durere in gat, partea stanga

45 comentarii 1 2
0
01-04-2010, ora 08:53
derya
Nu este medic/terapeut
derya
Am uitat sa mentionez ca ma doare si urechea stinga, pe parte in care mi s-a format ganglionul
1
29-06-2010, ora 18:41
cris 86
Nu este medic/terapeut
cris 86
buna ziua, am si eu cateva intrebari: in luna oct. tatal meu a fost diagnosticat cu carcinom keratinizant la nivelul laringelui.i s-a efectuat o traheostomie si a facut 33 de sedinte de radioterapie.la ultimul control i s-a facut ct din care rezulta un usor progres.o intrebare ar fi cat de buna este radioterapia si cat timp se va mai imflama gatul lucru care se intampla destul de des si nu mai poate inghiti.
0
29-06-2010, ora 19:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
din cate pot sa inteleg..
tatal sa adresat prea tarziu.. si nu mai poate fi operat..
nu trebuie sa asteptati minuni de la radioterapie.. doar stopeaza cresterea tumorii si atat.
0
30-06-2010, ora 17:47
cris 86
Nu este medic/terapeut
cris 86
dr. asa a hotarat sa faca radioterapie tumora nu este f mare are 1cm iar doamna dr de la noi a spus ca este bine la fel si dr. de la buc. care l-a operat si ca este posibil cam peste 6 luni sau 1 an sa-i scoata si canula.as vrea sa stiu de ce se tot imflameaza in gat este posibil ca efectele radioterapiei sa dureze si 1 an.multumesc
0
30-06-2010, ora 18:17
christina simona
Nu este medic/terapeut
christina simona
pentru derya

inteleg prin ce treci, am avut si eu probleme asemanatoare...nu vreau sa te descurajez, dar iata ca sunt aproape 2 ani de la primul semn, si gitul meu este inca sensibil...ideea e ca ma simt acum aproape perfect.Am trecut prin stari de disperare, fiindca nu gaseam nici o cura pentru gitul meu...mai mult de 1, 5 ani de durere continua si expectoratii exact cum le descrii si tu. De asemenea, saliva mai vascoasa. Iata ce am facut: gargara cu bicarbonat, musetel, inhalatii. Apoi-si cred ca asta a dus la rezolvare-am intrat intr-un magazin de plante traditionale chinezesti si mi s-au recomandat niste bilute facute din plante.Erau in pliculete, si le inghiteam ca atare.1 saptamina a durat tratamentul.Nu imi amintesc exact numele medicamentului.Dupa aprox 2 saptamini durerea a devenit mai puternica, si...surpriza : m-am trezit in gura cu o pietricica, alba...semn ca doctorita de la Spitalul Universitar a avut dreptate: pietre pe glandele salivare.Ea imi recomandase multe lichide, fara ciocolata, cafea in exces...traiesc mereu cu teama ca se vor reface, incerc sa beau cit mai multe lichide si sa tai din dulciuri, insa-de fel-sunt o pofticioasa ! M-am lasat si de fumat...am fost in tara o saptamina-in aprilie -si am fumat din nou, iar durerea a aparut brusc...asa ca le-am aruncat cit colo ! Numai bine iti doresc si iti recomand sa nu te mai indopi cu antibiotice si antiinflamatorii sau sprayuri cu cortizon ( asta am facut eu )...ci sa incerci tratamente naturale !
0
30-06-2010, ora 21:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cris 86
nu pot sa.ti dau nici un sfat concret.. fiindca NU stiu unde este situata acea formatiune.. si nu inteleg de ce nu se poate opera daca este asa de mica si se poate scoate in totalitate !
0
01-07-2010, ora 18:45
cris 86
Nu este medic/terapeut
cris 86
la aflarea diag. dr i-a spus tatei ca are de ales intre operatie si radioterapie noi am fi ales operatia dar asa a hotarat dr, problema este ca tata nu se simte prea bine in sensul ca nu prea mai poate inghiti si il doare dr spune ca este din cauza efectelor radioterapiei.va multumesc pt raspunsuri
0
02-12-2010, ora 12:47
rida
Nu este medic/terapeut
rida
buna ziua, baiatul meu de 20 ani, dupa o bronsita de iarna trecuta, cu o tuse de care am scapat f greu, a ramas cu o senzatie de a-si curata gatul tot timpul, mai ales cand da de aer rece, simte ceva in fundul gatului, insa fara aelimina secretii, doar f rar.Anul trecut i am facut si exudat si ex sputa, ex bacteriologi secretii bronsice si nu a iesit nimic chiar daca sputa era galben verzui, La orl i azis ca afacut o micoza dela antibiotice, dar la ex n au iesit fungi, a moi luat si omez ca s a banuit si un reflux, chiar daca nu avea semne.C e putem face? As putea sa i vfac vaccinul anti gripal, ca sa nu mai trecem si iarna asta prin ce am trecut?
0
02-12-2010, ora 19:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
poate la fel de bine sa.l doara gatul incontinuare si cu tot cu vaccin.
vaccinul il protejaza de 3 tulpini de virus gripal..si atat. nu face minuni.
daca Fiul Dvs. folosete bauturi acidulate, muraturi, salate cu atet, fructe citrice.. orioce tratyament oarecum e cam inutil.. findca se irita mucoasa faringelui..
0
14-04-2011, ora 13:01
rida
Nu este medic/terapeut
rida
buna ziua, acum 1 luna am simtit o mica jena in gat unilateral, mentionez ca nu am amigdale, am luat strepsils, mi a trecut un pic, iar acum simt din nou, sunt fumatoare, stiu ca m am intepat cu un os de peste tot de atunci, dar care s a dus nu l am mai simtit, ce poate fi?
0
29-09-2011, ora 21:15
angeldodo
Nu este medic/terapeut
angeldodo
Buna ziua,

