durere ovar stang de cateva luni

03-04-2013
danielasorte
Nu este medic/terapeut
danielasorte
Buna seara. La sfarsitul lunii octombrie 2012 am inceput sa am o durere in partea stanga in dreptul ovarului. In luna noiembrie am facut analize urinare, analize ale secretiei vaginale si echografie abdominala si au iesit toate bine. La inceputul lui decembrie m-am mutat si am ridicat greutati, iar durerea s-a accentuat, simteam ca se rupe ceva in mine, plangeam cand ma ridicam sau ma asezam pe scaun. Am fost sfatuita sa fac colonoscopie si echografie transvaginala, plus o alta echografie abdominala si control ginecologic, dar totul parea sa fie normal, nici un diagnostic, cu toate ca la echografia transvaginala am simtit niste dureri cumplite. In luna ianuarie am inceput o relatie, si am simtit mancarimi puternice, iar stiindu-ma suspecta de candida am facut tratamente cu flagyl (metronidazol) pastile si ovule. Am repetat tratamentul. Pe perioada cat iau medicamentele durerea dispare, dar cam la 10 zile dupa ce nu mai urmez nici un tratament reapare. Maine merg din nou sa-mi fac analizele la secretia vaginala. Ce analize mai pot face, sttind acum ca nu mai este vorba de colon, o data ce pe timpul tratamentului cu metronidazol durerea se atenueaza? Cum pot fi sigura ca nu este vorba de 'boala inflamatorie pelvina' sau piatra pe ureter, sau chiar un chist ovarian care nu se observa la echografii? Am 36 de ani, 1, 65m si 65 kg, am ciclu regulat la 28 de zile, nu am nasteri, dar am cateva intreruperi de sarcina, ultima fiind in urma cu 8 ani. Am sistemul imunitar scazut, si am avut diferite infectii genitale sau urinare de-a lungul timpului. Stiu ca ani in urma mereu imi iesea la echografii un mic chist la ovarul stang, de 3-4 mm. E posibil sa dispara singur? Tin sa precizez ca de cand mi s-a terminat menstruatia in urma cu 4 zile am senzatii de voma din ce in ce mai frecvente. Astept raspunsul dumneavostra pe e-mail. Multumesc!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Crampe la ovare - ce ar putea fi
  •