Durere ureche

09-02-2019
Maria2019
Nu este medic/terapeut
Maria2019
Bună seara, am întrebare la dv și as aprecia răspunsul l dv. În urma cu câteva zile am început sa simt o durere de/in ureche, (precizez ca am folosit bețișoare dar și agrafă deoarece simțeam ca nu mai aud ) iar de 2 3 zile am cojite in ureche și durerea în persista. Ma gândeam ca este posibil de o rana, dar durerea o manifest și în gat pe partea urechii și nu pot sta pe urechea precizată culcata. Nu am febra aud destul de bine cu ea. Sunt în Anglia și nu știu ce tratament medicamentos sa iau. Mulțumesc.
3 comentarii
0
10-02-2019, ora 08:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Se pune vata cu alcool in ureche sa dezinfecteze. Nu mai dai apa săpun și betisoare. Niciodată
Ceva de durere daca e cazul
0
19-02-2019, ora 23:55
Bujori
Nu este medic/terapeut
Bujori
Bună seara
În urma cu o luna am ajuns la urgenta orl cu dureri sub forma de intepaturi puternice in cap și urechea dreapta. Durerea se mutase de pe stânga pe dreapta după ce am folosit ulei de îndepărtat ceara de urechi dat de farmacista.
Am primi tratament cu brufen și mydocalm deși nu s-a descoperit vreo infecție a urechii.
După doua trei zile de tratament înțepăturile au disparut.
De o săptămână și ceva am iar o durere la urechea stânga.
Este o durere surdă, mocnită si continuă pe care o simt mai puternica după ce vorbesc mai mult.
Nu am mai luat analgezice în ultimul timp.
Nu am febra. Nu am avut deloc febra și nu simt sa fie ceva secreții în ureche.
Am senzația ca nu am aer dar asta știu ca este din cauza stresului. Este o problema, veche de 30 de ani ce revine în perioadele stresante, pentru care iau magneziu cu B6.
Va rog sa îmi spuneți ce ar putea provoca problema la ureche. Încotro sa o iau? Am 44 de ani.
Mulțumesc
0
20-02-2019, ora 09:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. noi respiram cu Diafragma.. când in abdomen nu e ordine ( ficat gras, inflamatie, balonari...) diafragma se opereste din miscarea profunda si da senzatie de sufocare
2 durerea care radiaza in ureche.. poate fi de la gat in sus.. tot legata de un reflux gastro eosfagian.
asa ca analizeaza cat de corecta este aimentaia si daca e cazul mergi al gastrologie
3 consult la Stomatologie cu radiografiii la radacina dintilor.. de acolo tot radiaza durearea spre ureche
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Când sunt indicate antibioticele în otită/ otalgie (durerea de ureche)
  •