dupa tratamentul astmului pot lua anticonceptionale?

17-06-2012
livia__18
Nu este medic/terapeut
livia__18
daca am avut astm dar acum sunt mai bine nu mai fac tratament, pot lua anticonceptionale? poate afecta cu ceva? mi le-a recomandat medicul pentru menstruatie neregulata dar ma gandeam sa le iau si pentru protectie, este in regula? sunt sanse sa raman daca le iau corect?
3 comentarii
0
17-06-2012, ora 15:58
mirelaaprilie
Nu este medic/terapeut
mirelaaprilie
Tu probabil ca ramai gravida si daca mergI pe strada si respiri :)). Ce naiba legatura sa fie intre un tratament terminat si unul de anticonceptionale. Dar probabil la tine si bomboanele orbit interactioneaza cu contraceptivele. Off copile lasa te de sex sau du te la un curs de anatomie si planning familial si atunci apuca te iar de sex. Sau cresti suficient cat sa intelegi cum e cu barza
0
17-06-2012, ora 17:33
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
De cand ti-am spus eu ca nu cred ca sunt recomandate contraceptivele orale in astm bronsic ai intrebat medicii care se ocupa de tine despre asta ? Acum 3 saptamani scriai chiar tu :." am momente in care nu pot respira...terapia recomandata nu ma ajuta, le iau deja de 3 saptamani si degeaba, si dupa ce iau seretide, care se spune ca este bun, nu pot respira, MI SE INTAMPLA DIN CE IN CE MAI DES, simt ceva in capul pieptului ce nu ma lasa sa respir...". Astmul bronsic nu trece, are perioade de ameliorare a simptomatologiei si perioade de agravare cu crize severe..Se pare ca tu nu prea asculti medicii in general, faci cam cum crezi tu ; in loc sa fii sincera cu medicii pe care ii ai in fata si sa vorbesti ce trebuie spus cu ei, tu revii mereu la forum, unde poti primi si sfaturi bune, dar si periculoase. In perioadele in care te simti bine se face tratament in AB.
0
17-06-2012, ora 21:55
livia__18
Nu este medic/terapeut
livia__18
nu am reajuns la medic si tocmai asta e problema, am prb financiare si nu ma pot duce sa ii zic, va crede ca l-am deranjat pentru o simpla intrebare
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tipuri de contraceptive combinate disponibile in Romania
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Cum procedezi dacă ai uitat o pilulă anticoncepțională?
  • MIT: Anticoncepționalele îngrașă
  • Anticoncepționalele ar putea afecta structura cerebrală
  • Astmul
  • Contraceptivele orale nu cresc riscul de anomalii congenitale
  • STUDIU: Copiilor cu astm este mult mai probabil să li se prescrie abuziv antibiotice
  •