Durere in capul pieptului si arsura

12-05-2011
sads
Nu este medic/terapeut
sads
Buna ziua!
Va scriu pt ca sunt disperata!
De apeoximativ 5 zile am o durere groaznica in capul pieptului si o senzatie de arsura. Ciudat este ca numai dupa=amiaza si seara am durrerea..de multe ori adorm zvarcolindu-ma.
Ce se intampla?
Ce pot sa fac?
Mentionez ca nu pot merge la un doctor decat peste 3 sdaptamani pt ca sunt in strainatate..
4 comentarii
0
13-05-2011, ora 00:08
elena raluca
Nu este medic/terapeut
elena raluca
Draga mea, nu te panica poate fi vorba doar de o gastrita urata;dar nu trebuie sa excludem si posibilitatea unui hp.Luand-o sistematic am inteles ca de circa 5 zile ai durerea si arsura care apar in general dupa amiaza si seara.Ar trebui sa te gandesti bine daca ai mai avut aceasta durere inainte de a pleca in strainatate;daca nu probabil e datorat de la ceva ce ai mancat.De la inceput iti spun ca trebuie sa renunti la bauturi acidulate, guma de mestecat, prajeli(doar fiet sau gratar), otet, tigari, cafea, condimente, fast-food, grasimi.Seara sa mananci cu 2-2, 5ore inainte de a te culca.
Ca medicamente ar fi bine daca ai lua un omez, iar daca durerea e ffff.mare incearca o ranitidina.Nu stiu cati ani ai?(nu stiu nici daca poti sa iei asa ceva.In ce tara esti-Italia?Daca da, acolo cere Lansox de 15mg si Zantac(ranitidina)de 150mg.Daca imi dai mai multe detalii, o scoatem la capat pana ajungi acasa.
Sanatate multa.
0
13-05-2011, ora 00:13
sads
Nu este medic/terapeut
sads
Am 20 de ani
Nu stiu daca e ceva de aici pt ca am deja cateva luni bune de sedere in strainatate.
Nu sunt in Italia, sunt in Franta.
O sa merg maine la farmacie dar nu stiu ce obtin atata timp cat nu am prescriptie de la medic
Sunt cam restrictivi aici.
In general mananc sanatos...nu stiu ce se intampla
Durerea tine de pe la 3 dupa amiaza pana la 12-1 noapte si apoi ma calmez
Ce este hp?
Multumesc pt raspuns
0
13-05-2011, ora 12:00
vicky28_02
Nu este medic/terapeut
vicky28_02
Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati si pe mine. Am 21 de ani, si in ultimele 3 zile am avut urmatoarele simptome: febra, dureri musculare, oboseala, diaree, dureri de stomac si acum si o durere in capul pieptului, transpir abundent, in special seara. Nu stiu ce sa mai fac aproape ca nu ma pot ridica din pat. Multumesc. O zi buna!
0
13-05-2011, ora 20:04
elena raluca
Nu este medic/terapeut
elena raluca
Hp. este denumirea abreviata pt. helicobacter pyloric-o bacterie care infecteaza mucoasa stomacului si a duodenului.Ar trebui sa iti faci testul pt. a vedea daca iese pozitiv.Fiecare dintre noi o avem in orgamism, si vine " activata " in urma unor probleme, griji, stres, alimentatie dezechilibrata.Oricum trebuie sa tii regimul alimentar despre care ti-am spus.Imi pare tare rau ca nu te pot ajuta in vreun fel.Daca nu sunt ameliorari(de obicei apar dupa o saptamana + regim)va trebui sa mergi la medic(poti sa o faci imediat, doar tu simti durerea).Incearca sa fii calma(stiu ca e greu, dar...asa musculatura stomacului nu se va contracta, nu apar si spasme).
Sanatate multa.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Afecțiuni ce dau dureri în piept
  • Cum recunoști angina pectorală și de ce apare această durere
  • De ce apar durerile în piept în angină?
  • Durerile în piept - sunt dureri de inimă sau nu? (cum faci diferența)
  • Angio-computer tomografia ar putea fi cel mai bun prim pas în investigarea durerilor în piept
  •