Dureri abdominale supra ombilicale

17-02-2020
LiviaC
Nu este medic/terapeut
LiviaC
Buna ziua tuturor,

Sunt o persoana de 36 de ani care a trecut printr-o operatie de extirpare diverticul caliceal suprainfectat pe rinichiul stand in Martie, 2018 in urma unei infectii urate de pielonefrita cu abces perfomat. Pana in Septembrie, 2018 totul a fost bine, insa incepand cu luna Octombrie au debutat simptomele de bol alimentar in gat, dureri epigastrice concentrate supra ombilical maxim 5 cm pe care le simt permanent intinsa, in picioare, dimineata la trezire pe stomacul gol, dupa mese cu stomacul plin, la culcare, oricand si mucus in gat si urechi care ma incomodeaza la inghitire (sinusurile sunt in regula conform radiografiei, nimic relevat de exudatele nazal si faringian). De atunci am efectuat o sumedenie de investigatii imagistice care m-au lasat la fel de debusolata si in ceata. Endoscopiile digestive nu au evidentiat nimic la duoden (am crezut ca am ulcer duodenal), doar doua insule milimetrice pe esofag (am o hernie mica de esofag) pentru care am efectuat biopsie in Dec., 2019 cu rezultat negativ pentru diagnosticul de Esofag Barett, o gastrita veche care nu ma deranja si o mentineam sub control cu Nexium sau Controloc, atat. Colonoscopiile au evidentiat sindromul colonului iritabil dezvoltat pe fondul consumului de antibioticelor in timpul infectiei care mi-a distrus orice urma de flora microbiana. La inceputul anului 2019 am inceput sa am dureri in partea stanga, oarecum in zona operatiei (laparoscopie cu 3 incizii) si, disperata de dureri, in Feb. 2019 si Ianuarie 2020 am efectuat doua RMN abdomen cu substanta de contrast de teama pancreasului sau a colecistului, din nou nimic, sanatoasa tun, pancreas normal varstei, colecist fara pietre normal, ficat de asemenea, cu exceptia unui chist fibros, fara vascularizari, subcentimetric situat pe linia alba in zona dureroasa. Medicii considera ca durerile mele deaupra ombilicului sunt cauzate de acest chist sau hernia toracala care pana acum nu m-a deranjat niciodata (am 1, 78 inaltime, 64 kg. si am purtat de mica tocuri iar rezultatul este acum format din: 3 protuzii discale lombare plus multiple chisturi Tarlov, hernie toracala si 2 protuzii discale cervicale plus spondiloza) iar cele din partea stanga de bridele createin urma operatiei. Analizele de sange, inclusiv marker-ii tumorali pentru pancreas si esofag au iesit ok, proba de digestie perfecta, cele pentru boala celiaca de asemenea. Am usor colesterolul total crescut pe sistem nervos, insa trigliceridele sunt in limita valorilor normale iar glicemia a crescut la 101 tot pe sistem nervos. De doua saptamani urmez un tratament eliberat de un medic internist homeopat care a descoperit ca sunt intoxicata cu aluminiu, pana acum nicio schimbare de simptomatogie. Am ajuns la capatul puterilor, al rabdarii si al disperarii, am devenit depresiva, am plans cat pentru o viata intreaga, mi-am terminat nervos familia, am cheltuit o mini-avere pentru toate investigatiile si analizele medicale si nimeni nu-mi poate spune de unde vin aceste dureri permanente. Cand stau in pozitia sezut sunt localizate deasupra buricului, cand stau in pozitia culcat migreaza si sub buric, catre dreapta si stanga, parca fac un cerc la durerii, durerea este profunda ca si cum este o taietura de cutit combinata cu gol in stomac cauzat de foame. As aprecia foarte mult o parere, va rog. O zi placuta sa aveti!
3 comentarii
0
17-02-2020, ora 17:24
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Bună ziua.
Din prezentarea d-vs, ar putea fi vorba de dureri postoperatorii, cauzate de intervenția chirurgicală pe care ați avut-o.
Fiind laparoscopică, bănuiesc că aveți și o incizie supraombilicala.
Toate inciziile care interesează și peritoneul, pot lăsa aderențe mai mari sau mai mici putând afecta filete nervoase care să dea dureri.
0
17-02-2020, ora 19:04
LiviaC
Nu este medic/terapeut
LiviaC
Buna seara, D. Dr.,

Va multumesc mult pentru raspuns. Din pacate, nu am nicio incizie situata deasupra ombilicului, toate cele trei sunt pe partea stanga intrucat splina mea era lipita de rinichiul stang din cauza infectiei. Cea mai mica incizie, cea pentru camera, se afla la o distanta de aprox. 7 cm fata de ombilic usor diagonal in sus, celelalte doua fiind mai indepartate. Credeti ca operatia de eliminare a bridelor ar putea sa ma ajute? Stiu ca a aparut un gel, Hyalobarrier Gel, special conceput pentru a impiedica formarea aderentelor in cele 10 zile vitale postoperatorii. O seara buna va doresc!
0
17-02-2020, ora 22:46
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Nu pot sa va fac un prognostic legat de eventuala rezolvare a problemei d-vs prin indepartarea bridelor. Oricum nu se face in mod uzual asa tip de interventie , ci mai curand o laparoscope exploratorie. Gelul nu il cunosc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: