Durere in gat si mancarime in urechi

08-12-2019
Andrei_help2
Nu este medic/terapeut
Andrei_help2
Buna seara,

In august a inceput sa ma doara gatul, de atunci ma doare gatul incontinuu cu perioade de cateva zile in care ma lasa. Acum, de vreo 10 zile vad ca a aparut si o mancarime in urechi cand ma doare gatul. Eu am fost in septembrie la o consultatie ORL si mi s-a spus ca nu a vazut nimic in neregula, dar sa revin peste 3 saptamani daca nu imi trece. Eu nu am mai fost pentru ca sunt plecat din tara. Am folosit tantum verde spray si faringospray pentru o perioada si degeaba.Am fost la stomatolog si mi-am extras toate masele cu probleme si problema tot nu a disparut. De 10 zile durerea de gat vine insotita si de mancarimi in urechi. Ce poate sa fie de nu imi treaca de 3 luni si jumatate, ba chiar mai mult de 10 zile durerea de gat e insotita de mancarimi in urechi? Acum o luna si jumatate am facut analize de sange si au iesit toate bune. Nu ma ustura gatul, ci doar ma doare si uneori ori radiaza si in mandibula ori se muta acolo, dar in mare parte durerea se manifesta doar in gat si urechi.

Sunt barbat si am 26 ani.

Va Multumesc
6 comentarii
1
08-12-2019, ora 21:31
Psiholog Chițimuș Cristina
Psihologie, Iași
Psiholog Chițimuș Cristina
Buna seara,

Faceti un exudat faringian, iar cu rezultatul mergeți la medic.
0
09-12-2019, ora 23:55
Andrei_help2
Nu este medic/terapeut
Andrei_help2
Multumesc pentru raspuns,

Am luat acum o luna amoxicilina 500 pentru 10 zile si nu s-a vazut nicio schimbare.
1
13-12-2019, ora 20:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
gresit antibioticul pe aceste simptome
o mancarime in urechi cand ma doare gatul. acste simptome..100 la 100 sunt doar de la un REFLUX gastro eosfagian... in momentul cand acidul gastric ajunge in gat..irita faringele pana sus, in spatele nasului... acolo exista un nerv comun cu urechea externa
iritatia din gat da si mancarime in urechi
si scarpinatul in ureche poate provoca Tuse.. lgat de acelas nerv
pe forum sunt sute de postari unde am explicat ce alimente NU ai voie sa mai consumi seara
daca nu trece cu regimul e czul de consult la gastrologie
0
14-12-2019, ora 22:11
Andrei_help2
Nu este medic/terapeut
Andrei_help2
Multumesc pentru raspuns domnule doctor. Acum are sens. Tin sa mentionez ca acum o luna de zile am inceput sa simt si niste dureri la inima si niste aere tot in zona inimii(ca un fel de palpitatii). Nu am mai avut palpitatii si dureri la inima de vreo 10 zile, dar de o saptamana simt in partea dreapta a pieptului ca un fel de mingiuta mica care se umfla/paraie cand ma misc. Nu se intampla mereu, ci doar cateodata cand ma misc. Poate sa aibe legatura?

Va multumesc
0
15-12-2019, ora 12:44
Andrei_help2
Nu este medic/terapeut
Andrei_help2
Azi m-am inecat cu saliva din greseala si cand am tusit am simtit acea mingiuta din partea dreapta a pieptului si m-a durut de data asta.
1
15-12-2019, ora 18:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 trebuie facut o investigatie la radiologie Transit baritat esofagian... poate arata cauza acelor probleme
2 este obligatoriu un consult la gastrologie si la ORL
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: