Dureri abdominale din cauza masturbării?

29-03-2016
cr1913
Nu este medic/terapeut
cr1913
Salut, am 17 ani și de 2 ani mă masturbez periodic, înainte aveam momente în care o făceam și de 5 ori dar probabil că eram mai mic și nu mă cunoșteam, nu știu. Acum o fac o dată pe zi, uneori de 2 ori dar foarte rar. În ultimele luni am dureri abdomjnale și gaze, eu cred că e din cauza masturbării, îneă nu știu sigur. Vă rog, spuneți-mi părerea dumneavoastră, mulțumesc. A, și mai am niște pete albe deasupra penisului, însă cred că sunt din cauză că mă rad. Aștept un răspuns, mulțumesc
3 comentarii
0
29-03-2016, ora 14:05
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Daca vei continua cu sportul acesta inca ceva vreme, in ritmul acesta este foarte probabil sa dezvolti si alte probleme. Nu stiu daca neaparat durerile abdominale sau gazele au de-a face cu masturbarea dar sa te masturbezi in fiecare zi nu este de loc indicat. Incearca sa raresti aceasta activitate, sa faci sport si miscare care sa-ti descarce si in alt mod tensiunea acumulata. Pentru petele albe ar trebui sa vezi totusi un medic.
0
10-04-2016, ora 02:41
cr1913
Nu este medic/terapeut
cr1913
Mulțumesc pentru răspuns, însă aș mai avea o întrebare. E posibil ca masturbarea să provoace cancer la sâni?
0
10-04-2016, ora 10:27
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Nu s-a stabilit nici o legatura intre masturbare si cancerul de san. Exista insa o legatura intre masturbarea excesiva si alte suferinte, psihice sau fizice.

Valentin Pescaru
psiholog-psihoterapeut-sexolog
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Mituri despre masturbare
  •