Durere abdominala

19-10-2017
Lia2
Nu este medic/terapeut
Lia2
Buna ziua!Sunt femeie, am 33 ani, 168 cm, 55kg, nu beau, nu fumez, duc un stil de viata sanatos in ceea ce priveste mancarea(nu fac abuz de grasimi, dulciuri), am tensiunea 10/8-11/8, beau o singura cafea dimineata, scaun zilnic.Am nascut pe cale naturala in 2012 un baietel de 3800gr. Anul trecut in martie, intr-o noapte, din somn m-a trezit o ameteala si o durere foarte mare in abdomenul superior central, am mers la baie, aveam o senzatie de sete foarte mare.Dupa ce am baut apa, mi-am ridicat capul de la chiuveta si imi simteam capul complet gol, eram foarte palida(sunt de fel alba, dar eram exagerat de alba in acel moment).Eram singura si vroiam sa ma intorc sa imi iau telefonul sa apelez pe cineva, nu am mai ajuns pt ca am avut o sincopa.Mergeam pe langa perete si deodata mi s-a facut negru.M-am trezit jos cu o presiune mare in urechea stanga.Mi-am revenit, am mers la pat asa cum am putut si mi-am luat telefonul.Intre timp imi reveneam, la interval de 2 ore am vomat.In seara respectiva mancasem niste fasole batuta, dupa un timp am baut un capuchino si am mancat o bucata de inghetata.Asta a fost pe la 20:00, sincopa a avut loc la ora 04:00 aprox.In aceeasi seara facusem niste exercitii kegel(cu recomandarea medicului, pt intarirea planseului pelvin, dupa ce le fac mereu ma doare toata zona de fese si perineu, ca o febra musculara intensa)probabil m-am incordat aiurea, nu imi pot explica dar de a doua zi eu nu am mai avut aceeasi sensibilitate in zona de perineu(dnl dr a zis ca nu are nici o legatura cu sincopa insa eu am simtit ca ma incordez din stomac si de atunci stomacul parca a ramas mereu incordat) Ok.Dupa acea noapte, am mers la gastroenterolog pt ca acolo am fost trimisa de medicul de familie care a spus ca a fost o sincopa vasovagala de la ce am mancat.Dr gastroenterolog mi-a facut o ecografie abdominala din care a reiesit ca as avea bila lenesa.Anul acesta in luna mai, intr-o zi eram intr-un loc in care nu puteam sa ajung la o baie, aveam nevoie urgent pt a face scaun, diareic.Am mers mult pana am ajuns in sfarsit si am putut sa termin treaba.Dupa cateva ore din nou, aceeasi poveste, imposibilitatea de a merge in acel moment la baie.Incepuse sa imi amorteasca piciorul stang de la glezna in jos din nou scaun diareic cu toate ca nu mancasem in acea zi decat o omleta..A doua zi au inceput dureri cumplite in zona sacrala si coccis, fese si anus amortite) Am facut RMN de coloana sacrala si reiese o scolioza si coccidinie.In iunie intr-o noapte, la fel tarziu, in jurul orei 3:00 ma trezeste din somn limba amortita total, degetul mare de la piciorul stang, o sete imensa si o durere in zona abdomenului superior central, o contractie puternica ca si in noaptea cu lesinul.Am fost, am baut apa si am revenit repede la pat.Am reusit sa apelez pe cineva dupa care simteam ca voi lesina insa dupa cateva minute senzatia a disparut pt ca nu mai simteam acea contractie in stomac.Ma luase frigul foarte tare.Dupa maxim o ora am facut diaree.Dupa ambele nopti, la trezire dimineata, aveam o durere puternica de ochi si de ceafa.Pe 25 septembrie am avut o situatie mai stresanta timp de 2 ore in care am fost la o intalnire cu o persoana pt implicarea mea intr-un proiect.Am stat 2 ore sa ascult dar sincer nu ma interesa absolut deloc.Din bun simt am stat.Dupa ce am venit acasa am mancat o ciorba si o felie de tort, dupa 1 ora am inceput sa simt cm mi se face limba din ce in ce mai mare si nu mai puteam inghiti, exact ca la o anestezie cu xilina.In oglinda nu aveam aparent nimic.Am chemat ambulanta, au spus ca nu am nimic, ca a fost ca un atac de panica.Si din data de 26 septembrie au inceput durerile in stomac, o durere persistenta la inceput, cu localizare, daca ma apasam parca aveam o vanataie deasupra zonei ombilicale, undeva in interior.Am inceput investigatii :analize:sideremia scazuta 33 si proteina c reactiva 15, vsh in limite normale, leucocite un pic scazute.In rest toate bune.Am facut si pentru pancreas, pt tiroida, pt boala celiaca, coprocultura, coproparazitologic, urina-toate bune.Consultatie neurologie, RMN cranio cerebral-in limite normale, Cardiologie, ekg si