dupa operatie de extragere a uterului, numai simt cand urinez | Forumul Medical ROmedic

dupa operatie de extragere a uterului, numai simt cand urinez

04-06-2011
cristian888
Nu este medic/terapeut
cristian888
Buna ziua, as dori cineva sa ma ajute cu un sfat. Am avut operatie la uter din cauza unui miom fiind nevoita sa imi extraga uterul. (am 50 ani). In timpul operatiei mi-a fost introdus un cateter urinar (folei). Deja a trecut o luna, operatia a decurs cu succes, insa am o problema, nu simt cind ma urinez, nu pot sa ma abtin pentru ca nu simt. Nu am dureri. Este foarte jenant. Am fost la consultatie si la chirurgul meu si la urolog. Am dat analiza de urina si mi-au spus ca probabil sa am singe in vezica urinara, posibil o trauma a vezicii urinare in timpul operatiei, sau mi-au mai spus unii, cistita.
La moment mai astept rezultatul la o analiza de urina.
Ce credeti voi? e posibil de tratat?
Mersi mult!
7 comentarii
0
04-06-2011, ora 17:46
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Nu stiu cat ai stat cu cateterul/sonda urinara, dar daca ai stat mai mult timp se intampla ceea ce spui. Muschiul vezicii se relaxeaza si dureaza pana isi reia functia asa cum trebuie, pana "isi aduce aminte" sa isi faca "treaba". Probabil ca numai urologul iti poate spune cert daca este asa, sau este alta cauza locala.
Sanatate!
1
04-06-2011, ora 19:19
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
E nevoie de internare la urologie si investigatii pentru monitorizarea functiei renale inainte ca rinichii sa fie afectati si pentru stabilirea cu exactitate a diagnosticului..nu se poate spune cu siguranta ce s-a intamplat, e posibil sa se fi produs un incident in timpul operatiei...Cauta un urolog bun...
0
14-06-2011, ora 10:27
contor
Nu este medic/terapeut
contor
maria din buzau sunt operata dehisterectomie sub totala doar uterul am 40 ani si am avut un fibrom subseros ce complicatii pot apare dupa operatie si cand pot relua viata sexuala am 3 saptamani de la operatie si ma simt destul de bine imi trebuie vreun tratament
0
14-06-2011, ora 10:38
contor
Nu este medic/terapeut
contor
am avut o operatie de histerectomie subtotala mai pot ramine insarcinata si daca viata sexuala este afectata din aceasta cauza varo sa imi raspundeti
0
15-06-2011, ora 14:24
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
viata sexuala nu va fi afectata, dar nu veti mai putea avea copii, daca a fost scos uterul.(uterul este locul unde se dezvolta fatul)
0
16-06-2011, ora 08:26
contor
Nu este medic/terapeut
contor
va multumesc ptr sfaturi si mai astept in continuare
0
07-08-2022, ora 07:15
Flory777
Nu este medic/terapeut
Flory777
Buna ziua, sunt operata de 10 zile de histerectomie totala bilaterala, si ma ustura la urinare, azi aveam sange pe hartia igienica ! Ce antibiotic sa iau?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • 5 metode care te ajută să faci față incontinenÈ›ei urinare
  • Scapi pipi când strănuÈ›i sau tuÈ™eÈ™ti mai tare
  • IncontinenÈ›a urinară la bărbaÈ›i
  • Sfaturi în caz de incontinență urinară
  • E normal să scapi urină?
  •