Durere la nivelul esofagului

06-12-2011
Mihuu
Nu este medic/terapeut
Mihuu
Buna. In urma cu 2 zile am consumat o bautura alcoolica (nu mai multe sau amestecate, doar vin rosu) mai mult decat eram obisnuit. Drept consecinta am avut mai multe varsaturi 'puternice'. Acum simt o durere in esofag atunci cand inghit bucati ceva mai mari de alimente, cand inspir aer mai mult (nu neaparat rece, chiar si cel cald din apartament) si cand ragai.Aceste ragaieli par a fi mai dese decat in mod normal si aduc cu ele deasemenea durere in esofag.Aceasta durere consta intr-o senzatie de presiune la nivelul esofagului, de 'strangere', si o senzatie ca 'ma zgaraie'. O observatie: citricele, ciocolata imi provoaca un fel de acid pe esofag, sau nu stiu exact ce este dar in orice caz nu o senzatie foarte placuta. Vreau sa stiu care este problema care ma afecteaza, daca ma puteti ajuta. Va multumesc pentru atentia acordata!
1 comentarii
0
22-12-2011, ora 23:01
Dr-D-T
Identitate neconfirmată
Dr-D-T
Boala de refluxul gastroesofagiana este prin refluxul continutului gastric in esofag datorita modificarile ale tractului digestiv inferior. Boala netratata da complicatii grave ca: ulcer esofagian, esofagita Barett, anemie cronica, stenoza esofagiana, hemoragia digestiva suerioara. Diagnosticul se stabileste de multe ori clinic si apoi se va face endoscopie digestiva pentru tratament. Obligatoriu este inregistrarea la medicul de familie, examinarea, si evidenta
pentru monitorizare.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici