Durere persistenta in gat

04-10-2016
marinabc
Nu este medic/terapeut
marinabc
Buna ziua,
Problemele persista de acum 6 luni, de cand am facut pneumonie interstitiala si faringita cu stafilococ auriu in gat. Am fost internata, mi-a trecut totul, insa am ramas cu o durere foarte deranjanta in gat. Acum 2 luni am facut amigdalita pultacee si am tratat-o la un medic orl cu antibiotic ospen. Acum o saptamana amigdalita pultacee a revenit, acelasi medic mi-a tratat-o (mi-a spus ca daca mai fac o data trebuiesc scoase amigdalele, insa as vrea sa gasesc o solutie fara sa le scot) si nu mai se vede nimic rau in gat, insa durerea in gat exista in continuare. Am fost si la un consult gastro, unde mi-a spus ca s-ar putea sa am un reflux gastroesofagian, acest lucru afectandu-mi gatul. De aceea iau emanera dim si 2 ranitidina pe zi. Exista in continuare o durere in gat care apare mai accentuata cand vorbesc. Ce tratament naturist sau ce credeti ca ar trebui sa fac sa scap de aceasta durere si raguseala (lucrez in relatii cu clientii, mai cu seama ca e si mai deranjanta si am 23 de ani). Mentionez ca am refacut de 2 ori exudatul faringian si nu am nimic in gat. Multumesc din suflet, astept cu nerabdare un raspuns.
1 comentarii
0
04-10-2016, ora 19:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cu siguranta ai reflux gastro-esofagian din copilarie
acesta este motivul de ce amigdalele nu s-au micsorat in volum asa cum trebuie
asta explica si de ce ragusesti si de ce faci pneumonie
fiindca refluxul gastro-esofagian in somn duce acidul gastric pana la laringe, faringe si poate fi aspirat si in plamani
Gasesti pe forum multe sfaturi l acest subiect
la ce alimnete trebuei sa renunti in totalitate si..pasii corect pentru a trata amigdalita cronica
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Arsuri în gât - cauze, tratament și sfaturi utile
  • Remedii populare pentru durerea în gât
  •