ecocord-perfect, Reumatologie-Radiografie coloana cervicala si toracica cu scolioza, la cea cervicala mici pensari la discurile c3-c4-c4-c5 in rest nimic.Ginecologie-consultatie, ecografie sani, ecografie endovaginala-toate bune.Gastroenterolog-2 ecografii in limite normale, Endoscopie digestiva-pliuri hipertrofiate, bila in cantitate mica dar cu efect spumant, gastrita antrala cu reflux biliar, iau controloc si seara vagostanyl.Merg si la psiholog.Durerea nu mai este chiar la orice ora din zi, s-a rarit dar ma iau crize..parca se contracta stomacul foarte puternic si ramane asa, si simt senzatia pana in gat, parca imi este impins ceva din stomac pana in esofag, dupa un timp se relaxeaza...apoi iar.In momentul ala mi se face frica pt ca este o senzatie ca si atunci cand am lesinat, parca mi se intuneca din ce in ce mai tare in ochi.Am fost si la oftalmolog si la ORL si totul este in limite normale.Uneori cand stau intinsa imi simt ceva tare si incordat care pleaca de la stomac din stanga pana in dreapta deasupra colonului tranversal.Am si ameteli atunci cand ma ia asa.Nimeni nu mi-a scpus nimic.Doar gastrita si atat.Precizez ca pana in acea zi am mai avut asa dureri de stomac uneori, dar simteam ca o arsura, ca o usturime in stomac..durerea asta este diferita, este undeva in afara iar cu senzatiile astea pana in gat niciodata, plus ca am senzatia ca imi amorteste limba la radacina, dupa un timp imi trece.In timpul endoscopiei cand era cu camera in stomac am simtit ca ma doare ceva ca si o vanataie dar undeva in jos.In acest moment simt cum sta asa contractat stomacul.Nu stiu ce analize sa mai fac, unde sa ma mai duc.Poate stiti despre ce ar putea fi vorba.Toata ziua m-a tinut asa stomacul si senzatia aia de ceva umflat in gat.Am uitat sa precizez ca atunci cand ridic ceva ce depaseste 8-10 kg ma doare desupra buricului(m-au controlat si de hernii, nu am) si seara in pat se aude mult zgomot in stomac, indiferent ca mananc sau nu.Am inceput sa fac si psihoterapie.Va multumesc.
3 comentarii
0
19-10-2017, ora 20:47
Lia2
Nu este medic/terapeut
Lia2
Am uitat sa precizez ca am facut testele pt Helicopter si in sange si in scaun si nu am.
0
21-10-2017, ora 07:52
nicoaraalexandru
Nu este medic/terapeut
nicoaraalexandru
Terminati cu psihoterapiile, nu sunteti nebuni aveti decat CANDIDA si se poate rezolva
0
21-10-2017, ora 07:53
nicoaraalexandru
Nu este medic/terapeut
nicoaraalexandru
Oameni buni tocmai ce am dat de un grup din america in care mii de persoane sunt afectate de CANDIDA si medicii lor de familie, gastro si altii pe la care merg le spun ca nu au nimic si din punct de vedere medical, fizic si analize de sange sunt sanatosi tun. Am inteles ca unii dintre voi de pe aceste forumuri ati cautat informatii si raspunsuri si in saiturile straine si nu ati gasit nimic. EU AM GASIT REZOLVAREA majoritatii problemelor noastre. O sa va las un link cu zeci de clipuri pe youtube cu marturiile persoanelor care si-au recuperat viata dupa o infectie cu candida ce dateaza la unii chiar si de 20 ani, va spun ca la mine sincer am peste 12 ani de suferinta in care am inghitit tot felul de medicamentede stomac, de psihiatrie, de endocrinologie, suplimente de vitamine, carbune activ, motilium, nexium, am fost la medici homeopati, am cheltuit aproape 200 000 000 milioane de lei vechi sau 20 000lei noi pe tratamente, analize, consultatii si altele fara nici o rezolvare. Mi-am promis ca atunci cand voi descoperii ce am voi intra pe toate forumurile din romania si voi face public tratamentul cu care m-am pus pe picioare si MI-AM RECAPATAT VIATA. Cine nu se descurca, nu stie sau din orice alt motiv il pot ajuta cu cu achizitionarea medicamentului din america o pot face doar sa imi dati un mail -----*

Va spun cat se poate de sincer ca nu sunt samsar de medicamente, nu ma ocup de intemedieri de medicamente, nu fac reclama platita acestui medicament, si nu vreau sa sune a cliseu de forma: eu mi-am gasit remediul tu ce mai astepti?

Eu am gasit informatia, am expuso public, voi stati si digeratio si daca credeti ca este ceea ce aveti nevoie faceti in asa fel si recuperativa sanatatea.

-----*

(*modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durere de burtă
  •