Durere bonturi de transfer/amprenta

05-03-2021
Liannaa
Nu este medic/terapeut
Liannaa
Bună ziua,
Am făcut cateva implanturi dentare in urma cu 9 si 6 luni. Pe 20 ianuarie mi-au fost descoperite implanturile dentare si au fost montate capele de vindecare. Astazi am fost pentru un tip de amprenta pentru coronițe si a fost necesar sa imi fie indepartate capele de vindecare si montate bonturi de transfer. La înșurubarea si desurubarea unuia dintre bonturi am simțit o durere destul de mare pe acel implant, efectiv simteam durerea pana adanc in os si aveam impresia ca mi se învârte implantul in os.

Medicul a zis ca a simțit ca s-a miscat/învârtit putin în gol implantul și ca e posibil sa fi fost un mic fragment osos care...aici nu am inteles bine - care sa se fi miscat sau care era cumva "in plus" sau fixat aiurea si s-a dislocat. Nu am fost atenta la aceasta ultima explicație, fiind prea îngrijorata de durere. A zis ca pe radiografie e foarte bine implantul si nu ar trebui sa fie probleme.

Au trecut cateva ore si inca resimt durere in acea zona, cel mai probabil voi lua un calmant.
Este normal sa se intample acest lucru și sa doara? Ar putea apărea probleme cu implantul respectiv, data fiind situatia de astazi? Acest implant a fost pus acum 9 luni si urmează ca dupa 15 martie sa ii montam coronita.

Apreciez orice parere in legătură cu situatia mea. Mulțumesc anticipat!
2 comentarii
0
06-03-2021, ora 09:15
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna dimineata,
Avand in vedere faptul ca aveti o durere de lunga durata, ar fi bine sa mai amanati restaurarea.
Exista un dispozitiv cu care se poate verifica stabilitatea secundara a implantului. Ar trebui sa fie peste 80 de unitati.
0
06-03-2021, ora 16:08
Liannaa
Nu este medic/terapeut
Liannaa
Multumesc tare mult pentru raspuns.
Spre seara mi-am dat seama ca durerea venea de la o capa de langa, care nu era foarte bine stransa si atingeam de fiecare data cu limba si imi cauza durere. Astazi mi-a strans-o din nou medicul si nu mai am nimic. Implantul care ma durea era cel de langa, nu cel cu capa slabita. La apasare niciunul nu imi cauzeaza durere, ci doar atunci la insurubare.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Persoanele care iau antidepresive de două ori mai predispuse la eșecul implantului dentar
  • Tehnologia digitală ar putea face implanturile dentare mai accesibile și rapide
  • Durata de viață a implanturilor dentare
  • Testul gumei de mestecat pentru inflamaţia după implantul dentar
  • Implant dentar inovator, prezentat de cercetătorii americani
  •