Durere gât- fond alergic

21-02-2019
ionutsv2004
Nu este medic/terapeut
ionutsv2004
Buna ziua. Am o problemă de mulți ani la care nu reusesc sa-i dau de capat: o durere in gât, cu dificultăți la înghițire, foarte asemănătoare unei raceli doar ca nu este însoțită de alte simptome. De-a lungul timpului, medicii mi-au prescris și am luat de la nurofen, alte inflamatoare, până la antibiotice, deși la exudat tot timpul rezultatele erau negative.
Recent (la 38 ani) am descoperit ca ar putea fi o alergie și ca m-am tratat aiurea atatia ani. Eozinofilele întotdeauna ies mari la analize, dar la testarea Prick și panel Alexis (700 ron ?!!) Nu a iesit aproape nimic concludent - doar la final IGE totale 56 când era maxim 20 si ceva la venin de viespe dar nu poate fi vorba. Durerile in gât imi trec cu pastile antialergice - aerius, Tamalis dar nu pot sa le iau nici pe astea toata viata. Am verificat si stomacul: Am fost la mai muți medici, dr profesori universitari, endoscopie, etc - si am eliminat posibilitatea durerii de la refluxul gastric, Helycobacter e negativ și durerea este in mod special in sezonul rece și foarte rar și in alte anotimpuri. Ultima dată am luat pastile antialergice 3 luni, totul a fost ok, la 3 zile după ce am întrerupt deja nu am putut dormi noaptea de la durerea in gât... Va multumesc!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Arsuri în gât - cauze, tratament și sfaturi utile
  • Remedii populare pentru durerea în gât
  •