decat in alte metode conventionale. De ce?pt ca in momentul excitarii penisul secreta o mica cantitate de lichid care contine si temutii spermatozoizi...sa speram ca nu e cazul tau si depinde de asemenea de momentul lunii, daca erai sau nu la ovulatie..stiu ce simti, sunt in aceeasi situatie, eu inca astept sa-mi vina ciclul si sper din tot sufletul ca va veni! un lucru e sigur/ NU voi mai folosi niciodata metoda asta, pastile sau prezervativ sau ambele, sunt putin paranoica:D decat sa mai trec prin emotiile astea, sincer prefer orice inconvenient al metodelor contraceptive!
0
04-04-2010, ora 20:44
deuu
Nu este medic/terapeut
deuu
ms de raspuns adinushkaya.si yo astept sami vina la fel ca tine pentru ca nu vreau sa raman insarcinata in primu rand nici nu am varsta..am doar 15 ani si imi pare rau ca mam lasat dusa de val si nu am folosit prezervativul si nici nu am luat pastile.sper din tot sufletu sa nu fi ramas la fel si tie iti doresc.si sa ne fie invatatura de minte:)multumesc inca odata ca miai raspuns:)mai am o intrebare in caz ca mai intri in categoria asta.cam ce perioada trebuie sa iei repaus dupa ce teai dezvirginat?cat timp trebuie sa numai faci dragoste?multumesc anticipat:)
0
04-04-2010, ora 20:47
deuu
Nu este medic/terapeut
deuu
si inca ceva nu esti paraboica de loc ca in situatia ta ma aflu si eu si asa o sa fac de acum in colo:)si am calculat pe net perioada si nu eram in cea fertila.si inca o intrebare daca nu te superi exista sanse sami intarzie ciclu doar pentru ca miam inceput viata sexuala?si exista sanse sa raman chiar daca-mi vine ciclu?multumesc inca odata si astept raspunsul tau sau alte pareri a celor care stie.va rog frumos sa ma ajutati.
0
05-04-2010, ora 00:14
adinushkaya
Nu este medic/terapeut
adinushkaya
DA pt ambele intrebari, ciclul se poate deregla din varii motive, deci acesta poate fi unul dintre ele daca ai un ciclu neregulat si nu numai(e si cazul meu; mie mi se deregleaza si de la stres de ex). Unele femei, desi sunt insarcinate, au menstre in primele luni, lucru care poate genera confuzii. Sa speram totusi ca nu e cazul de sarcina decat daca iti doresti acest lucru; vb si pt mine! cred ca ma duc totusi sa-mi cumpar un test de sarcina si pe 14 apr am programare la gineco...bufff; cu asa emotii n-am mers niciodata...ahh; draga deuu nu exista un termen standard, dupa cat timp ai voie sau nu sa faci dragoste, depinde de tine cum te simti; daca te-a durut rau de tot mai asteapta vreo 2 zile pan la urmatorul contact asa ca sa fii sigura ca se reface acolo, dar nu e o regula! cand vrei dar nu uita de protectie!!si daca ai o relatie stabila, mergi la gineco si cere-i pastile anticonceptionale sau daca ti-e jena (desi n-ar trebui) mergi la mediul de familie. Nu lua pastile dupa ureche sau ca asa zice vecina X sau prietena Y;ok?take care
0
27-03-2013, ora 01:01
Clau12
Nu este medic/terapeut
Clau12
Buna ziua. Am avut primul contact sexual acum 2 sapt. intre timp am mai avut inca unul, iar menstruatia trebuia sa vina chiar in ziua celui de al doilea. Este normal sa intarzie ? si cat ?.. ambele din cele 2 contacte au fost neprotjate dar nu el nu a ejaculat in mine. Astept parerile dumneavoastra :)
0
04-04-2013, ora 00:08
maius
Nu este medic/terapeut
maius
sunt baiat, si vreau sa aflu ceva: daca nu curge nici o picatura de sperma in vagin, e posibil sa poduca vaginul ceva, si tot sa ramana insarcinata?
0
29-03-2014, ora 16:06
boss621
Nu este medic/terapeut
boss621
buna, am facut pt prima data sex si urmatoarea zi am fost pe ciclu.am luat pastila de a 2a zi e adevarat ca ciclu imi va veni iar peste 9 zile?ciclu imi venea regulat, acum imi va veni neregulat?
0
05-06-2015, ora 23:15
gabriel.mailat
Nu este medic/terapeut
gabriel.mailat
Am o problema, eu sunt baiat si am 16 ani si imi e frica sa fac sex neprotejat fiindca imi curge un lichid vascos incolor din penis, este posibil sa las fata insarcinata, cand am placerile foarte mari cand mangai o fata sau ceva de genul imi curge acel lichid, pot face sex fara probleme ?
0
05-06-2015, ora 23:15
gabriel.mailat
Nu este medic/terapeut
gabriel.mailat
Ok
0
21-07-2015, ora 08:55
yorick69
Nu este medic/terapeut
yorick69
Buna, acum 4 zile am facut sex cu iubita mea. Ea are 18 ani, sambata cand am facut asta dupa actul sexual, i-a curs putin sange, ceva normal avand in vedere ca era virgina, duminica si luni tot asa cateva picaturi, foarte putin, iar astazi (marti) in cantitate mai mare. Este ceva normal? Raspundeti repede va rog, mersii!
0
25-11-2015, ora 17:55
reveca
Nu este medic/terapeut
reveca
buna..ajutatima va rog..pe 21 mi sa inceput menstruatia- iar pe 24 deja mi se terminase, nu mai aveam singerari- si seara in aceasta zi am avut contact sexual si am avut durere foarte mare, si dupa aceasta am observat ca aveam iarasi singerari si dureri..spunetimi va rog, e posibil sa fie de la minstruatie sau ca ma desvirginat? rog sfatul unui medic..
0
14-12-2015, ora 19:41
matei24
Nu este medic/terapeut
matei24
Buna ziua! Am vorbit de curand cu o fata sa incercam prima noastra experienta sexuala. Asta inseamna sexul oral si vaginal. Nu stiu cat de bine as face daca as incerca, de aceea va intreb pe dvs. Amandoi avem 14 ani, vreau sa folosesc prezervativ.
Intrebarea mea este care sunt consecintele acestei dezvirginari la aceasta varsta. Se opreste cresterea? Poate lua vreunul dintre noi vreo boala? Baiatul are durere la dezvirginare?
Din cate am vazut, dvs. va pricepeti la aceste lucruri si vreau sa stiu daca este ceva rau daca o facem. Avand in vedere ca stiti mai bine, daca voi primi raspunsuri negative, mai mult ca sigur ca nu o sa fac acest lucru.
Va multumesc anticipat si astept raspuns.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Actul sexual propriu-zis
  •