Dureri abdominale, slabire, borborisme

16-06-2011
andrei345
Nu este medic/terapeut
andrei345
Bună ziua!

Am 16 ani. De un an am aproape in fiecare zi borborisme si dureri abdominale noaptea. Durerile sunt localizate in hipocondrul drept si putin mai jos. Tin sa mentionez ca nu ma doare foarte tare si ca aceste dureri nu sunt frecvente.
Am scazut foarte mult in greutate - si inainte cu un an eram slab aveam cam 1.67 si 48 de kg si acum cred ca am 1.75 si 44. De o luna am o stare de rau general cam de doua ori pe saptamana (nu ma simt in largul meu, simt ca este ceva in neregula cu mine). Mai am cateodata dureri usoare in apropierea zonei inghinale, in zona ficatului. Mi-a mai aparut si un lipom acolo in urma cu 2 luni. Nu am icter, greata. Diaree am avut intr-o zi si in rest mai am scaunul in general anormal, jumatate de culoarea lutului. Borborismele le am in toata zona burtii. Am pofta de mancare.

Multumesc pentru intelegere si va rog foarte mult sa ma ajutati.
Dumnezeu sa va binecuvinteze!
5 comentarii
0
16-06-2011, ora 12:38
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Du-te la un medic internist sa te consulte si fa-ti si un set de analize. daca nu iti gaseste nimic, problema poate fi pe sistem nervos si atunci poti veni sa te vad eu.
0
16-06-2011, ora 13:07
Dr. Laura Palii
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Laura Palii
Nu cautati raspunsuri aici, mergeti la o consultatie de specialitate, cu multe investigatii (trimitere de la doctot). Prea multe sunt posibilitati si suspiciuni. Dvs aveti nevoie de diagnostic clar, ca sa stiti ce tratati. Faptul ca o sa-si dea cineva cu parerea - este doar aproximativ si s-ar putea sa fceti tratamente gresite. Mergeti la doctor!!!
Multa sanatate.
0
16-06-2011, ora 13:41
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Durerile abdominale nocturne si scaderea in greutate sunt semnal clar de alarma! Mergi la gastroenterolog si fa-ti si o colonoscopie chiar daca nu recomanda de urgenta.
Sanatate!
0
16-06-2011, ora 16:22
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
buna Andrei, tu ai aceste simptome de un an, te intreb, parintii tai stiu???mergi la medicul de familie, pentru inceput, te va indruma ce sa faci.spune-le parintilor tai..sanatate multa si nu astepta sa treaca inca un an.
0
16-06-2011, ora 21:00
dinno4949
Nu este medic/terapeut
dinno4949
Da, trebuie un consult la internist pentru un diagnostic clar. Oricum bila ta nu functioneaza corect si-ti dau multe dereglari. Probabil si stresul cu scoala. Parintii tai trebuie sa se puna in miscare. Un protocol de sedinte bowtech poate sa te puna pe picioare. Cauta pe google terapeuti in orasul tau. BOWTECH
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.