Dupa intreruperea anticonceptionalelor?

21-03-2009
ioanyta
Nu este medic/terapeut
ioanyta
buna.am 19 ani si am luat anticonceptionale yasmin de 1 an si 3 luni, am fost la ginecolog pentru a-mi da un sfat in ceea ce priveste intrerupere acestora.mi s-a spus ca dupa ce le intrerup pot lua din nou la urmatoarea menstruatie.(am renuntat la anticonceptionale ptr a lua alte pastile).dupa ce le-am terminat mi-a venit menstruatia, iara cea dea doua menstuatie nu a mai venit regulat pe aceeasi data si mi-a intarziat 2 sapt jumate (am facut un test de satcina si a iesit negativ).in aceasta perioada am avut un fel de scurgere dar mai gelatinoasa.puteti sa imi spuneti ce as putea sa fac in acest caz???as dori parerea uni medic, va rog ca sunt ingrijorata.va multumesc
64 comentarii 12 3 Înainte ›
0
22-03-2009, ora 21:06
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Ce fel de terapie ai facut?Nu trebuia sa intrterupi pilulele.Acum ciclul s-a dereglat putin ca durata si aspect, dar nu te speria, tu ia in continuare Yasmine si mergi cu contraceptivul inainte, continuu, faci doar pauza de 7 zile si nu-l intrerupi decat daca e strict necesar.Foarte rar se intrerup pilulele doar pentru cateva zile de terapie, caci dereglarile de ciclu sunt evidente in aceste cazuri, iti dai hormonii peste cap, nu stiu cum de ti-a permis ginecologul sa faci asa.Numai bine!
0
23-03-2009, ora 00:43
ioanyta
Nu este medic/terapeut
ioanyta
eu am intrerupt anticontarcepivele deoarece am hotart sa iau reductil de 10mg avand o greutate mai marisoara adica 62 de kg la 1, 66 h.am fost la medicul de familie si mi sa spus sa iau dar nu in aceleasi timp cu anticontraceptivele.de aceea am hotart sa le intrerup avand si o perioada maricica de timp de cand le foloseam si de la o varsta mai frageda.cand am hoatart sa iau anticontraceptivele am fost la medic ginecolog si aceasta mi-a prescris yasmin.iar cand am hotart sa le intrerup am fost din nou la ea pentru a o intreba daca dupa aceste pastile reductil nu isi vor face efectul, voi putea lua aceleasi anticontraceptive si ce perioada de timp va trebui sa fac pauza???iar aceasta mi-a spus ca le pot lua incontinuare pe aceleasi imediat ce ma hotarasc, la prima menstruatie.iar eu dupa ce am terminat ultimul blister(in totalitate)menstruatia a venit normal la 3 zile dupa ce le termin si apoi dupa ce au trecut acele 7 zile nu am mai luat.iar acum astept sa imi vina menstruatia pentru uramatoare luna.(in care am deja 2 sap si 4 zile de cand nu mi-a venit).

multumesc Dr.Balcan Anisoara pentru sfaturi.
0
23-03-2009, ora 06:08
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Si medicul de familie a fost de acord sa iei Reductil avand in vedere greutatea aceasta " mai marisoara"??? ?Daca nu ai gresit cand ai tastat inltimea si greutatea, nu faci decat sa-ti aduci tu singurica, cu mana ta boala. Ai un IMC [ indice de masa corporala calculat pe baza inaltimii si greutatii ] de 22, 5.Greutatea normala se incadreaza intr-un IMC situat intre 18, 5 si 24, 9. Deci greutatea ta este perfect normala, si daca totusi vrei sa mai dai jos cateva kg, poti foarte simplu sa apelezi la dieta si miscare fizica, nu la un medicament cu o ditamai lista de reactii adverse [ sa te uiti pe prospect ].Asteapta ciclul, ia Yasmine, si daca mai ai probleme intreaba-ne pe noi.O zi buna!
