durere de ovare

03-12-2010
carmen1589
Nu este medic/terapeut
carmen1589
de cateva zile am o durere foarte mare de ovare. Poate fi vorba de un chist sau vreo raceala? Tin sa mentionez ca mi-a intarziat si menstruatia care trebuia sa imi vina pe data de 25 noiembrie si nu mi-a venit nici pana in prezent.
7 comentarii
0
03-12-2010, ora 23:11
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Mai degraba de o raceala decat de chist. De regula, raceala e bilaterala, chistul e pe o parte.
0
04-12-2010, ora 23:12
carmen1589
Nu este medic/terapeut
carmen1589
in aceasta situatie ce pastile pot lua?
0
05-12-2010, ora 00:11
cristinalaura
Nu este medic/terapeut
cristinalaura
rog un raspuns am de facut o ecografie utero ovariana ce ma sfatuiti cu sonda sau normala
0
07-12-2010, ora 23:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
@carmen1589: in ipoteza in care este vorba de o anexita, se face tratament antibiotic si antiinflamator. Dar aceasta este o ipoteza care trebuie confirmata. Ca regula generala, medicii prescriu tratamente dupa ce mai intai pun un diagnostic in urma unui consult completat, cand e cazul, cu unele investigatii.

@cristinalaura: daca medicul care a indicat ecografia nu a precizat altfel, se subintelege ecografie cu sonda normala.
0
23-09-2011, ora 20:54
Georgiana_1993
Nu este medic/terapeut
Georgiana_1993
Buna seara ma numesc Georgiana..Am si eu o intrebare daca poate sa imi dati un sfat cu privire la problema mea...De foarte mult timp am dureri la ovare dar cel mai des ma doare in partea dreapta si eu cred ca e de la apendicita dar cineva mi.a spus ca nu e asa.cand ma duc la baie ma doare foarte tare, dupa ce termin contactul sexual, in timpul menstruatiei la fel si cand ma asez ma doare partea dorsala (in sezut) si nu stiu de ce...Si menstruatia nu imi vine regulat.de fiecare data in fiecare luna imi vine tot timpul mai devreme...VA ROG FRUMOS SA MA AJUTATI !!!!
0
07-10-2011, ora 15:56
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Gerogiana_1993, e posibil sa ai o anexita ori un chist, amandoua sunt oarecum grave si nu dispar de la sine, mergi la medic, trecerea timpului va duce doar la agravarea lor, nicidecum la disparitie.
0
09-10-2011, ora 12:58
Georgiana_1993
Nu este medic/terapeut
Georgiana_1993
Multumesc frumos.si daca as vrea sa fac un bebe nu e recomandat deloc in momentele astea?ar putea avea copilul de suferit?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Crampe la ovare - ce ar putea fi
  • Realizarea atlasul ovarului uman cu rezoluție la nivel celular - un pas spre crearea ovarului artificial
  •