Durere surda testicule

16-09-2010
Coco B.
Nu este medic/terapeut
Coco B.
Buna ziua! Am 19 ani si practic ca sport fitness-ul de 8 luni continuu, incercand sa urmez un stil de viata cat mai sanatos. Desi pe parcursul acestor 8 luni am facut mai multe exagerari nu am resimtit nicio problema pana acum.
In urma cu 1 luna, revenind dupa o mica accidentare si 1 sapt de repaus, am exagerat sarind coarda o ora si jumatate in continuu avand doar pantaloni de antrenament pe mine. Nu am resimtit in ziua aceea, fiind incalzit, dar a2a si a3a zi am avut dureri (asemanatoare febrei musculare) in zona scrotului. Dupa multe teste facute din ceea ce am gasit on-line am descoperit ca daca tuseam sau ma aplecam ma durea scrotul in partea din spate, insa nu si testiculele. Dar aceasta durere a trecut si desi mai simteam uneori ca ma deranjeaza nu am acordat importanta. Astfel ca nu am mai exagerat cu saritul de coarda pana acum o saptamana cand am sarit iar (de data asta avand chiloti cu suspensor) timp de o ora in continuu. Mai apoi seara am resimtit o durere in testiculul stang care se muta in dreptul (o durere surda care imi dadea impresia ca amorteste testiculul). Desigur am inceput din nou "inspectia bijuteriilor" si am observat niste vase de sange proeminente si de un mov inchis care au aparut la baza scrotului, dar care se observa doar atunci cand scrotul este dilatat. Am lasat problema asa, crezand ca o fi iar ceva legat de musculatura, timp de 2 zile, dar mai apoi vazand ca durerea persista am mers la medicul de familie care a facut o ecografie a abdomenului inferior spunandu-mi ca nu e hernie si ca totul e in regula e doar din cauza fortarii abdomenului si muschiilor si ligamentelor din zona inghinala.
Ipohondru fiind, am plecat in urma cu 2 zile, luni, 13-09-2010 la un medic urolog al unei clinici private pentru o consultatie. Dupa ce i-am adus la cunostiinta situatia, acesta a facut o inspectie a organelor genitale si mai apoi un ecograf tot al abdomenului inferior ( nu inteleg de ce nu a facut scrotului) astfel ca m-a asigurat ca e totul in regula si ca se datoreaza numai musculaturii, recomandandu-mi un repaus fizic de 2 3 saptamani, si ca e doar de la musculatura, dar mi-a prescris niste medicamente mydocalm 2x1/zi si movalis 2x1/zi la diagnosticul "funiculita bilaterala" (din ceea ce am cautat pe net asta ar insemna inflamarea cordoanelor spermatice). Ei bine deja am 2 zile de cand iau aceste medicamente iar durerea persista si ma obsedeaza scrotul pe care il inspectez de vreo 20 de ori pe zi, deoarece ma deranjeaza si imi atrage atentia de la activitatea mea. Eu inca merg la sala dar nu fac nici un exercitiu fizic care sa implice abdomenul si de lucrat lucrez in fata calculatorului.
Nu imi pot da seama ce este, iar medicii ma asigura ca totul este in regula, dar ma sperie faptul ca nu mai trece si durerea asta parca e tot mai accentuata (cred ca e psihicul meu, desi am unele momente in care sunt foarte concentrat la altceva si ma loveste durerea asta surda care imi ia tot cheful si ma face sa ma arunc in pat).
Va multumesc ca ati citit postul meu si v-as fi foarte recunoscator daca m-ati putea ajuta.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Testiculul
  • Lovitură la/în testicule
  •