Durere. ce poate sa fie?

09-07-2007
Nu este medic/terapeut
am o durere cam de 2 saptamani undeva in dreapta sub coaste. au fost vreo 2 zile in care m a durut rau de tot. nu puteam nici sa misc piciorul drept. am crezut ca am apendicita dar mi a trecut durerea si am ramas doar cu o usoara jena. ma mai doare din cand in cand mai ales cand stau mult pe scaun si ma ridic. repet durerea cea mai tare e localizata in dreapta sub coaste. cateodata ma mai doare in jurul buricului. ce poate sa fie? afectiune biliara? intestinala? ce pot sa iau? ce pot sa fac? ce sa mananc?
2 comentarii
0
09-07-2007, ora 00:00
tirea florin
Nu este medic/terapeut
tirea florin
Va rog sa ma ajutati! unchiul meu a fost diagnosticat cu neoplasm orofaringian!!!! unde putem afla mai multe detalii despre aceasta boala?
0
15-10-2013, ora 17:25
Ioana MG
Nu este medic/terapeut
Ioana MG
De aproape 2 saptamani am niste dureri groaznice, nici eu nu mai stiu fix de unde vin si ce ma doare mai exact.Aceste dureri au inceput in luna iunie, dupa ce o spt jum am incercat sa tin dieta dukan(eu zic ca de aici s-a declansat ceva)dar nu inteleg ce, pentru ca mentionez ca nu trece la niciun tratament cu niciun fel de antibiotic sau alte pastile.
Am crezut ca e apendicita, de aceea acum o luna m -am operat, deci clar apendicita nu mai e, insa durerile au ramas foarte jenante.Am consultat multi medici(gastroenterologi, internisti, chirugi), am fct multe analize de sange, ecografii si nimeni nu-mi spune un diagnostic clar. L a ecografie mi-au zis ca totul e ok, de fapt la cea de acum catev azile, pt ca cea de dinaintea operatiei de apendicita a iesit cum ca as avea pietre si niste nisip la riniki.
Durerile sunt urmatoarele: dupa ce am ieist din spital la o sapt. am simtit o raceala ca un bulgare de gheata in partea de jos, in burta.am mers la ginecologie mi a spus ca am un chist si un folicul si mi-a dat tratament(dar sa fim seriosi cate femei n-au chisturi )si nu cred ca au asa dureri groaznice. Apoi in zona de deasupra buricului (unde se afla colonul cica) eram balonata, am mers iar la doctor mi a dta alt antiboitic, normix se numeste si mai m-am desumflat, insa durerea persista in stanga la cativa centimetri de buric sau in buric, , , si uneori simt rece, deasemenea ma doare si inspate pe nodulele acelea de la sirea spinarii unde mi-au fct rahia, dar durerea se mai duce si pe spate ca o durere de riniki, plamani(repet la riniki n-as avea nimic).
Ati putea cineva sa ma lamureasca ce mai trebuie sa fac, pentru ca eu nu mai stiu pe la cati doctori am fost si dupa ei as fi sanatoasa tun, iar eu am dureri groaznice la numai 23 de ani, si cate trat am urmat fara nicio imbunatatire.


Astept un raspuns, va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durere de burtă
  •