Dureri abdominale.Help!

19-09-2009
g3nov3s3
Nu este medic/terapeut
g3nov3s3
De vreo trei saptamani am dureri abdominale in partea dreapta cam pe langa buric.
Am fost la medicul de familie, m-a pipait si a tras concluzia ca am fie colecistita, fie colon iritabil.
Am facut un tratament cu Spasmomen si Debridat dar nu mi-a ajutat cu nimic.
Am facut analize si la ecografie scria ca vezica biliara este " foarte marita, hipotona, fara calculi", rinichiul drept prezenta o dilatatie.Coprocultura si urocultura nu au aratat nimic anormal.
Doctorul a banuit ca am o infectie, ceva asa ca mi-a dat sa iau Amoxicilina, No-Spa, Piafen si Ketonal, dar nici asta nu mi-a ajutat.
Am fost la alt doctor care mi-a dat Enterolactis si Masalax dar nici asta nu imi fac nimic.
Mi-au trecut durerile dupa un tratament de o saptamana cu ceai hepatic, ulei de masline si lamaie, dar pe urma au revenit iar dupa cateva zile.
Sunt de asemenea si constipat si am gaze. Nu am senzatie de greata sau amar in gura. La efort durerea creste si radiaza in jos.

Am facut recent si o radiografie gastrica pe care scrie asa:
Rezultat:
-esofag normal
-stomac hipoton, hipokinetic, fara lichid de hipersecretie, cu pliuri normale, pereti supli
-pilor permeabil
-bulb mic retroantral, cu prolaps de mucoasa antrala la baza, amprenta extrinseca pe mica curbura(VB), fara imagine evidenta de nisa
-cadrul duodenal hipoton, cu staza in genunchiul inferior si reflux duodeno-bulbar
Concluzii: modificari functionale sugestive de duodenita


Ce poate fi?
6 comentarii
0
19-09-2009, ora 18:29
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
Modificarile radiologice descrise mai sus impun o fibrogastroscopie in opinia mea- pentru a vedea exact ce e cu acel bulb mic retroantral cu prolaps de mucoasa, si amprentarea micii curburi.
Asadar, adresati-va unui cabinet de gastroenterologie in vederea programarii unei fibrogastroscopii.
Pentru ca aveti si constipatie, e posibil sa fie necesara si o colonoscopie, acest lucru il va aprecia gastroenterologul.
0
19-09-2009, ora 22:17
g3nov3s3
Nu este medic/terapeut
g3nov3s3
Am facut deja patru vizite la trei doctor diferiti si de fiecare data am primit alt diagnostic. La ultimul doctor la care am fost voia sa mai fac inca o data ecografie plus analize de sange si coprocultura pentru detectarea bacteriei Helicobacter.
Tare mi-e teama ca o sa cheltui o droaie de bani degeaba pe analize si tot nu o sa afle nici un doctor ce am.
Am mai avut problema asta in urma cu ceva vreme cand consumam alcool frecvent. Dar dupa ce m-am lasat au disparut durerile de la sine in 2-3 zile.
Am avut de asemenea si o dependenta de calmante, de care m-am lasat acum doua luni. Am avut tulburari neurovegetative: palpitatii, transpiratii, insomnii ocazionale.
E posibil sa fie problemele acestea digestive pe fond nervos?
0
19-09-2009, ora 23:03
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
Da, cel mai frecvent sunt pe fond psihoemotional...dar numai daca faceti ce am scris mai sus puteti exclude ceva organic.
0
26-09-2009, ora 16:25
lo2209
Nu este medic/terapeut
lo2209
Si eu am dureri in partea stanga de ceva vreme. Nu sunt f dureroase dar sunt zile cand durere e constanta toata ziua. Acest dureri ma indispun si ma obosesc. Nu am chef de nimic toat ziua. As putea avea probleme la colon? Ce analize ar trebui sa fac. Mentionez ca in luna august am facut o radiografi abdominala si mi s-a spus ca am o malformatie din nastere la colecist. Mi s-a prescris FIOBILIN, dar dupa o luna nu vad nici o ameliorare a senzatiilor de voma ce le am de vreo 4 ani de zile.
Oare durerile din partea stanga pot avea legatra cu colicistul(chiar daca el e pe partea dreapata)?
Astept sfaturile dumneavoastra. Va multumesc. Lavinia
0
26-09-2009, ora 17:07
Mariia
Nu este medic/terapeut
Mariia
De la dureri abdominale am fost aproape de...DINCOLO. N-am avut asemenea dureri pana in vara asta. Am avut mare noroc cu o echipa extraordinara de medici, care au pus repede si corect un diagnostic destul de greu de acceptat : pancreatita acuta. Spun asta pentru ca nu sunt consumatoare de alcool si nici litiaza biliara nu am facut. Am descoperit si Helicobacter Pylori. Am facut doua sapt.tratament si acum astept rezultatul.Abia de curand, la tomograf, s-a vazut namol la bila. Poate dl.dr. imi raspunde si mie care a fost cauza aparitiei acestei boli ?! Va multumesc ! Sanatate tuturor !
0
03-10-2009, ora 15:51
lo2209
Nu este medic/terapeut
lo2209
Nu poate nimeni sa-mi dea un sfat la problema mea citata in 26/09/09?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durerea de burtă
  • De ce burta femeilor are o formă diferită față de cea a bărbaților?
  • Durere de burtă
  •