durere mare la penetrare

14-07-2013
andreeapaslariu
Nu este medic/terapeut
andreeapaslariu
Buna ziua.ma numesc Andreea, am 21 de ani, iar de aproape un an mi-am inceput viata sexuala.La primul act penetrarea a fost destul de grea si nu am sangerat deloc, insa durerea a fost foarte mare.Am mai incercat si dupa si am aceeasi problema: ma doare foarte tare de fiecare data si nu simt nicio placere in timpul actului sexual.Cum as putea rezolva aceasta problema?
12 comentarii
0
14-07-2013, ora 13:51
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Ia de la farmacie lubrifiant tip durex, albastru, pe baza de apa si foloseste-l in preludiu. Probabil ca nu te lubrifiezi suficient si de asta durerea. Si daca te doare, nu te lubrifiezi natural. Deci e in cerc. Si poti rezolva in acest fel pana se invata organismul cu senzatiile sexuale, pana o sa te te detasezi de teama si inconfort si local vei reactiona normal la stimuli.
Sanatate!
0
14-07-2013, ora 19:34
andreeapaslariu
Nu este medic/terapeut
andreeapaslariu
Multumesc mult.Iar faptul ca nu am sangerat deloc este normal?
0
14-07-2013, ora 19:35
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Da, este normal. Sunt destule femei care in ciuda durerii la deflorare (primul contact) nu sangereaza absolut deloc.
0
14-07-2013, ora 19:38
andreeapaslariu
Nu este medic/terapeut
andreeapaslariu
Multumesc frumos!
0
14-07-2013, ora 19:41
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Sa fii sanatosa! Si orice nelamurire, inconvenient ai, intreaba, nu e o rusine. Conteaza mult sa ai o viata sexuala sanatoasa si satisfacatoare.
Numai Bine!
0
05-08-2013, ora 15:31
Alina 28 ani
Nu este medic/terapeut
Alina 28 ani
buna ziua, va rog mult sa ma ajutati cu un rasp daca se poate...
am o problema destul de mare..eu sunt virgina, de 1 luna de zile la un intreval de o sapt, eu si prietenul meu am incercat sa rupem himenul, dar simt eu k nu s-a rupt pt k si akm ma doare destul de tare cand incercam,
ceea ce am observat este ca am avut o scurgere roz...poate sa fie de la himen daca el nu s-a rupt ???
durerea pe care o resimt mereu poate fi de alta cauza?
va multumesc,
cu respect alina
0
06-08-2013, ora 17:29
raluca88
Nu este medic/terapeut
raluca88
da e de la himen acea secretie roz, asa am patit si eu
0
07-08-2013, ora 09:56
Alina 28 ani
Nu este medic/terapeut
Alina 28 ani
buna ralu, multumesc mult pt rasp :*
Dar la tn himenul s-a rupt? S-a produs si sangerare ? K noi am incercat de 1 luna si chiar daca a curs acel lichid roz tot nu s-a rupt, este elastic...si ma gandesc k atunci knd se va rupe, oare sa mai curga sange ? multumesc, te pwp...
cu respect,
alina
0
07-08-2013, ora 12:00
raluca88
Nu este medic/terapeut
raluca88
buna alina, unele pers nu si dau seama ca s-a rupt sau nu din cate am citit eu pe aci, asa a fost si la mine dupa ce a aparut acea scugere roz cand am mai facut-o au mai fost 2 3 fiisoae cu sange da atat. exista femei care sangereaza si care nu doar aceasta mica secretie rozalie. la unele femei himenul e mai elastic, la unele ma sub tire la altele mai gros sunt si p;ers care au sangerari abundente de umplu saracele cate 1 absorbant dupa dezvirginare. sunt cazuri si cazui si totul tine de organismul fiecreia dintre noi
0
07-08-2013, ora 12:01
raluca88
Nu este medic/terapeut
raluca88
cat despre durere pe m a durat inca 1 luna si ceva pana m am obisnuit cu senzatiile din timpul actului sexual
0
07-08-2013, ora 13:04
Alina 28 ani
Nu este medic/terapeut
Alina 28 ani
multumesc mult ralu :)
o zi placuta !
0
08-08-2013, ora 14:36
raluca88
Nu este medic/terapeut
raluca88
npc o zi buna!
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durerea sexuală după naștere - ce spun studiile
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.