durere mana dreapta

30-08-2012
valytuca
Nu este medic/terapeut
valytuca
m-am trezit cu durere de mana dreapta ce duce pana sus cervical acum cel mai dureros s-a stabilit la falanga anume de la degete si mai ales degetul mare, in momentul cand rotesc degetul la incheietura dintre falanga si antebrat simt un fel de cartilaj care scartaie si urca un pic mai sus cu o umflatura unde se unesc articulatiile degetelor si se formeaza acel muschi pe antebrat, muschi care pare umflat si intarit si durerea urca in sus catre cot si mai sus catre cervice, caci am si o spondiloza urata, nu stiu daca am fost chiar asa de explicita dar as dori sa ma indrumati spre o ramura medicala caci nu stiu incotro sa o iau, acest scartait si durere de mana de la falanga pana sus la cervice cu sagetaturi nu ma lasa pentru a-mi desfasura activitatea de zi cu zi si sunt si un pic speriata sa nu fie ceva grav, caci durerea m-ia aparut asa pur si simplu, va multumes.
4 comentarii
0
31-08-2012, ora 12:07
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Fiind vorba despre un sindrom compresiv cervical (de tip hernie de disc, stenoza canalului vertebral, artroza zygo-apofizara), este evident ca numai un consult clinic la neurochirurg va poate ajuta.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
31-08-2012, ora 23:58
valytuca
Nu este medic/terapeut
valytuca
va multumesc de raspuns, voi merge unde m-ati indrumat.voi mai intra sa va spun ce am rezolvat, multa sanatate.
0
12-03-2013, ora 12:50
radusilv
Nu este medic/terapeut
radusilv
Buna ziua.

M-am trezit cu durere de ceafa (omoplat) care s-a lasat pe mana dreapta de la cot in jos, pe muschi.

Am incercat cu pastile si creme inflamatorii, a trecut de moment, m-a mai lasat, dar acuma daca apas intr-o anumita zona pe spate (pe un muschi), ma doare la mana dreapta, de la cot in jos, un anumit muschi (durearea zici ca este in os).

Nu stiu ce sa mai fac.
Mentionez ca am 42 ani si pana acuma nu am fost bolnav de ceva sau am avut vreo durere ca cea descrisa mai sus.

Mentionez ca aceasta durere a plecat de la dormitul prost pe o perna... la care am adaugat un puisor de perna...

Multumesc anticipat
0
12-03-2013, ora 15:37
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Fiind vorba despre un sindrom compresiv cervical (de tip hernie de disc, stenoza canalului vertebral, artroza zygo-apofizara), este evident ca numai un consult clinic la neurochirurg va poate ajuta.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: