Durere de ochi, dintr-o data

21-10-2008
Bascuta_bleu
Nu este medic/terapeut
Bascuta_bleu
Buna ziua!
De alataieri noapte ma doare un ochi..A inceput ciudat, mi s-a parut ca aveam ceva in ochi, normal, dau sa ma scarpin..
Si, frecandu-l, o durere intepatoare, ca o senzatie de corp strain in ochi..Bineinteles ca nu era nimic..
Am crezut ca era crema de fatza (cu care de-abia ma dadusem) din greseala in ochi..
Ma duc la culcare, cu speranta ca somnul e sfetnic bun :)
A doua zi, ochiul putin umflat, lacrimeaza, doare cand ating coltul extern al ochiului/ pleoapei, sau cand misc globul ocular in orbita.
Nu e nimic evident, nici macar mult mai rosu decat de obicei..de asemeni, sensibiltate la lumina, abia ma uit la monitorul calculatorului (cu ochelari de soare fiind, in birou). Senzatia de corp strain persista.
Am pus Visine, si comprese cu ceai de musetel, insa nici o schimbare.
La controlul oftalmologic anual pe care l-am facut acum vreo 5-6 luni totul a iesit perfect.
Cred ca sunt si racita, stranut, nas infundat, tusesc, arsita in gat, dureri de cap (mai mult pe partea ochiului), deci ar putea sa fie parte din simptomele de raceala..dar..niciodata pana la 35 de ani n-am racit ASA..

Ma voi duce la medicul de familie maine dimineata (nu sunt in Romania, si sincer, nu am mare incredere in doctorii de aici), dar poate pana atunci cineva ar putea sa dea cu presupusul..
Multumesc foarte mult.

BB
2 comentarii
0
21-10-2008, ora 20:34
Romanitza
Identitate neconfirmată
Romanitza
Posibil sa faci un orjelet(popular spus, urcior).Visine e cea mai proasta alegere.Controlul anual nu prea are nimic comun cu afectiunile acute.Trebuie sa mergi la un medic oftalmolog, care sigur va pune diagnosticul corect.In farmaciile din Romania gasesti medicamente de top, tot ce e nou in domeniu.Neaparat trebuie mers la oftalmolog intai, nu direct la farmacie.Farmacistul poate da o sugestie doar cand diagnosticul e clar.
0
21-10-2008, ora 22:11
Bascuta_bleu
Nu este medic/terapeut
Bascuta_bleu
Multumesc pentru raspuns Romanitza..
Din pacate, medicul "meu" oftalmolog nu are nici o fereastra disponibila saptamana asta, la urgenta ma duc degeaba, se sta cu orele, ma voi duce la medicul de familie in cateva ore..
Am precizat de controlul oftalmologic in caz ca cineva s-ar fi intrebat de vreo conditie pe care as fi avut-o dinainte..
Sanatate!
BB
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Curiozitate: cum cresc ochii?
  •