durere puternica la ovulatie?

24-07-2011
alexa1589
Nu este medic/terapeut
alexa1589
Buna ziua!
am 22 de ani si am luat cam 5 ani anticonceptionale, la inceput, cam 2 ani, pentru a tratata sindromul ovarelor polichistice si apoi pentru ca le-am considerat utile.
acum aproape o luna am decis sa renunt la ele, dar dupa ciclul menstrual, cam la 12 zile, am avut o mare durere de ovar stang, incat imi era greu sa ma ridic sau sa merg. aceasta durere a aparut intr-o seara pentru aprox. 1 ora si in a doua seara a aparut la ora 17 iar candva noaptea a trecut definitiv.
am inteles ca unele femei pot avea o sensibilitate crescuta la ovulatie. dar avand in vedere ca 5 ani am luat anticonceptionale, practic ar fi vorba de prima ovulatie in ultimii 5 ani. stiu ca de cele mai multe la intreruperea pastilelor, dureaza cateva luni pana cand apare prima ovulatie.
sa fi fost aceasta durere la ovulatie sau o reactie la intreruperea pastilelor?
va multumesc
3 comentarii
0
24-07-2011, ora 20:07
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Cel mai corect ar fi sa-ti faci o ecografie pelvina. Asa se vede si daca este de la ovul, sau cumva vreo extrauterina, daca se pune problema. Nu-i ceva exceptional, ca dupa intreruperea anticonceptionalelor sa apara aceasta reactie in ovare, mai ales daca ai sindromul ovarelor polichistice. Deci, de vazut concret.
Sanatate!
0
24-07-2011, ora 21:33
andreeaadriana
Nu este medic/terapeut
andreeaadriana
Buna ziua,

Va rog frumos, daca ma puteti ajuta si pe mine cu un sfat! Nu stiu ce sa fac! Nu am mai avut ciclu menstrual normal din 14 mai ( suntem in data de 24 iulie), in lunile precedente am avut doar secretii maronii in loc de sangerare. Mentionez ca nu am avut contact sexual in lunile precedente, deci nu se pune problema unei sarcini. Am avut probleme de cand ma stiu cu chisturile ovariene, cu menstruatia neregulata iar mereu am luat Duphaston 7 zile cate 2/zi, am provocat menstruatia si apoi am luat anticonceptionalele Yasmin, apoi iar am facut pauza cateva luni, iar au reaparut chisturi ovariene si tot asa..
Acum am o problema delicata si v-as fi recunoscatoare daca mi-ati putea raspunde in timp util pentru a stii ce sa fac.
Am avut un contact sexual neprotejat (fara finalizare... nu si-a dat drumul in mine..insa nu pot fi sigura 100% de acest lucru ).. imi este frica si as dori sa iau Postinor. Este bine daca iau Postinor-ul peste chistul ovarian pe care il am? Cum influenteaza aceasta pastila chistul? Sau daca nu il iau este vre-o sansa sa raman insarcianta? Ce imi recomandati sa fac? Sa iau Postinorul pentru a fi sigura sau sa incep tratamenul pe care mi l-a prescris ginecologul (mereu cand imi intarzie 1-2 luni) sa imi provoc ciclul menstrual cu Duphaston?apoi sa continui cu anticonceptionale.. astept un raspuns... va multumesc anticipat!
0
24-07-2011, ora 23:00
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Nu am cum sa stiu daca esti insarcinata, mai ales ca e si menstruatia dereglata. Dar tot ce iti pot spune e ca pilula de a doua zi, gen postinor, este criminala ptr intregul sistem hormonal! Poti avea ulterior si mai mari neajunsuri. Deci nu am cum sa-mi dau cu parerea.
Sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Metoda calendarului
  • Manifestările comportamentale „dictate” de ciclul menstrual
  • Testele de ovulație
  •  
     
     
    Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.