Durere partea dreapta

42 comentarii 1 2
0
25-03-2019, ora 08:37
Radu 80
Nu este medic/terapeut
Radu 80
Buna tuturor! In speranta ca cineva vede acest mesaj va rog mult sfatuiti-ma, ajutati-ma cu un raspuns! Din luna Ianuarie ma confrunt cu helicobacter..am luat tratament antibiotice, ptr cateva saptamani a trecut dar a revenit si mai rau cred ca tot de la bacteria asta acum tot ce mananc incepe sa-mi bolboroseasca prin stomac si intestine si am scaun f moale! E mai mult de 3 zile...Astept programare dar e f târziu tocmai in mijlocul lui Aprilie ca asa e in afara țării, mori cu zile..Astept un sfat, o părere ce ar putea fi si cam ce sa iau sa treacă acest disconfort? Nu pot merge asa la munca e un chin..va rog mult, poate vede un medic acest mesaj sau cineva ma poate ajuta cu un sfat. Ar însemna enorm ptr mine, va mulțumesc si va doresc sanatate multă!
0
25-03-2019, ora 11:35
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Este posibil ca tratamentul antibiotic luat "cateva saptamani" sa fi produs o problema intestinala. Incercati cu regim alimentar si cu Debridat 3 tbl/zi, cu reevaluare peste 5-7 zile.
0
04-05-2019, ora 22:39
Valentin35
Nu este medic/terapeut
Valentin35
Buna ziua am si eu o problema de 4 luni ma doare in dreapta puţin desupra la buric pot zice ca este mai mult ca o arsura am avut stari de greata scaune modificate im galben deschis venele sunt foarte umflate de la un timp in ultima saptamana a început sa imi radieze in spate starea generala de rău am facut 2 teste de urina 2 de scaune 2 ecografii abdominale teste de sange am facut endoscopie chiar si colonoscopie nu mai stiu ce sa mai fac nu sunt in Romania medicii aici sunt foarte dificili durerea nu da semne sa cedeze deloc chiar nu se opreste deloc este zi de zi si noaptea nu are nici macar 5 Min de oprire va rog frumos sa imi spuneti ma ingrijoreaza ca ar fi un cancer de pancreas mentionez am 21 de ani nu am fumat foarte mult am mai consumat alcool dar nu in exces va rog frumos un sfat ar putea fi cancer de pancreas?
0
07-05-2019, ora 09:49
Valentin35
Nu este medic/terapeut
Valentin35
Am uitat sa mentionez am si o stare generala de oboseala va rog mult sa imi da-ti un raspuns chiar am nev de orice sfat multi doctori spun ca ar fi colonu iritat pe mine ma tot inspaimanta gandu sa nu fie cancer de pancreas.
0
07-05-2019, ora 21:50
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
E greu de spus ca ar putea fi cancer de pancreas. Din descriere, ar putea fi o afectare a ficatului.
Analizele sanguine au iesit normal (transaminaze, VSH )? Ecografiile ?
0
08-05-2019, ora 00:03
Valentin35
Nu este medic/terapeut
Valentin35
Da totu a iesit normal am facut functia ficatului tot hepatita a, b, c vsh am facut 2 ecografii au iesit bune ambele eu am facut tatuaje cu o saptamana inainte sa ma ia durerile doctorii zic ca e o simpla coincidenta cu durerea ar putea fi si de la tatuaje? Dar durerea persista si in spate de 2 saptamani puteti sa imi recomandati un test de analize pe langa ce am facut ecografie teste de sânge, scaune, urina, endoscopie, colonoscope?
0
08-05-2019, ora 07:43
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Dar tatuajele unde sunt situate ?
0
08-05-2019, ora 08:55
Valentin35
Nu este medic/terapeut
Valentin35
Pe mana dreapta asa un mic sfat din tot ce am scris o idee puteti sa imi da-ti va rog multumesc pentru tot timpul acordat
0
08-05-2019, ora 23:09
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Daca la ecografii pancreasul a fost vizibil, si a aparut normal ( contur, ecogenitate, ecostructura ), atunci un cancer de pancreas poate fi exclus.
Scaune decolorate, vene dilatate si oboseala ar sugera o afectare a ficatului.
Durerea persistenta poate fi data si de un calcul ureteral.
Daca simptomele mai sunt, inca, ar fi util si un CT abdominal.
0
09-05-2019, ora 01:37
Valentin35
Nu este medic/terapeut
Valentin35
Multumesc am sa fac in scurt timp si un CT si analizele de sange au ieşit bune pentru pancreas am mai vorbit astazi cu Domnu Doctor si mi s-a zis ca pancreasul eate in regula dar pentru orice eventualitate am sa fac si un CT Multumesc frumos pentru tot timpul acordat.
0
07-06-2019, ora 10:23
Valentin35
Nu este medic/terapeut
Valentin35
Buna ziua revin cu noutati am facut si un CT Abdominal toate organele au fost aparent in regula singura problema a iesit intestinu subtire umflat cu 2 cm au recomandat o endoscopie ceea ce eu am facut deja si am avut acid in.stomac putin inceput de gastrita dar tot nu imi dau seama de unde oboseala si asa durere credeti ca ar putea fi si pe sistem nervos aceasta durere sa nu ma mai gandesc acolo?
0
09-06-2019, ora 13:17
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Solicitati informatii suplimentare despre acea "umflatura" la intestinul subtire.
Adaugă un comentariu / răspuns
42 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici