Durere in spatele urechii stangi

21-11-2016
marianbaluta2002
Nu este medic/terapeut
marianbaluta2002
Buna ziua. De ceva vreme (3 saptamani) mi-a aparut ca o umflatura in spatele urechii stangi undeva la baza osului capului chiar in dreptul tendonului. Umflatura se simte doar la palpare, nu este foarte dureroasa, insa este jenanta sa zic asa si mai ales faptul ca stiu ca este ceva acolo insa nu stiu ce este si daca sa imi fac griji sau nu.

Am fost la medicul de familie, m-a palpat stanga dreapta si a observat si dna doctor acea "umflatura" insa a zis ca e bine ca nu sunt ganglioni sau alt ceva imflamat pe acolo. Mi-am dat 1 saptamana cu Sindolor, dar nimic, nici un efect.

Ce sfat imi puteti da?

Va multumesc
2 comentarii
0
21-11-2016, ora 18:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
poate fi de la
-infectii dentare
-amigdalita cronica cu cazeum
- faringita iritattiva d ela un reflux gastro-esofagian
faca un consult la ORL si stomato... mai greu de aflat adevarul
0
22-11-2016, ora 07:20
marianbaluta2002
Nu este medic/terapeut
marianbaluta2002
Va multumesc domnule doctor pentru raspunsul dumneavoastra.

Se pare ca sunt "diagnosticat" cu ambele raspunsuri ale dumneavoastra si anume:

- am o masea pe partea dreapta care este cariata si sparta pana la nivelul gingii si trebuieste extrasa

- in luna mai am fost diagnosticat cu gastrita eritomatoasa ( cu reflux gastric ) si helicobacter activ, fiere lenesa si ficat gras avand si cateva hemangioane de 5-7 mm si un colesterol marit de 280

Am urmat un tratament cu 2 antibiotice pentru gastrita si helicobacter iar pentru fiere si ficat regim alimentar si un tratament cu hepatoprotectoare si silimarina

Insa aceasta "umflatura/jena" de la ureche mi-a aparut undeva prin luna septembrie-octombrie, adica cand deja ma simteam bine. Singurul lucru care mi-a ramas din toata aceasta poveste este doar aceasta jena de la ureche. Nu este dureroasa insa simt de parca as avea ceva acolo care ma nelinisteste.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: