Durere picior, lovitură călcâi

01-05-2018
holocici
Nu este medic/terapeut
holocici
Bună seara!
Anul trecut in luna Septembrie , mi-am lovit călcâiul de beton. Am avut o perioada de vreo 3 săptămâni in care am șchiopătat și mă durea.Am făcut și o radiografie din care rezultatul a fost bun.Am luat antiinflamatoare și o perioada durerea a cedat.
In luna Noiembrie durerea a început iar cu durere in sus pe picior, inghinal și durere in mușchiul coapsei ( daca zic bine, deasupra genunchiului).
Am luat Nurofen, Vimovo și Arcoxia pana acum.
Investigații făcute Ct sold, radiografie calcai, RMN sold și RMN calcai. Durerea persista, piciorul îl simt greu, obosit, îmi amorțește călcâiul.
Mobilitate mult mai scăzută.
Am fost la medic ortoped nici un rezultat.
Analize PCR, VSH, Hemoleucograma, Fosfataza alcalină sunt bune.
Va rog un sfat ce sa fac, căci eu abia calc.
Multumesc!
11 comentarii
0
02-05-2018, ora 11:03
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Cu mare probabilitate a fost vorba despre o fractura articulara a calcaneului, ne-diagnosticata initial (se intampla foarte frecvent).
Situatia trebuie analizata, evident, prin examen clinic si radiologic (eventual chiar Computer-tomograf al retro-piciorului, in nici un caz RMN, care nu studiaza oasele si articulatiile).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
02-05-2018, ora 16:27
holocici
Nu este medic/terapeut
holocici
Buna ziua!
Am efectuat radiografie calcai in Februarie rezultat fiind mic pinten
Ct am făcut sold ptr durerea inghinala și rezultatul a fost coxatroza incipienta, dar medicul ortoped care a văzut Ct a zis ca nu este nici o coxatroza.
Problema este ca unde este lovit călcâiul îmi amorțește și furnicături dar deja tot piciorul jos.
Durere când întind picioru, durere mușchiul coapsei și simt piciorul greu, obosit
Am inteles ca nu are legătura călcâiul cu durerea de sus
Nu mai știu ce sa fac RMN Ct radiografii și rezultat nimica, acum am început cu Milgamma
Un sfat ce sa fac
Multumesc!
0
04-05-2018, ora 09:35
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
NU mai este nevoie de nici o investigatie.
Va sugerez un consult clinic la neurochirurg (suspiciune de sindrom compresiv lombar, hernie de disc). Doar dupa examinarea clinica poate fi vorba despre investigatii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
04-05-2018, ora 12:02
holocici
Nu este medic/terapeut
holocici
Multumesc mult ptr răspunsul dv.
Am uitat sa va zic când întind picioru parca se întind toate articulațiile din spatele genunchiului pana sus inghinal
0
09-05-2018, ora 21:54
holocici
Nu este medic/terapeut
holocici
Bună seara!
Anul trecut in luna Septembrie, mi-am lovit călcâiul de beton. Am avut o perioada de vreo 3 săptămâni in care am șchiopătat și mă durea.Am făcut și o radiografie din care rezultatul a fost bun.Am luat antiinflamatoare și o perioada durerea a cedat.
In luna Noiembrie durerea a început iar cu durere in sus pe picior, inghinal și durere in mușchiul coapsei ( daca zic bine, deasupra genunchiului).
Am luat Nurofen, Vimovo și Arcoxia pana acum.
Investigații făcute Ct sold, radiografie calcai, RMN sold și RMN calcai. Durerea persista, piciorul îl simt greu, obosit, îmi amorțește călcâiul.
Mobilitate mult mai scăzută.
Am fost la medic ortoped nici un rezultat.
Analize PCR, VSH, Hemoleucograma, Fosfataza alcalină sunt bune.
Va rog un sfat ce sa fac, căci eu abia calc.
Multumesc!
0
10-05-2018, ora 08:39
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Va rog sa ma scuzati, dar nu am reusit sa inteleg tocmai esentialul: sex, varsta, greutate/inaltime, status ocupational si sporturi practicate, eforturi practicate zilnic, antecedente neurochirurgicale, vasculare, metabolice etc.
Asteptam date relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
10-05-2018, ora 21:11
holocici
Nu este medic/terapeut
holocici
Buna ziua!
Datele cerute de dv.
-sex feminin, 38 ani, greutate 56kg
- efort nu prea fac
-probleme cu coloana hernie mică de disc incipienta
- am fost la neurochirurg și nu sunt probleme
Am uitat sa va zic când întind picioru parca se întind toate articulațiile din spatele genunchiului pana sus inghinal.Muschiul coapsei mai cald, iradiere durere inghinal la mișcare
Multumesc
0
23-05-2018, ora 18:33
holocici
Nu este medic/terapeut
holocici
Buna seara!
Va rog daca ma puteti indruma ce sa mai fac.
Anul trecut in luna Septembrie am sarit de pe niste scari inaltime aprox 1m si mi-am lovit calcaiul de beton, iar in zona inghinala am simtit ca o intindere.In urma loviturii am avut dureri mari in zona calcaiului si am schiopatat vreo 3 saptamani.
Durerea a fost pana in partea de sus in muschiul coapsei si inghinal, mai ales la intinderea piciorului sau miscari.Au inceput si furnicaturi si amorteli in talpa, calcai.
-la repaus e bine, nu ma doare tare simt un discomfort si parca muschiul se zbate.
-recent am fost internata la neurologie
-investigatii, analize Ca, Mg, acid folic scazute
-analiza igg ptr muscatura de capusa a iesit pozitiv
-Rmn efectuat la Baia Mare sold si calcai dar nu am incredere in ce e citit
(doar niste gangloni inghinali)
-restu analizelor bune ck, ck-mb, hemoleucograma bune
-am o ecografie parti moi:-usoara entezopatie a tendonului proximal a muschiului adductor lung stang
– nu am fost la ortoped
-nu stiu ce sa fac durerea persista, muschi incordat, putin cald
-nu se poate sa va trimit imagini rmn sa le vedeti dv sa ma linistesc sa stiu ce este, este prea mult timp de cand ma doare.
Multumesc mult
HOLOCICI(Sighetu -Marmatiei)
0
23-05-2018, ora 20:30
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara,
Cel mai important este examenul clinic direct.
Este singurul pe care l-ati evitat si nu inteleg de ce.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
24-05-2018, ora 09:17
holocici
Nu este medic/terapeut
holocici
Am inteles.
E greu cu distanța de la Sighet
De aceea am vrut sa văd dacă se poate sa mă ajutați cu imaginile RMN sa stau linistita
Multumesc
0
24-05-2018, ora 22:16
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Trebuie sa intelegeti ca imaginile radiografice sau RMN nu sunt un scop in sine, ci trebuie corelate cu examenul clinic direct.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratamentul corect al călcâielor crăpate
  •