Am si eu o problema si am vazut ca ati dat numai sfaturi bune, asa ca am sa trec direct la subiect. Acum 3 luni de zile am simtit un nod in gat care de fapt se simtea ca o mucoasa in nas pe care incercam sa o inghit si nu puteam. Era ca un "ceva" cam pe unde se intalnesc canalele nasului cu gatul si nu o puteam inhitii. Ulterior mi-am dat seama ca am in permanenta o nara infundata. Dupa asta a inceput sa ma doara gatul rau din cauza ca inghiteam frecvent in sec. Am fost la 3 medici ORL buni care mi-au spus ca nu am nimic. Cel de-al patrulea mi-a zis ca s-a format o mucoasa densa din cauza refluxului gastro intestinal. Am facut tratament si pentru helicobacterpilori si pentru reflux dar au mai trecut 2 luni si nici o ameliorare. Nasul este in continuare infundat si acum fac lavaje cu apa de mare, iar dupa curatare imi curge din nas ceva alb si vascos iar nasul este tot infundat. Aveti ceva sfaturi pe aceasta tema?
Multumesc!
0
29-09-2011, ora 21:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. trebuie facuta o radiografie SAF.. de vazut ce este in sinus
2 o endoscopie nazala.. pentru a vedea ce este in rinofaringe
dupa vorbim despre tratament
0
13-10-2011, ora 23:39
angeldodo
Nu este medic/terapeut
angeldodo
Buna seara,

radiografie SAF nu am facut dar am facut o endoscopie si mi s-a spus de catre medicul orelist ca nu am absolut nimic iesit din comun, Desi au mai trecut cateva saptamani de cand am scris aici pe forum si senzatia neplacuta s-a mai ameliorat, ea inca persista intr-o oarecare masura. Dar senzatia aceea de "ceva" in gat inca persista.

Multumesc pentru sfaturi!
0
13-12-2011, ora 16:28
hopefull
Nu este medic/terapeut
hopefull
Buna, de 2 luni am o mancarime in gat ca si cum ar fi un corp strain.La inghitit nu ma deranjeaza deloc numai ca e mancarimea asta care ma deranjeaza.Am fost la medic la ultrasunete si am facut test de inghitit la care au spus ca totul e ok.Si totusi nu e ok, nu sint impacat...
0
02-09-2017, ora 09:02
marius1985
Nu este medic/terapeut
marius1985
buna ziua. De 2 saptamani am o durere in gat in partea stanga cam pe langa ousor dar in interior. Durerea la inghitire o simt doar cand tin capul normal sau in jos. Daca tin capul sus si inghit nu mai simt durere. Cand mananc nu ma doare decat cand beau apa. Acum 2 sapt am mancat niste peste. Oare sa imi fi ramas un os de peste pe acolo care s.a infectat?
Adaugă un comentariu / răspuns
45 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cercetătorii au evaluat eficiența lidocainei pentru durerile cervicale
  •