Durere de stomac dupa ce mananc dulce

07-07-2022
Didi962
Nu este medic/terapeut
Didi962
Buna!
Dupa ce mananc dulciuri, am o senzatie ca si cum mi-ar fi foame, simt ca ma "roade" stomacul. Desi abia am mancat.
De la ce ar putea fi? S-a mai confruntat cineva cu asta? Poate e din cauza ca mananc prea mult dulce intr-o zi?
2 comentarii
0
07-07-2022, ora 19:54
Didi962
Nu este medic/terapeut
Didi962
Astazi am observat ca nu numai dupa dulce. Cel putin azi, toata ziua am avut aceasta senzatie ca ma "roade" stomacul, desi am mancat. Incep sa ma ingrijorez, nu stiu de la ce ar putea fi. Pe internet am citit despre tot felul de boli.
0
09-07-2022, ora 22:43
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
Buna
Cat ai glicemia?Eu am exact la fel și mi-au găsit un prediabet că aveam glicemia mare și acum țin regimcred că este o rezistenta la /carbohidrați /glucide/zahar.
Fa rost de un glucometru și ia-ți dimineață pe nemâncate glicemia.si atunci când simți a ea durere de stomac.De ex la mine apărea durerea îmi luam glicemia și o găseam ori prea mare ori puțin mai mica.
Sau mai pot fi arsuri stomacale.Du-te la medicul de familie și spune-i ce ai.Mai poate apărea foamea imediat după ce mănânci dacă consumi multe dulciuri și produse fast food, de la stres, etc Deci pot fi multe, trebuiesc făcute analize sau consult la medicul de familie.
Sănătate multa!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce unele persoane sunt atât de atrase de gustul dulce?
  • Ce înseamnă prea mult dulce în dietă? Efectele negative ale consumului excesiv de zahăr
  • Sațietatea specifică senzorială - de ce avem mereu loc pentru desert?
  • Consumul de dulce face rău? - efecte și riscuri raportate la cantitate
  • Cât dulce e normal să consume un copil şi ce înseamnă „mănăncă prea mult dulce”
  • Pofta de dulce
  •