Dureri abdominale

26-01-2017
Iulia1105
Nu este medic/terapeut
Iulia1105
Am 23 de ani si vara trecuta am fost diagnosticata cu sindrom de colon iritabil dupa o eco abdominala si analize de coprocultura. Simptomele mele sunt dureri abdominale difuze, mai mult sau mai putin localizate (cand sunt f balonata ma doare tot abdomenul si cand nu, am dureri fie sub coaste atat in dreapta si in stanga fie in abdomenul inferior desupra ovarelor atat in stanga cat si in drepta). Am urmat tratament, simptomele s au ameliorat dupa care dupa o perioada de timp au revenit. Atat prima data cat si a doua oara de cand au revenit simptomele, durerile sunt resimitite zilnic, timp de cateva minute la un interval de o ora doua. De asemenea durerile tind sa fie mai puternice seara dupa toate mesele, la frig sau cand simt alt disconfort (chiar si in conditii de stres). Tranzitul intestinal e oarecum normal, e o tendinta de constipatie (ma chinui cam de fiecare data cand merg la baie) dar are loc in fiecare dimineata. Intrebarea mea este urmatoarea : Exista colon iritabil doar cu simptome de durere si balonare, fara constipatie severa sau diaree severa ? Se intampla sa am diaree dar nu dureaza nici o zi.. imi trece dupa 2 scaune moi.. nu am alte simptome precum oboseala, anemie.. nu am slabit. Totusi ma sperie gandul ca ar putea sa fie ceva mai grav pt ca e vb de niste dureri care au loc zilnic.. Cand am fost vazuta de gastro enterolog am sugerat ca as vrea o colonoscopie, dar mi s-a zis ca nu este cazul avand in vedere varsta si simptomele..totusi daca e vorba de o afectiune pe fond de stres, simptomele nu o sa se opreasca pentru ca eu sunt speriata de ele si asta duce la stres..Va multumesc pt ajutor
2 comentarii
0
27-01-2017, ora 08:55
Dr. Chiriac Stefan
Gastroenterologie, Iasi
Dr. Chiriac Stefan
Buna ziua, simptomele Dvs sunt compatibile cu cele întâlnite in sindromul intestinului iritabil. Aceasta este o boala care nu se vindeca dar se tratează. Având in vedere ca diagnosticul este unul de excludere ar trebui sa va programați la un consult gastroenterologic pentru completarea bilanțului. Colonoscopia in absenta factorilor de risc nu este indicată de prima intenție, dar daca simptomele nu cedează la tratamentul de proba atunci e posibil sa fie recomandata.
0
27-01-2017, ora 10:36
Iulia1105
Nu este medic/terapeut
Iulia1105
Buna ziua. Va multumesc pt raspuns. Ideea e ca atunci cand au inceput aceste simptome eu am facut ecografie abdominala, analize de sange, tuseu rectal pentru ca am avut 2-3 sangerari (am fost diagnosticata cu fisura anala de la tendinta de costipatie si hemoroizi) si coprocultura si coproparazitologic. Toate analizele au fost bune. La gastroenterolog am fost la sfarsitul lunii noiembrie pt ca mi au reaparut simptomele. Momentan nu mai am posibilitatea sa merg pentru ca m-am mutat in alta tara si asigurarea medicala inca nu e gata. Tratamentul a functionat in sensul ca simptomele s-au ameliorat, dar nu au disparut de tot. Mi s-a dat schema urmatoare : Spasmomen dimineata si seara inainte de masa, Stresclin GI dimineata si seara dupa masa si Debridat la pranz inainte de masa. Cand spuneti completarea bilantului va referiti si la o colonoscopie ? Cat de recomandata e colonoscopia avand in vedere ca simptomele nu s-au agravat de atatea luni si ca simptomele au mai cedat la tratament ? Precizez ca nu am respectat intrutotul sfaturile legate de dieta, sunt o gurmanda si nu ma pot abtine de la dulciuri si alimente care nu sunt tocmai sanatoase..in perioada tratamentului am fost putin mai restrictiva, poate si de asta ma simteam asa bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • L-glutamina funcționează în sindromul de colon iritabil?
  • Sindromul intestinului iritabil a fost asociat cu o diversitate bacteriană mai scăzută în intestine
  • Tratament colon iritabil
  • Terapia alimentară are rezultate superioare medicației în gestionarea sindromului de intestin iritabil
  •