0
11-05-2009, ora 21:44
alina_UK
Nu este medic/terapeut
alina_UK
Buna! am 25 de ani, am administrat Yasmine timp de 1 an cu intreruperi de cate o luna sau doua si am reluat mereu administrarea lor fara nici o problema. Acum insa, am hotarat sa intrerup din nou pt 2 luni( pt ca mi-e frica ca daca le iau continuu o perioada mai lunga nu o sa mai pot ramane insarcinata), in prima luna menstruatia a intraziat aproximativ 2 zile, acum sunt 12 zile si nimic. Am facut un test de sarcina si a iesit negativ, ma gandesc sa mai fac unul desi nu prea ar fi sanse sa fi ramas insarcinata. Sunt stresata si ingrijorata ca as putea fi gravida. m-am trezit intr-o dimineata cu simtome ale menstruatiei dar de-atunci nimic, in afara de stare depresiva nu am nici un fel de simtom. astept sa vina menstruatia sa reiau contraceptivele. Adevarul e ca inainte sa incep administrarea lor aveam mereu menstruatie dereglata si longeviva dar pastilele m-au ajutat foarte mult si nu am mai avut intarzieri, acum sunt foarte speriata. As vrea sa stiu ce sa fac, un sfat de medic mi-ar prinde bine deoarece nu sunt in tara sa-mi pot consulta medicul ginecolog.Multumesc
0
22-05-2009, ora 19:49
ioanyta
Nu este medic/terapeut
ioanyta
In urma cu 4 luni de zile am intrerupt anticonceptionalele yasmin dupa o perioada de 1 an si 6 luni.De atunci nu mi-a mai venit ciclu.Am fost la ginecolog si mi sa prescris Utrogestan de 100mg (2 capsule pe zi pe o perioada de 5 zile) dupa care sa iau din a 19-a zii cate o capsula pe zi.Am facut ecograf si nu sunt insarcinata.Am facut teste de sarcina si nu sunt insarcinata.Dupa administrarea acestor pastile la o saptamana am fost din nou la ginecolog si mi sa prescris tot utrogestan la fel pe o perioada de 5 zile si a cate doua capsule pe zi si inca un fel de pastile millgest 1 pe zi.Acum nu stiu ce sa fac sa le mai iau sau nu?
VA ROG DACA SE POATE SA IMI DEA UN SFAT, UN DOCTOR DAR CAT MAI REPEDE CA NU STIU CE SA MAI FAC.
0
25-05-2009, ora 11:46
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Mai incercati o data cu Utrogestan (fara millgest) si, daca nu apare menstruatia, este bine sa incercati un tratament homeopatic.
In viitor, este bine sa nu mai luati anticonceptionale fara avizul medicului de familie.
0
01-11-2009, ora 18:44
puscasu
Nu este medic/terapeut
puscasu
buna ziua. am aceeasi problema cu "ioanyta" sa incerc si eu cu utrogestan?am luat anticonceptionale un an..apoi m-am oprit, mi-a venit menstruatia cu intarziere o sapt si de atunci nu a mai venit..de acum 2 luni.
am incercat cu tratament naturist de 2 sapt incoace, cu zmeur..dar nu are rezultate...
astept raspunsul dumneavoastra pt a putea sa il procur cat mai repede, pt ca am dureri premenstruale de aproximativ o luna si deja ma ingrijorez...mentionez k am facut 4 teste de sarcina..si au iesit negative...
0
04-11-2009, ora 22:39
me24
Nu este medic/terapeut
me24
De ce doctorita mi-a recomandat sa renunt la anticonceptionale pe perioada tratamentului cu ovule Betadine si pastile Ketoconazol? mi-a sugerat sa intrerup anticonceptionalele...si sa le reiau dupa terminarea tratamentului. Lucrul asta ma cam sperie pt ca, dupa cum am citit aici apar dereglari de ciclu...se dau hormonii peste cap. Va multumesc!
0
26-11-2009, ora 14:41
andreeautza
Nu este medic/terapeut
andreeautza
buna...am si eu o intrebare...mai mult e o ingrijorare...luna trecuta am intrerupt anticonceptionalele (DESORELLE) si am zis sa iau o pauza mai indelungata...trebuia sa'mi vina menstruatia pe data de 01.11.2009, dupa calculele mele, si totusi mi'a intarziat aproape o luna de zile.eu de la 11 ani de cand am menstruatie niciodata nu am avut regulat...am facut si un test de sarcina si a iesit negativ...exista o explicatie???va rog sa ma ajutati...multumesc
0
26-11-2009, ora 15:00
puscasu
Nu este medic/terapeut
puscasu
eu am scris articolul de mai sus knd intrebam ce sa fac pt a-mi reveni menstruatia pt k renuntasem la anticonceptionale si nu mai venise de 2 luni.Asadar am luat utrogestan(vazand sfatul doctorului) de 2 ori pe zi timp de 5 zile si dp ce am incetat tratamentul, la interval de 2 zile a venit.Sper k v-am lamurit fetelor, pt k vad k doctorul de pe acest site nu mai raspunde:))
0
28-01-2010, ora 13:19
AndreeaCr
Nu este medic/terapeut
AndreeaCr
buna..am si eu o nelamurire mare si o mare teama pe deasupra.Am luat timp de4 luni Marvelon 28..iar dupa acestea 4 luni am hotarat sa renuntz, despartindu-ma de prietenul meu.
dupa ce am renuntzat la ele(luand si din a5a folie 4 pastilute), mi-a revenit ciclul menstrual a2a oara pe luna aceasta.
As dori sa stiu daca asa se va intampla de aqm inainte, sau dekt luna aceasta a fost asa.
Va rog mult, astept un raspuns cat mai repede.
Multumesc frumos.
0
19-02-2010, ora 10:37
mistyk
Nu este medic/terapeut
mistyk
Buna ziua.Am si eu o intrebare.Am inceput sa iau anti Marvelon 28, si nu m'am simtit prea bine in primele zile.Dupa 5 zile le'am intrerupt.Ciclu mi'a intarziat putin...se poate intampla ceva?
0
19-09-2010, ora 14:19
Alina10
Nu este medic/terapeut
Alina10
Buna ziua. Am vrut sa aman menstruatia. Iau anticonceptionale de cateva zile, ciclul nu mi-a venit dar nu ma simt prea bine. Pot sa ma opresc din administrarea anticonceptionalelor sau trebuie sa termin toata folia?
0
21-09-2010, ora 23:36
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Regula este ca o folie odata inceputa sa fie dusa pana la capat, deoarece in cay contrar pot aparea tulburari de ciclu cu durata de mai multe luni.
0
09-10-2010, ora 02:27
and_pm
Nu este medic/terapeut
and_pm
Buna ziua, Va scriu pentru ca am realizat chiar astazi ca am intrerupt folia (Karissa) dupa 14 pilule, deci cu o saptamana mai devreme decat trebuia, si deja am avut si menstra (dupa socoteala mea gresita, maine ar trebui sa reincep o folie noua).
Sunt putin speriata, pentru ca am gasit numai avertizari despre gravitatea implicatiilor unei intreruperi de folie, si pentru ca miáu aparut pe fata vreo 6 cosuri uratele, toate in aceeasi zi, cam la 3 zile dupa intreruperea eronata de folie (deja astazi sunt in curs de vindecare toate).
Acum sunt in dilema daca este bine sa incep folie maine sau mai bine renunt complet la anticonceptionale o perioada, ca oricum sunt toxice si pline de reactii adverse.
Aveti vreo sugestie pentru mine? Multumesc anticipat.
0
20-10-2010, ora 14:23
Rodo
Nu este medic/terapeut
Rodo
buna ziua!
Am 22 ani si iau Triquilar de 2 ani. Am intrerupt anticonceptionalele, si trebuia sa-mi vina ciclul acum 3 zile... (mentionez ca si inainte sa iau anticonceptionalele imi venea foarte regulat, si chiar si cand le-am mai intrerupt acum 2 ani, mi-a venit exact in ziua in care trebuie) Ce pot sa fac? Cat sa mai astept?
0
21-11-2010, ora 11:06
Geoanna
Nu este medic/terapeut
Geoanna
Buna ziua, am si eu o curiozitate, nu de mult am renuntat la anticonceptionale le luam de 5 ani cam asa.si m-am decis sa renunt de tot, dar.acum de cand nu le mai iau am o scuregere ciudata care nu are nici un miros nici culoare si nici nu e regulata.adik nu o am in fiecare zi doar de 2-3 ori pe saptamana?!!poate sa fie de la anticonceptionale sau???????
