Durere de gat - torticolis - cred, nu sunt expert.

12-11-2015
Alex12345
Nu este medic/terapeut
Alex12345
Buna ziua. Trebuie sa va spun toata povestea. Intr-o dimineata m-am trezit cu gatul intepenit si orice miscare imi provoca durere in tot corpul. Exagerez putin dar durerea chiar era foarte puternica, nu in tot corpul. Asta a fost acum 4 saptamani.

Acum cativa ani am mai avut o experienta similara nu asa de dureroasa si mi-a trecut dupa vreo 3 zile, asa ca nu m-am speriat. Problema e ca dupa 3 zile tot nu trecuse durerea si tot nu puteam sa ma misc normal. Orice miscare a gatului in orice directie sau a maini stangi imi provaca durere, miscare a umarului stanga mai precis. Chiar si un stranut imi provoca durere.

Dupa acele 3 zile m-am interesat pe internet ce as putea sa am. Am aflat de torticolis si cateva exercitii de facut. Am facut exercitiile respective iar dupa vreo 3-4 zile durerea extrema s-a dus, daca au fost de la exerciti sau nu, nu stiu. Dar durerea tot a ramas. Am zis ca daca durerea extrema s-a dus o sa se duca si cea care a ramas.
Din pacate nu s-a intamplat asta. Si am ramas cu durere in partea stanga a gatul. Cand imi misc capul spre dreapta ma doare dar doare si in special cand las capul in jos. Muschiul gatul din partea stanga se opune. Il simt incordat de parca nu vrea sa ma lase sa fac miscarea respectiva.

Chestia e ca de vreo 5 zile m-a luat si un tiuit in urechea stanga care e constat. Nu am ascultat muzica la volume ridicat in viata mea pentru ca stiam ca asta duce la pierzul auzului asa ca m-am ferit. Si nu am auzit nici un zgomot tare recent care ar explica tiuitul. Eu presupun ca e de la gat pentru ca depinde de cum imi misc gatul si in ce pozitie stau cu el, tiuitul ori se aude mai tare ori mai incet sau chiar deloc. Deci treuie sa fie legat de gat. Nu cred ca e coincidenta.

Si am uitat sa precizez ca m-am trezit cu durerea si nu facusem nimic inainte care ar explica durerea. Adica vreo miscare brusca sau carat sau vrun exercitiu aiurea sau vrun accident. Probabil pozitia proasta in care am dormit a provocat asta. Presupun, nu sunt expert. Am dormit pe partea stanga mai mult pe burta cu capul intors in partea stanga.

Intrebariile mele daca imi permiteti sunt: Ce credeti ca am sau as putea sa am. Si la ce doctor mi-ati recomanda sa ma duc. In ce domeniu ma refer.

Cineva din familie mi-a zis sa ma duc la ortoped. Iar eu ma gandeam la un chiropractician. Inca o data nu sunt expert. Doar intreb ca sa aleg decizia corecta sa ma repar ca sa zic asa.
Ah si am fost la medicul de familie si mi-a zis sa iau mydocalm care m-am uitat pe prospect si la Astm bronsic (cea ce am) nu prea e recomandat asa ca nu am luat, si sa imi pun cald la gat. Chestie care am facut in continu in aceste 4 saptamani.

Ca sa fiu sincer eu am intrebat si un doctor din America ce as putea sa am. Nu stiu cat de doctor era tipul(adica daca era bun sau chiar era doctor)dar el zicea ca as putea sa am un nerv inflamat la gat chestie care el zice ar explica si tiuitul pentru ca zicea el ca nervi de la gat au legatura cu urechia interioara. Si mi-a zis sa ma duc la un chiropractician bun.

Asa ca va rog daca se poate un sfat. La ce doctor sa ma duc? In ce domeniu? Un chiropractician ar putea sa rezolve problema sau nu? Sau tipul vroia sa isi vanda profesia?
Mentionez ca din pacate nu sunt asigurat asa ca va trebuie sa platesc si chiar nu am bani sa ma duc la cineva si sa trebuiasca dupa aceia sa ma duc la alt doctor. Plus ca altcineva din familie m-a speriat zicandu-mi ca poate am ruptura de muschi. Ca cica se poate face din nimic.
Varsta 26 de ani. Ah si simt ca muschiul de la gat doare cand incerc sa fac miscare nu osul.
2 comentarii
0
13-11-2015, ora 10:28
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cu mare probabilitate va confruntati cu un sindrom compresiv cervical (hernie de disc cervicala).
Prin urmare, logic, trebuie sa consultati un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
13-11-2015, ora 16:36
Alex12345
Nu este medic/terapeut
Alex12345
Va multumesc de raspuns.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: