calcai amortit

20-07-2013
Mihaela211
Nu este medic/terapeut
Mihaela211
Buna ziua!
De vreo doua saptamani imi simt amortite ultimele doua degete de la piciorul drept. De vreo 3 zile am inceput sa simt o amorteala si in zona calcaiului. Puteti va rog sa-mi spuneti care ar putea fi cauza acestor amorteli?
Mentionez ca am 45 ani, 82 kg si de la 33 ani sunt la menopauza. Ultimul control de osteoporoza a fost acum 3 ani si totul era in regula. In schimb la coloana vertebrala am cateva vertebre tasate. La serviciu stau destul de mult pe scaun dar fac pauze de 10 minute la 2 ore. Singurul sport pe care-l fac este plimbatul catelului aprox 30/45 min. Am incercat si gimnastica la sala, dar din cauza carceilor am renuntat. Pt carcei fac cure cu Anti-carcel, 1 cps/zi. Acum o luna mi-am facut analizele anuale iar in urma acesotra medicul de familia m-a trimis la diabetologie. Medicul diabetolog mi-a recomandat hemoglobina glicozilata, rezultatul acesteia fiind de 6, 1%A1c. Aceste amorteli pot fi cauzate de diabet?
Va multumesc!
1 comentarii
0
20-07-2013, ora 16:47
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este evident ca la originea problemelor stau cele 20-30 kg in exces (nu am inteles inaltimea), care au determinat diabetul, problemele vertebrale, paresteziile descrise.
Cu mare probabilitate paresteziile descrise fac parte din sindromul compresiv vertebral (hernie de disc, stenoza canalului lombar etc).
In afara de consultul diabetologic si de scaderea ponderala drastica, ar fi salutara o examinare clinica la neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Menopauza si tulburarile psihice
  • Tendinita ahiliana (leziunea la tendonul lui Ahile) - primul ajutor
  • Ce este premenopauza - perimenopauza?
  • Sexul la vârsta menopauzei
  • Ce este uscăciunea vaginală?
  • Instalarea târzie a menstruației și menopauzei asociată cu prelungirea duratei de viață
  • Suplimentele de calciu ar putea crește riscul de demență la femei
  • Dureri în talpă - ce ar putea fi?
  • Cum îngrijim corect călcâiele?
  •