Dureri abdominale, greata

05-11-2012
bogdys
Nu este medic/terapeut
bogdys
Salut,

Chiar daca abuzez de forum, m-am invatat sa va scriu la cele mai mici simtome si pt asta imi cer scuze :)

Ce sa va spun, pe langa atacuri de panica de 1 saptamana am dureri abdominale iar din aceasta dimineata greata. Durerile nu sunt insuportabile, le pot tolera, ele radiaza, cand in partea dreapta cand in stanga. In aceasta dimineata durerea a fost mai predominanta in partea dreapta in zona coastelor cu stare de greata nasoala. Cel mai suparator este ca ma doare sub 'capul pieptului' si sunt insotite de balonari 'multe gaze'.

Nevasta-mea a observat ca a eliminat in fecale niste viermisori albi si a mers la farmacie si si-a luat tratament, nu stiu exact cum se numesc, parca 'Duo si nu mai stiu ' :)

Intrebarea ar fi : Simtomele descrise mai sus pot avea legatura cu viermusii.

Astazi o sa merg la medicul de familie sa fac o ecografie si sa-i povestesc si ei.

Va multumesc
1 comentarii
0
05-11-2012, ora 18:34
ionela83
Nu este medic/terapeut
ionela83
ma regasesc in comenratiul tau postat...cam tot asa am scris si eu unul cu cateva sapt in urma.pai de atacuri de panica sufar si eu si acum 4sapt m-am trezit intr-o dimineata cu aceleasi somptome ca si tine, eu aveam scaune apoase, dureri abdominale cand apasam pe abdomen sub piept imi era foarte tare greata, ameteli, balonari, etc binenteles ca eu am citit pe intenet ca stea ar putea fi simpome de atac cerebral sau numai stiu eu ce afectiune legata de inima si pe langa astea sufeream si de atacauri de panik putenice ce imi agrava si mai tare starea.simte-am ca mor ma duce-am la cumparaturi imi era rau in magazine, nu aveam stare sa ma duc la stomatolog sau sa stau la rand in alta parte.am facut analize cam cat mi-a permis timpul ptr ca pe langa starile astea aveam si o stare de depresie ca mai aveam 5 zile si plecam din tara.in fine la analize de la inima pana la sange totul a iesit ca-s complet sanatoasa numai la scaun mi-a gasit girdia si limbrici.cred ca tu ai luat duador tratament park asa se numea am luat si eu cu ceva ani in urma eu acum am luat zentel si pe langa am mancat seminte de dovleac care au avut si ele un rol foarte important. desi toate simtomele mele erau identice cu cele date de parazititi intestinali, eu ink cred ca starile mele erau date de atacurile de panik eram foarte stresata inainte sa plec din tara nu vroiam lucrul asta imi imaginam numai lucruri urate, cum ca a-si muri sau patesc un accident si nu ma mai intorc acasa etc.asa ca te sfatuesc pe langa tratamentul luat ptr parazitii intestinali sa te duci si la un specilist ca observ ca suferi si de atacuri de panik...eu una ma-si duce si acum da nu am cum, nu vreau ce castig aici, ce i-au pe mere sa dau pe pere.am sa ast sa ma duc acasa sa ma fac bine.si parazitii intestinali din cate stiu se gasesc in materiile fecale nu stiu daca la ecografie o sa vada ceva ca si eu am facut ecografie abdominala si nu mi-a spus nimik de viermisori.fa-ti analiza la scaun, eu asa am depistat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apare greața în sarcină?
  • Durerea de burtă
  • Senzația de greață după masă - afecțiuni posibile
  • Durere de burtă
  •