Durere in partea dreaptă sub coaste | Forumul Medical ROmedic

Durere in partea dreaptă sub coaste

24-02-2020
teludam
Nu este medic/terapeut
teludam
A am vreo 10 ani de la colecistectomie iar de 3 luni am greață și dureri unde a fost fierea. Durere in piept cu arsuri dar acest lucru nu mă deranjează așa tare. Problema e că nu mă mai lasă greața și durerea în dreapta. Se poate să se înfunde canalul pe care vine bila și să-mi creeze aceste simptome? Vă rog, dati-mi ceva idei!
5 comentarii
0
24-02-2020, ora 19:37
Dr. Vlad-Olimpiu Butiurca
Chirurgie generala, Tîrgu-Mures
Dr. Vlad-Olimpiu Butiurca
Bună ziua. Consultați un internist / gastroenterolog. De început ar trebuie făcuta o ecografie + analize pentru stomac. Însă mai degrabă simptomatologia dvs indica o afecțiune gastrica (gastrita, ulcer etc).
0
24-02-2020, ora 20:50
teludam
Nu este medic/terapeut
teludam
Am fost la gastroenterologie, am făcut endoscopie și am fost diagnosticat cu pangastrita congestiva. Tratamentul nu și-a făcut efectul. După două luni de tratament am aceleași simptome. Vreau să precizez că am făcut testul helicobacter și e negativ.
0
24-02-2020, ora 21:18
teludam
Nu este medic/terapeut
teludam
Am exces de bila și nu știu de ce. Acest exces de bila îmi dă simptomele descrise și de aceea am acele nedumeriri.
0
24-02-2020, ora 22:45
Dr. Vlad-Olimpiu Butiurca
Chirurgie generala, Tîrgu-Mures
Dr. Vlad-Olimpiu Butiurca
Post colecistectomie bila "curge" mereu. Adică nu mai exista colecistul care sa concentreze bila și să o elimine în funcție de alimentație. "Excesul" de bila nu este este o entitate diagnostica... Adică secreția bilei este dependenta de ceea ce mâncăm. Nu exista o entitate diagnostica medicală in care să avem doar exces de bila. Simptomatologia dvs in opinia mea este secundară pangastritei și "refluxului biliar" postcolecistectomie. In ciuda tratamentului fara succes va recomand din nou să vedeți un gastroenterolog pentru un alt tratament + medicamente ce sa ajute evacuare gastrică. Menționați ce tratamente ați făcut până acum și "succesul" lor. Toate cele bune!
0
25-02-2020, ora 06:23
teludam
Nu este medic/terapeut
teludam
Vă mulțumesc frumos pentru sfaturi!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: