Durere de spate copil 3 ani

15-07-2022
Maamica
Nu este medic/terapeut
Maamica
Bună ziua! Băiețelul meu 3 ani și o lună, de aproximativ o lua si jumătate îmi arată că îl doare spatele! Nu plânge de dureri. Prima dată când l-am întrebat dacă îl doare burtica(avea ROTAVIRUS) și am pus mâna pe burtică el a spus că nu si mi-a arătat la spate, l-am întrebat dacă acolo îl doare și a spus că Da. Să mai întâmplat o dată să îmi arate când l-am întrebat ce îl doare iar acum sa întins in pat si dacă l-am întrebat dacă îl doare ceva mi-a arătat spatele. Nu mai cred că arată la întâmplare. Unde ar trebui să merg cu el să aflu daca are ceva la spate. Țin să spun că să lovit o dată la spate acum aproximativ un an jumătate. Vă rog să mă îndrumați unde sa merg cu el sau ce trebuie să fac!
2 comentarii
0
17-07-2022, ora 18:39
drweather
Identitate neconfirmată
drweather
Păi în primul rînd la pediatru. În urma unui examen clinic (palpare) și a unor întrebări suplimentare va decide conduita de urmat (tratament sau investigații suplimentare)
0
19-07-2022, ora 12:11
Dr. Eugenia Vitan
Pediatrie, Alba-Iulia
Dr. Eugenia Vitan
Buna ziua
Daca ar fi o durere de spate reala ar fi insotita si de alte semne (postura modificata, miscari greoaie in cursul jocului, indicarea aceluiasi loc dureros, etc.) Nu poate sa aiba legatura cu traumatismul de acum 1 1/2 an. Nu aude periodic pe cineva in familie ca se plange de durere de spate si are tendinta de imitare ? Daca nu decelati cauza faceti un consult copilului la un medic pediatru.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durerea de spate după somn
  • Cum menținem sănătatea spatelui?
  • Este paracetamolul un remediu pentru durere eficient și sigur?
  • Te doare spatele? Nu este din cauza vremii!
  • Dispozitivul care te ajută să îți corectezi postura
  • Dispozitivul care poate ajuta la diminuarea durerilor de spate
  • Cauze mai puțin evidente pentru durerea de spate
  • Durere de spate - ce este important să știi
  • Fizioterapia durerii de spate - proceduri posibile și eficiența lor
  •