durere abdominala, de aprox. o luna
Buna ziua...de aproximativ o luna, am o durere in flancul drept si fosa iliaca dreapta..am fost la medic, si mi-a zis ca as avea colita, am facut si ecografie abdominala, este in regula, numai un pic de niisp la rinichi si o fiere mai lenesa..apendicita nu este ca am fost consultata..precizez ca durerea nu este continua, apare si dispare, de fel sunt mai constipata, dar niciodata nu m-a durut in acea zona..este de la aceasta colita sau e altceva?am luat Duspatalin..multumesc
5 comentarii
Ar trebui sa faci si o endoscopie si analiza ptr depistare Helicobacter Pylori. E important de stiut daca ai si reflux al bilei in stomac, sau senzatia de care spui vine doar de la un colecist lenes. De asemnea, trebuie exclusa gastrita sau aciditatea crescuta. daca tot persista, sunt de evaluat si intestinele.
Sanatate!
Sanatate!
Nu vreau sa te sperii pentru ca nu sunt un medic, sunt doar un baietel care vrea sa ajute niste oameni la "ananghie". Am cautat putin pe internet. Ti s-a umflat cumva zona respectiva? Sau doar dureri episodice ? Probabil e o Hernie Inghinala. -------*, daca te regasesti in simptome, fa niste analize, consulta un doctor specialist. Insa durerea paote sa fie si din cauze normale, poate iti suprafolosesti respectiva parte a corpului.
(*modificat de admin)
(*modificat de admin)
Multumesc pt raspunsuri..nu cred sa fie ceva la stomac, ca nu ma doare deloc, daca se varsa bila in stomac, nu stiu sa zic, dar ar fi trebuit sa am amar in gura dimineata, dar nu am altfel de simptome.nu este nimic umflat, m-a palpat medicul si nu a simtit nimic in neregula, ma gandesc sa nu fie de la colon, sa fie iritabil..ce tratament as putea lua pt calmare?Debridatul ar fi bun?
Amareala nu este intotdeauna prezenta in cazul problemelor colecistului. Daca ai HP si e o iritare/gastrita la nivelul pylor, nu se simte neaparat in stomac, in modul clasic si nu se depisteaza prin palpare, , ,
Daca ai colon iritabil trebuie sa-ti urmaresti dieta, excluzi daca simti ca ceva iti face rau, iar pentru calmare, daca nu esti constienta sau nu poti face ceva in privinta stresului, poti apela la un psiholog.
Daca ai colon iritabil trebuie sa-ti urmaresti dieta, excluzi daca simti ca ceva iti face rau, iar pentru calmare, daca nu esti constienta sau nu poti face ceva in privinta stresului, poti apela la un psiholog.
Debridatul nu are efect daca ai reflux al bilei in stomac. daca ti s-a prescris, ia-l si vezi daca te ajuta.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 2Dureri abdominale insuportabile imediat ce mi se termina menstruatia
- 4durere groaznica in parte de jos a abdomenului mai exact in zona ovarelor...
- 4interpretare analize
- 4ecografie abdominala
- 33durere in partea stanga a abdomenului sus
- 7am des sangerari si dureri abdominale
- 2colita + constipatie severa
- 2durere abdominala
- 5tumora maligna poate fi depistata la tomograf?
- 46dureri abdominale - nu reusesc sa identific cauza
- 6pietre la fiere, mal, dureri abdominale
- 7Dureri abdominale aparute dupa ciclu menstrual
- 0analize - ecografie abdominala
- 8Chiar nemaiintalnit? Rog pareri cat mai multe!
- 0ecografie abdominala
- 0ecografie abdominala
- 3Dureri ciudate
- 8Ecografie
- 3Balonare, crampe abdominale, lipsa poftei de mancare
Mai multe informații despre: Colita ulcerativa Durerea abdominala ecografia abdominala
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
- Sindromul premenstrual
- Colita ulcerativa
- Abdomenul cronic dureros la copil
- Durere abdominală
- Durerea abdominală la vârstnici
- Durerea abdominală fără febră
- Durerea abdominală cu febră
- Durere abdominală subombilicală (durere mai jos de buric, durerea hipogastrică)
- Durere sub coaste în partea dreaptă (durere abdominală în hipocondrul drept)
- Durere sub coaste în partea stângă (subcostal stânga, hipocondrul stâng)
- Durerea abdominală - cauze în funcție de localizarea durerii
- Durere în stânga jos (abdomen, burtă)
- Durerea în dreapta jos (abdomen, burtă)
- Regim colita ulcerativa
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: