durere inghinala in zona dreapta - apendicita?

23-07-2016
Anonim0098
Nu este medic/terapeut
Anonim0098
Buna seara,

De 2 zile am o durere inghinala in zona dreapta, pur si simplu m am trezit intr-o dimineata cu ea.Durerea apare in reprize si observ ca seara dupa ora 19 e mai accentuata.Nu am febra, pot manca, scaun normal.
Am apendicita sau altceva?Inca n am facut ecografie.Sa fie de la alimentatie, ca am mancat excesiv cu o zi inainte?
16 comentarii
0
26-07-2016, ora 12:14
drakos
Nu este medic/terapeut
drakos
Depinde si daca ati identificat corect zona inghinala (e cea acoperita de chilot).
Cred ca de fapt va referiti la fosa iliaca dreapta.
Aici este o imagine cu topografia abdomenului: http://anatomie.romedic.ro/epigastru

Poate sa fie o hernie inghinala (ar trebui sa simtiti o protruzie in locul dureros, mai ales cand tusiti), un fecalom, dar si o apendicita.
Daca durerea persista trebuie sa va vada un medic de chirurgie generala sau macar medicul de familie intr-o prima etapa.
Daca apare febra sau se intareste abdomenul e semn de mare urgenta chirurgicala.
0
26-07-2016, ora 13:06
Anonim0098
Nu este medic/terapeut
Anonim0098
nu este nici o protruzie..am fost la urgente si nu au gasit nimic..ecografia e buna..daca si hemograma e buna inseamna ca n am apendicita?durerea e cateodata..ca ceva care pulseaza..nu e durere ca sa nu te poti misca si intensa..
0
26-07-2016, ora 13:10
Anonim0098
Nu este medic/terapeut
Anonim0098
am avut scaun ieri consistent..nu cred ca ar fi fecalom..
1
26-07-2016, ora 15:53
drakos
Nu este medic/terapeut
drakos
In cazul asta nu e apendicita.
Deci au trecut cam 5 zile de cand ati simtit prima data o durere acolo si durerea apare in reprize si are un caracter pulsatil = ar putea fi un calcul pe ureterul drept.
Acesta se poate elimina singur sau, daca durerea continua sau se acutizeaza, va trebui sa se intervina urologic.
Dar ar fi trebuit sa vada ceva cel care a facut ecografia abdominala.

Tinand cont ca nu au trecut decat cateva zile, durerea apare ocazional si nu e f puternica, eu zic sa mai asteptati o perioada. Daca apare in mod constant mergeti la un medic de medicina interna sa va mai faca o ecografie abdominala cu atentie pe zona respectiva, inclusiv ureter.
0
26-07-2016, ora 16:12
Anonim0098
Nu este medic/terapeut
Anonim0098
dar acuma vazui ca am leucocite 12000 si neutrofile 8.8 *10 la a 3 a..putin crescute..sa fie tranzitor asa..am facut excese alimentare, nu trebuia
1
27-07-2016, ora 09:48
drakos
Nu este medic/terapeut
drakos
Ce analize ati facut? Puneti-le pe toate. Inclusiv valorile normale ale laboratorului.
Leucocitoza cu neutrofilie apare in infectii si nu de la alimentatie. Oricum nu sunt foarte crescute. In apendicita leucocitele sunt in general mai mari, peste 15.000.

Oricum, daca era apendicita nu stateati linistit acasa 4 zile. Simptomatologia era mai fulminanta, cu febra, greata si varsaturi, durere puternica continua.
0
27-07-2016, ora 11:08
Anonim0098
Nu este medic/terapeut
Anonim0098
Leucocite 12200 (4-9000 normal)
MPV 10.2 (5-10 fL normal)
NE# 8800 (3-7000 normal)
BA# 200( 25-100 normal)
NE% 72.9 (60-70% normal)
BA% 1.3 ( 0-1 % normal)

doar acestea s modificate.
1
27-07-2016, ora 13:30
drakos
Nu este medic/terapeut
drakos
Da, exista un grad de leucocitoza cu toate fractiunile putin crescute. Undeva exista o inflamatie. Insa poate fi si o infectie dentara, faringita, etc.
Daca durerea abdominala nu cedeaza sau devine mai intensa mergeti la un medic internist sau gastroenterolog sa va mai faca o ecografie abdominala.
Nu stati cu durerea. Daca e o apendicita se poate complica cu peritonita - foarte grava. Tot ecografic se va vedea si daca exista calculi pe ureterul drept sau exista alta patologie care ar putea da dureri acolo.
0
27-07-2016, ora 14:03
Anonim0098
Nu este medic/terapeut
Anonim0098
ma durea rau la dinti pe partea stanga cam o sapt si am luat mult quarelin..algocalmin.nu am fost la dentist, sa fie si din cauza asta?
Tocmai ca la abdomen durerea nu e mereu.pot avea si gastrita si alea pot sa fie crampe abdominale?
0
27-07-2016, ora 14:33
Anonim0098
Nu este medic/terapeut
Anonim0098
ma stiu si cu gingivita cronica, daca si in asta pot creste!
0
28-07-2016, ora 10:37
drakos
Nu este medic/terapeut
drakos
Mergeti la dentist sa va trateze caria sau problema stomatologica ce a dat durere.
Posibil sa fie de la asta leucocitoza.
Gastrita care sa te doara in fosa iliaca dreapta putin probabil. Durerea de stomac e in cosul pieptului, adica mult mai sus.
Iar crampe care sa fie pozitionate acolo arata o posibila patologie localizata acolo. Ca urmare trebuie facuta o ecografie abdominala cu analiza atenta a acelei zone. Mergeti la medic daca durerea persista.
0
28-07-2016, ora 11:15
Anonim0098
Nu este medic/terapeut
Anonim0098
Avand gingivita si noaptea cand dorm imi curge sange probabil, e posibil sa am un reflex cu voma dimineata-fara mancare, doar cu un lichid alb si sange cred?putin..
Melena n am.Dar ma gandesc ca e de la gingivita si daca s probleme dentare.
Am mai facut ieri o ecografie abdominala la medic primar, doar calculi pe colecist, nu e litiazic, totul e normal
Dar la stomatologie mi a zis ca e de lucru la dinti.Si cand ma spal pe dinti curge o gramada de sange..
0
28-07-2016, ora 11:55
Anonim0098
Nu este medic/terapeut
Anonim0098
a citit undeva ca si gastrita poate da dureri/crampe in flancul drept..incepusem sa ma gandesc si la gastrita..
0
28-07-2016, ora 13:10
drakos
Nu este medic/terapeut
drakos
N-ati zis nimic de aceasta voma pana acum!
Sigur e varsatura (din stomac) sau e secretie/mucus din caile aeriene?
Cat de des apare si de cand? Este sau nu este sange?

Gingiile sangereaza cand exista un mic traumatism pe ele, cum e spalatul dintilor sau chiar succiunea. Insa noaptea nu exista acest traumatism si nu cred ca sangereaza. Nu e de la gingii. Spalati-va pe dinti cu pasta de dinti parodontax. Are gust rau, dar e eficienta pe gingii. Tratati-va dintii acum; mai tarziu e mai greu si mai costisitor ca se distrug progresiv.
0
28-07-2016, ora 14:08
Anonim0098
Nu este medic/terapeut
Anonim0098
ba da sangereaza si noaptea cateodata cand ating perna de dinti, se vede sange acolo..si cand folosesc paradontax tot sangereaza..pai azi avusei asa un reflex de voma..dar e posibil si cand vine voma si ia contact cu sangele dintilor, daca s-o fi acumulat undeva pe caile digestive..cred ca era sange, mi se parea rosu, dar era lumina stinsa..oare putea fi si altceva..
0
28-07-2016, ora 14:10
Anonim0098
Nu este medic/terapeut
Anonim0098
cateodata ma trezesc cu sange inchegat pe dinti..pe buze..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.