Durere si arsuri la stomac dupa antibiotic

13-05-2020
Andrei19966
Nu este medic/terapeut
Andrei19966
Buna ziua, acum o luna jumatate am avut un tratament de 5 zile cu Augumentin.

Nu am folosit pastile pentru flora intestinala sau pansament gastric, iar de atunci simt un disconfort si o durere la stomac. Simptomele principale sunt aciditate gastrica, reflux si o usoara senzatie de durere/disconfort la stomac. De cand am aceste probleme am tinut regim, dar nu observ nicio imbunatatire.

Ce as putea sa fac pentru a rezolva aceste probleme?
1 comentarii
0
13-05-2020, ora 21:42
Dazer
Nu este medic/terapeut
Dazer
Antibioticul iti face varza flora intestinala...
Eu am luat 6 zile ( atat am rezistat ) si aproape am ajuns la urgente cu diverse probleme digestive cauzate de ele. Am oprit tratamentul pentru ca nu ma puteam ridica din pat :)).

Probiotice + Nexium si alimentatie usoara, dar oricum du-te la un gastroenteorolog.
Adaugă un comentariu / răspuns

13-09-2017, ora 09:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
04-09-2020, ora 14:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Masca Respiratorie KN95

Evită măștile neconforme
Masca KN95 de la Manasana a fost evaluată și testată de peste 50 de medici, poze și concluziile acestora le găsești aici.
14-09-2020, ora 13:40
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Melilax
O microclismă inovatoare pe bază de miere
Melilax de la Aboca, printr-o acțiune de evacuare, induce un stimul non-agresiv de activare a defecației, la care se adaugă o importantă acțiune protectoare asupra mucoasei rectale. Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Care sunt efectele negative ale antibioticelor
  • Un tratament cu antibiotice dezechilibrează până la 6 luni flora intenstinală
  • Folosirea antibioticelor crește riscul de apariție al bolilor inflamatorii intestinale
  • Consecințele pe termen lung ale utilizării antibioticelor în copilărie
  •  
     
     
    Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.