Durere de gat si ureche ce persista de mai bine de 1 luna..

09-12-2017
BerdilaRO
Nu este medic/terapeut
BerdilaRO
De mai bine de 1 luna (26. octombrie mai exact) am dureri de gat si ulteror au aparut si dureri de urechi care si ele persista de mai bine de 2 saptamani.. Durerea de gat a aparut odata cu o raceala zdravana, raceala de care am reusit sa scap dupa 2 saptamani de tratament din pacate si cu administrare de antibiotic care nu stiu sigur daca era necesar sau nu, in conditiile in care nu am avut stari febrile.

Speriat ca ar putea fi vorba de un cancer laringian/faringian (cancer in gat, boala care l-a rapus pe tatal meu cu 8 ani in urma) am mers la un doctor ORL pentru un consult... In urma consultatiei care a inclus si o laringoscopie directa cu camera dl. doctor mi-a spus ca nu am motive sa ma ingrijorez fiindca nu sunt semne care sa indice o astfel de afectiune ("gatul tau este curat, nu vad nimic acolo in neregula") si ca a fi vorba de o inflamatie puternica care se va rezolva cu ceva tratament antiinflamator.. Am urmat tratamentul prescris (5 zile dexametaza si la sfarsit 1 fiola Diprophos) dar din pacate simtomele au ramas aceleasi., In a 4-a zi de tratament am crezut ca simptomele au disparut dar din pacate nu a fost asa.. m-am simtit mai bine doar 1 -2 zile.

Asadar am decis sa merg la un alt medic ORL sa cer si o alta parere.. Zis si facut! Cu 4 zile in urma, mai exact 6 decembrie, am mers la un alt medic la care am avut parte de o alta laringoscopie directa cu camera.. Raspunsul vis-a-vis de ingrijorarea mea a fost relativ acelasi.. "nu sunt semne si nu e nimic vizibil in gatul tau care sa indice o astfel de afectiune", dar motivul cert al durerilor de gat si urechi nu mi l-a spus.. A presupus a fi vorba de un reflux gastr-esofagian (pe care eu nu-l simt) si ca atare pe baza acestui diagnostic mi-a prescris si tratament.. In momentul de fata urmez tratamentul dat de dl.doctor dar simptomele sunt in continuare aceleasi...
Pe langa tratament mi-a prescris si o serie de analize pe care sa le fac si cu care sa merg la control in termen de 10 zile (hemoleucograma, vsh, proteina c reactiva). Rezultatul analizelor nu stiu daca sunt de ingrijorat sau nu.. Leucocite = 10.8 (valori de ref. 4-10) si Eozofile = 0.03 (val. ref. 0.05 - 0.7), restul au valori bune.

Sunt in continuare la fel de ingrijorat deoarece simptomele continua sa persiste.. Va rog mult sa-mi spune-ti daca ar mai fi si alte investigatii pe care as putea sa le mai faca ca sa stiu sigur de situatia in care ma aflu, aceea de a avea sau nu cancer in gat. Ar mai fi de mentionat faptul ca ma simt putin ragusit, defapt nu stiu sigur daca sunt ragusit sau e doar impresia mea.. Sunt foarte derutat si bulversat si nu reusesc sa ma linistesc fiindca nu stiu exact ce am si ce nu.. Am 26 ani, nu sunt fumator, am fumat de cateva ori in viata si nici nu sunt consumator de alcool.. (ocazional consum doar si nu in cantitati exagerate).

Va rog mult ajutati-ma !!!.. orice raspuns poate fi util pentru mine.
Credeti ca laringoscopia directa ar putea fi insuficienta pentru diagnosticarea unei astfel de afectiuni? Odata aparute aceste dureri intr-o astfel de afectiune ar trebui sa implice si aparitia unei tumori vizibile, sau nu este neaparat? Durerea nu este puternica dar este continua si este deranjanta.. Nu se manifesta mai intens atunci cand inghit, si nu se intensifica in nici o situatie.. Apare si sub forma de intepatura uneori care pleaca din gat spre ureche,

P.S. - La laringoscopie s-a evidentiat si o deviatie de sept (despre care stiam inca de cand eram copil) si existenta unor urme de polipi care defapt au fost scosi cand eram mic.

Multa stima!
3 comentarii
0
11-12-2017, ora 00:03
Dr. Elena Latcan
ORL - Otorinolaringologie, BUCURESTI
Dr. Elena Latcan
Buna!
Ambele simptome pot fi si niste complicatii ale unei sinuzite!
Deci trebuie efectuata si o radiografie de sinusuri ale fetei si opersta si deviayiia de sept nazal.Sanatate, Elena Latcan
0
13-12-2017, ora 12:17
BerdilaRO
Nu este medic/terapeut
BerdilaRO
Va multumesc pentru raspuns dna. doctor.. Operatia de deviatie de sept o voi face cu siguranta in viitorul apropiat.. În ceea ce privește părerea dvs. ca aceste simptome ar putea fi si niste complicatii ale unei sinuzite... in cazul unei sinuzite nu ar trebui sa implice si dureri de cap? Sau dureri ce se intensifică atunci când aplec capul?.. Singurele simptome care le am acum sunt durerile de urechi CARE nu sunt puternice dar sunt persistente si usturime in gat mai ales dimineata.. pe timpul zilei e mai mult o jena pe care o simt.. ca un fel de iritare.. Nu stii cum sa ma exprim sa va zic exact ce simt..

Multa stima si respect.
0
10-07-2022, ora 17:18
Lopat
Nu este medic/terapeut
Lopat
salut..ai rezolvat problema?cum?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: