durere in zona perianala

26-08-2014
scumpika s
Nu este medic/terapeut
scumpika s
Buna ziua

am 31 de ani si de sapte luni ma confrunt cu intepaturi/dureri in zona perianala in timpul scaunului.
problemele mele au inceput un noiembrie 2013, cand timp de doua luni nu am baut suficiente lichide, nu am mancat mao deloc fructe si am mancat ce si cand am apucat. ( am nascut si in aceste doua luni m am neglijat total).
am avut scaun insa odatala 2-3 zile, tare si mereu ma fortam
In ian 2014 am observat cateva pete de sange rosu pe hartie. Tot atunci a inceput sa ma intepe in doua locuri in zona perinanala, exact inaintw de intrarea in anus.
Am fost la un medic internist la cateva zile dupa aceea, si pana atunci am facut spalaturi cu apa calda si musetel + bicarbonat + galbenele si am folosit crema si supozitoarele hermozon.
medicul mi a facut un tuseu restal si a zis ca nu ae simt hemoroizi sau fisura anala.
Mi a recomandat sa continui inca doua sapt tratamentul pe care il incepuaem.
la circa doua luni nu mai ma durea decat intr un loc din cele doua in care aparuse durerea si intepaturile.
in aprilie am observat iar pete de sange ai fost iar la doctor.
a urmat iar un tuseu rectal, tot nu s a obsetvat nimic. Mi s a lrescria proxtoglyvenol crema ai supozitoare la durere.
durerea persiata ai acum. Doar intr o parte. Doar pe exterior.
am inceput sa folosesc debridat si scaunul e mai moale.. daca fac putin ( cacareze) nu ma doare nimic
Scaunul are consiatenta normala. Culoare normala. Alte simptome nu am
ma dat cu tataneasca de trei ori pe zi.
durerea e mai mica, parca mai putin ca zona dar tot exista
ce este de facut? Nu stiu ce sa mai incerc si ma sperie gandul la ce ar pitea fi
3 comentarii
0
27-08-2014, ora 01:19
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Scaunul este in functie de ce mancam sau cate alimente consumam si cata apa, daca mancam uscat si el va fi uscat si de aici si durerile de intestine de anus si hemoroizi, ca flora intestinala sa functioneze corect ea se regenereaza la fiecare trei zile (asa este normal) dar noi prin ceea ce mancam o facem sa functioneze normal sau nu, incearca sa mananci a;imente mai moi, sa consumi fructe si lichide si SA AI SCAUN ZILNIC si asta este foarte important.
Daca nu bei suficiente lichide pielea se usuca si de aici poate aparea acea durere de anus fara sa ai hemoroizi, pt ca pielea se strange si o data cu ea si elasicul nu stiu cum se numeste.
0
28-08-2014, ora 13:24
scumpika s
Nu este medic/terapeut
scumpika s
Azi am fost si la un medic proctolog.
mi a facut un tuseu rectal si videoanuscopie. Mi a spus ca pe interior sunt ok insa acolo unde ma doare am o fisura anala vindecata
vindecata.dar care doare zilnic la defecatie.
mi a recomandat bai de sezut, sa ma dau cu crema dupa fiecare scaun, multe lichide si fructe
oare odata ce voi avea scaun mai moale zilnic durerea va disparea complet? Sau o sa raman toata viata cu durerea asta?
0
28-08-2014, ora 18:52
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Cum sati explic :scaunul trebuie sa aibe o consistenta normala iar intestinul sa fie lubrifiat pt ca este foarte sensibil ca atunci cand faci sex fara lubrifiere si te iriti(sper ca nu te superi de comparatie), si atunci cand fecalele sunt tari de obicei sunt si groase si se irita zona sau se zgarie si de aici durerea.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: