durere groaznica in partea drapta... apendicita? | Forumul Medical ROmedic

durere groaznica in partea drapta... apendicita?

19-03-2011
parfumica
Nu este medic/terapeut
parfumica
Buna seara,

De ieri m-am trezit cu o durere groaznica in partea dreapta a abdomenului putin mai sus de zona apendicitei...ieri toata ziua m-a durut ingrozitor si a fost si umflata zona in care ma durea iar astazi mi s-a dus durerea in jurul buricului...va rog frumos sa imi dati si mie un sfat pt a stii despre ce e vb si daca e cazul sa ma duc la medic.
Va multumesc anticipat!
5 comentarii
0
19-03-2011, ora 07:43
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Apendicita este o urgenta chirurgicala. Deci, prezentati-va in serviciul de garda: acolo vi se va spune daca este cu adevarat apendicita sau e una dintre bolile cu care se confunda in mod frecvent.
0
20-03-2011, ora 16:50
utilizator_97952
Nu este medic/terapeut
utilizator_97952
Cam este cazul sa mergi la un doctor, sa vezi sigur ce ai.La mine durerea se lasa pe picior in jos si nu mai puteam sa merg, si cand m-am dus la spital seara, a doua zi dimineata m-a operat.
0
22-03-2011, ora 12:28
parfumica
Nu este medic/terapeut
parfumica
Buna ziua,
Va multumesc pt sfaturile date tuturor...am fost la spital acum 2 zile la un medic chirurg, m-a controlat sa vada daca este vb despre apendicita sdar mi-a zis ca nu am nimic...insa durerea tot persista mai ales cand fac un efort mai mare ma doare mai rau...nici nu stiu ce sa mai cred, medicul mi-a zis ca nu am nimic, dar dc am dureri asa mari?cand ma doare in partea dreapta, cand in partea stanga, ba la buric ba stomacul.va rog frumos dati-mi si mie un sfat sa stiu si eu ce as putea sa fac sa scap de dureri...
Va multumesc inca odata anticipat!
0
24-03-2011, ora 12:21
parfumica
Nu este medic/terapeut
parfumica
Am observat ca de fiecare data cand ma enervez ma ia durerea in anumite locuri ale abdomenului...
0
29-03-2011, ora 00:53
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Din moment ce durerea alterneaza (dreapta/stanga) inseamna ca nu este provocata de o apendicita. De ce anume e provocata ? Greu de spus, fara un consult medical.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Antibioticele pot înlocui operaÈ›ia chirurgicală, în cazurile necomplicate de apendicită acută
  • Administrarea antibioticelor în ambulatoriu la pacienÈ›ii cu apendicită este sigură È™i reduce necesitatea intervenÈ›iei chirurgicale
  •