0
01-12-2010, ora 10:26
cindea_sari
Nu este medic/terapeut
cindea_sari
buna, am si eu o problema cu menstruatia, din aprilie am intrerupt anticonceptionale si pana acuma nu am avut ciclu dar nu am probleme nici dureri si deasupra am slabit.nu sunt insarcinata, numa ca nu am ciclu si am o intrebare pot sa iau anticonceptionale si de care?
0
01-12-2010, ora 12:31
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
De putut, desigur ca puteti. Problema este: pentru ce sa le luati, din moment ce deja nu mai aveti ciclu de la ele ?
0
09-02-2011, ora 20:19
andreeeas
Nu este medic/terapeut
andreeeas
buna ziua am si eu o problema am luat cezarette pana la jumatatea foliei dupa care am intrerupt pilulele deoarece am avut sangerari in fiecare zii cand luam pilula, trebuia sa am menstra pe 17 dec si in ianuarie nu am mai avut nici o sangerare, am mai multe simptome care ar indica o sarcina dar am facut test si este negativ de atunci am o secretie albicioasa, branzoasa si am dureri la contactul sexual, nu am schimbat partenerul niciodata, si de cand am intrerupt pilulele ne protejam cu prezervativul.va rog spuneti-mi si mie ce poate fii...o dereglare...o infectie...k la medic imi este teama sa merg, am mai fost o data dupa ce am nascut acum trei luni dar mia spus ca nu am nimic..rsp repede k imi este teama..va multumesc
0
10-02-2011, ora 20:10
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Foarte probabil sa fie o boala usor de diagnosticat, dar nu intotdeauna usor de tratat: candidoza vaginala, provocata de ciuperci. Este posibil sa nu fi fost prezenta in urma cu 3 luni cand ati fost la control, deoarece izbucneste adesea dupa contraceptive sau antibiotice. Un consult medical va pune diagnosticul de certitudine.
0
28-05-2011, ora 12:24
sclipoci
Nu este medic/terapeut
sclipoci
Buna ziua, am 24 de ani si timp de 5 ani si ceva am luat anticeonceptional desorell la recomandarea medicului ginecolog pentru k am avut ceva probleme.pe data de 30.04.2011 am intrerupt pastilele, am zis sa fac o pauza pentru ca perioada de cand le iau e foarte mare si nu le-am intrerupt niciodata, dar fara a ma consulta cu medicul ginecolog.trebuia sa imi vina pe 24.05.2011 dupa calculele mele, dar nu a fost asa, am facut un test de sarcina si a iesit negetiv, nu stiu ce sa fac, sunt foarte ingrijorata, sa merg la medic sau sa mai astept???
multumesc
0
15-07-2011, ora 08:22
andreeeas
Nu este medic/terapeut
andreeeas
buna ziua am si eu o intrebare ac iti deregleaza cm, pentru ca eu iau de 5 luni cezarette si mi-a venit ciclul decat de 2 ori in 5 luni, in schimb am dureri pe sub burta ingrozitoare si dureri la contactul sexual.imi vine o luna da una nu cm si atunci ma tine 3-4 zile mai putin ca de obicei.am facut pana aqm 3 teste de sarcina am crezut k nu isi fac ac efectul dar nimic nici asta nu a fost, precizez am nascut acum 8 luni.ast rsp kt mai repede.pwp, merci
0
01-08-2011, ora 16:45
petraaa
Nu este medic/terapeut
petraaa
buna. iau laurina de 5 ani si pana acum nu am facut pauza, trebuie sa fac? am o infectie urinara cu klebsiela si trebuie sa fac un tratament cu antibiotic isi mai face efectul laurina?
0
20-08-2011, ora 11:03
attetyna
Nu este medic/terapeut
attetyna
Buna! Am si eu o nelamurire...iau anticonceptionale de vreo 4 luni, dar luna aceasta am uitat sa iau 2 pastile consecutive in sapt a doua, dar in zilele respect nu am avut contact sexual, doar dupa 3 zile dupa ce am continuat sa iau pastile, problema e ca am terminat blisterul de trei zile si inca nu m-am imbolnavit, sunt cam ingrijorata cand ma gandesc...nu am nici un fel de simtome.puteti sa-mi da-ti un sfat, sa ma mai linistesc putin?
0
22-08-2011, ora 09:16
cristinar
Nu este medic/terapeut
cristinar
buna ziua.am o nelamurire.am luat timp de 1 si 2 luni karrisa, dar acum patru luni am intrerupt deoarece auzeam zvonuri ca pot produce cancer folosirea idelungata
timp de 3 luni am avut ciclu la aceeasi (conform calendarului) dar luna aceeasta mi-a intarziat 5 zile.
e posibil sa fiu insarcinata?
am avut relatii insa nu a ejaculat niciodata in mine.
multumesc
0
05-11-2011, ora 16:27
roxi.poxiiii
Nu este medic/terapeut
roxi.poxiiii
buna, am 17 ani folosesc anticonceptionale jasmine de 1 an si un pic,..Imi doresc ft mult sa slabesc deoarece am 1.65 si 68 de kg. am inceput de 5 zile sa iau pastile de slabit 'Dieto' dar am auzit ca degeaba le iau daca folosesc si anticonceptionale, e adevarat? sau are vreo legatura anti conceptionalele cu dieto?pot avea reactii adverse?si mai am o intrebare : daca incerc sa nu mai iau anti.c. vreo 6-7 luni pot slabii? sau pot slabii mai simplu?
0
17-01-2012, ora 17:43
aly26
Nu este medic/terapeut
aly26
Buna, sunt Alina am 23 de ani. Am inceput folosesc anticonceptionalele Desorele acuma vreo 2 ani, medicul mi-a zis sa fac pauza de o luna dupa un an si ceva, am facut acea pauza, iar anul trecut prin februarie am renuntat sa ma iau, tin sa mentionez ca nu am avut nici o problema pe parcursul cat am luat anticonceptionalele, insa din februarie pana in luna iunie totul a fost bine, insa in iunie mi-a venit menstruatia si ma tinut o luna, am fost la medic si mi-a dat un tratament care sa imi opreasca menstruatia, acel tratament mi-a oprit pt cateva zile iar dupa aceea mi-a revenit, am mers din nou la medic si mi-a dat din nou anticonceptionale, le-am luat si nu am mai avut nicio problema. Dar acuma vreau sa renunt la ele pt ca imi doresc un copil. Ce sa sa fac? mi-e putin frica! Dupa cat timp as putea sa raman insarcinata, dupa ce renunt la medicamente? Ar putea reaparea acele efecte secundare pe care le-am mai avut (pe cele sus mentionate) ? Va rog sa imi raspundeti. Va multumesc anticipat!
0
19-01-2012, ora 09:20
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
@roxi.poxiii: A lua tratament de slăbit simultan cu anticoncepţionalele nu e lucru rău, ci doar greu de obţinut rezultate. Seamănă oarecum cu a merge pe bicicletă în timp ce fumezi.

Anticoncepţionalele predispun la creşterea greutăţii. E normal, sunt hormoni anabolizanţi.

@Alina: Puteţi rămânea însărcinată când doriţi. Anticoncepţionalele dăunează unei sarcini în curs, dar nu sarcinilor viitoare. Prin "dăunează" înţelegând malformaţii fetale.
Pe de altă parte, există şi practicieni care recomandă a se evita o sarcină în primele 6 luni după întreruperea anticoncepţionalelor. Ei susţin acest lucru prin studii care sugerează o mai mare tendinţă la avort spontan sau prematuritate. Dar nu la malformaţii.
0
27-01-2012, ora 11:01
emilia.alexandra
Nu este medic/terapeut
emilia.alexandra
Buna ziua, am luat anticonceptionale diane35 timp de 1 an si am hotarat ca trebuie sa fac o pauza, am terminat pastilele pe 15 decembrie, am avut menstruatie normala, trebuia sa mai am pe 15 ianuarie ceea ce nu s-a intamplat nici azi, am facut un test si a iesit negativ, sunt deja 12 zile de intarziere, am dureri si scurgeri de o saptamana dar nu se intampla nimic, sunt normale aceste dereglari?
Adaugă un comentariu / răspuns
64 comentarii 12 3 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: